Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Na co do kina - 15. týden

12.04.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na co do kina - 15. týdenV týdnu od 15. dubna čekají diváky dva nové české filmy zaštítěné slavnými jmény Olga &Spátová (OKO NAD PRAHOU) a Alice Nellis (MAMAS & PAPAS). K tomu ještě "divoké dospívání v divokých šedesátých" ve filmu &SKOLA ŽIVOTA a neohrožení bojovníci v SOUBOJI TITÁNŮ.

MAMAS & PAPAS
Každý film režisérky Alice Nellis je očekáván s netrpělivostí. Je tomu tak i v případě filmu MAMAS & PAPAS. I tady, stejně jako v předchozích filmech režisérky ENE BENE, VÝLET či TAJNOSTI tvoří páteř filmu mozaika osudů několika manželských či partnerských dvojic. Všechny se nacházejí v určitém zlomovém bodě svého života a jsou nuceny řešit otázky rodičovství - rodičovství chtěného, nechtěného, vytouženého nebo zmařeného...

Vyprávění několika příběhů současně je režisérčiným záměrem, jímž chce dosáhnout širšího a hlubšího pohledu na problém moderního rodičovství. „Spoje mezi příběhy, přechody tam a zpět mezi různými světy a různými podobami téhož principu vyjadřují relativitu a absurditu daných situací,“ říká Alice Nellis a dodává: „Zatímco vidíme, že žena zvažující možnost dát dítě k adopci věří, že její problém by jednoduše vyřešil dostatek peněz, příběh lékařky, která ztratila své dítě, nám sděluje, že peníze neznamenají nic. Zatímco mladý pár směřující k interrupci si myslí, že svůj život zachrání tím, když nebude mít dítě, manželé, kteří se rozhodnou pro adopci, jsou přesvědčeni, že jejich vztah dítě zachrání. Všechna řešení jsou relativní. V jádru se vždycky dostaneme k jednoduchým přírodním zákonitostem, těm o životě a smrti, a našim přirozeným vrozeným povinnostem a zákonům, které nejsme schopni obejít, bez ohledu na to, jak moc se snažíme. Ale stejně se o to stále pokoušíme.“

Producent David Rauch hovoří o filmu s nadsázkou jako o intimním velkofilmu. "Alice dokáže pojmout intimitu a velké lidské city sobě vlastním, neopakovatelným způsobem, který se divákovi neomylně dostane pod kůži,“ říká.

Herecké obsazení tvoří řada zkušených herců. S řadou z nich Alice Nellis již pracovala v divadle nebo ve filmu – jako například s dvojnásobnou držitelkou Českého lva Zuzanou Bydžovskou, Marthou Issovou, Filipem a Michalem Čapkovými a Zuzanou Čapkovou. V jedné z rolí se objeví Ivan Shvedoff, který má za sebou i role ve velkofilmech Nepřítel před branami nebo Bournův mýtus a společně s Aňou Geislerovou si zahrál ve filmu England.

Natáčení proběhlo v Praze, v Ostravě, v Dominikánské republice, v Egyptě a Tunisku. Film do kin uvede společnost FALCON.


OKO NAD PRAHOU
Film Oko nad Prahou vzbuzuje emoce ještě před premiérou. Dokumentaristka Olga &Spátová si vybrala kontroverzní osobnost architekta Jana Kaplického a jeho dílo. Její film má být osobním i politickým životopisem "Chobotnice" neboli projektu pražské Národní knihovny, ale také životopisem zejména posledních let života autora tohoto návrhu Jana Kaplického, který si ve svém deníku v roce 1998 mimo jiné poznamenal: "Vyhrát soutěž a mít jednu lásku." Tímto zápisem, přečteným v úvodu snímku Eliškou Kaplicky, jakoby český architekt světového formátu napsal nejen "scénář" svojí závěrečné životní dekády, ale také filmu, který sleduje dramatický společenský příběh tvůrčí imaginace a také intimního vztahu muže a ženy.

Příběh filmu začíná 2. března 2007, kdy byly vyhlášeny výsledky mezinárodní soutěže o novou budovu Národní knihovny v Praze a představil se architekt vítězného návrhu Jan Kaplický a jeho studio Future Systems. "Film jsme od té chvíle natáčeli sběrnou metodou dva roky. Hlavní postavou je sama Národní knihovna v podobě Kaplického návrhu, jíž dal autor jméno Oko nad Prahou. Tak se také jmenuje náš film." říkají tvůrci. Rozdělí film diváky na dva protichůdné tábory, stejně jako je rozdělil názor na postavení či nepostavení "Chobotnice" nad pražskou Letnou? Přidají se na stranu zastánců jako Václav Havel, k tvrdým odpůrcům jako prezident Václav Klaus či jejich názor kolísá jako u pražského primátora Pavla Béma? Uvidíme po premiéře filmu, který do kin uvádí společnost Hollywood Classic Entertainment.

"Chobotnice" - návrh Jana Kaplického na novou budovu Národní knihovny v Praze

&SKOLA ŽIVOTA (An Education)
Divoké dospívání v divokých šedesátých.
Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny (Carey Mulliganová) poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu „gauloisek". Vítejte v poválečném předbeatlesovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Tak zve na film &SKOLA ŽIVOTA - viz foto na konci článku - společnost Bontonfilm.

Pilná a slušná Jenny, dobrá studentka, jednoho dne (jak to bývá) potká charismatického, světáckého třicátníka Davida (Peter Sarsgaard) a ten se přes protesty rodičů ujme její "výchovy". David Jenny vyzvedává ze školy v naleštěném bouráku a zasvěcuje ji do kouzla zakouřených klubů, uměleckých aukcí, koncertů vážné hudby či pozdních večeří s jeho nejlepšími přáteli, obchodním partnerem Dannym (Dominic Cooper) a jeho krásnou, ale hloupoučkou přítelkyní Helen (Rosamund Pikeová). Díky svému šarmu a nevinnému lhaní David dokonce přesvědčí Jenniny rodiče, že ji jako dárek k sedmnáctinám smí vzít na výlet do Paříže. Jack a Marjorie ale netuší, že si Jenny Paříž vybrala jako místo, kde chce přijít o panenství...
Film je adaptací memoárů novinářky Lynn Barberové. Do režisérské židle usedla dánská režisérka Lone Scherfigová (WILBUR SE CHCE ZABÍT, ITAL&STINA PRO ZAČÁTEČNÍKY) a scénář napsal známý spisovatel Nick Hornby (V&SECHNY MOJE LÁSKY a JAK NA VĚC). Ačkoliv &SKOLA ŽIVOTA ukazuje uvolněnou dobu šedesátých let, ta uvolněnost nezačala už v roce 1961. "Jedním z hlavních témat filmu je, že v roce 1962 jsme pořád byli uvězněni v prudérní, poválečné Británii," říká Hornby. „Anglie byla izolovaná, chudá země. Druhá světová válka pomohla Americe, jejich velká auta a rock‘n’roll byly známkou prosperity. Tady v Británii jsme pořád čekali na autobus."

SOUBOJ TITÁNŮ
V americkém filmu SOUBOJ TITÁNŮ (Clash of the Titans), uváděném společností Warner Bros., jde o boj. Boj o moc muže proti králům a krále proti bohům. A také o boj mezi bohy samotnými, který může zničit celý svět. Perseus (Sam Worthington) – syn boha vychovávaný člověkem – neuspěje v záchraně své rodiny před Hadem (Ralph Fiennes), pomstychtivým bohem podsvětí. Když už nemá co ztratit, rozhodne se pro nebezpečnou misi, jejímž cílem je zničit Hada dřív, než se jemu podaří zničit Dia (Liam Neeson) a rozpoutat peklo na zemi. Perseus se spolu s dalšími neohroženými bojovníky vydává na nebezpečnou cestu hluboko do zakázaných světů. Musí se utkat s pekelnými démony a hrůzostrašnými příšerami. Zvítězí pouze, pokud přijme svou moc a sílu jako bůh a vzepře se svému osudu a půjde svou vlastní cestou. Stačí to k doporučení pro vás, kteří podobné filmy milujete?

Foto: falcon.cz, ct24.cz, warnerbros.cz, fdb.czCarrey Mulliganová ve filmu &SKOLA ŽIVOTA


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0701 s