Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Zakletá ve vlastním těle

16.04.2010   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zakletá ve vlastním těleStephenie Meyerová, autorka slavné ságy Stmívání, nedávno představila svůj první román pro dospělé. Téma nikdy nehynoucí lásky, ale také všudypřítomného násilí na Zemi v područí mimozemské civilizace řeší Meyerové psychologická sci-fi, Hostitel.

Nemoci vládnout vlastním tělem není hezký pocit. Společně s několika dalšími vzbouřenci odolávala Melanie krutému údělu života na Zemi okupované parazitickými mimozemšťany dlouho. Jediná chyba z ní však učinila pouhého hostitele - lidské tělo, ovládané implantovanou „duší“, sdílející Melaniny vzpomínky. S myšlenkami se ovšem nepočítalo a novorozená duše, ostatními mimozemšťany pojmenovaná „Poutnice“, ke svému překvapení zjišťuje, že Melanie uvnitř nejenže není mrtvá, ale aktivně s ní komunikuje a chvílemi dokonce přebírá nadvládu nad, nyní společným, tělem. Pod tíhou Melaniiných vzpomínek a díky lásce k neznámému Jaredovi Poutnice náhle opouští ostatní „lidské“ mimozemšťany a utíká do neznámé pouště, aby zde nalezla jak milovaného muže, tak Melaniina bratra, jemuž Melanie při své poslední výpravě slíbila, že ho nikdy neopustí.

Pokud bych měla označit největší kámen úrazu Meyerové Hostitele, bude jím velmi pravděpodobně synopse. Přestože o apokalypsy všeho druhu je stále zjevný zájem, konec lidstva zaviněný mimozemšťany už dávno není nic objevného stejně jako nápad ukradené identity, svým popisem nápadně podobný ústřednímu tématu seriálu Hvězdná brána.

V každém případě, Meyerová už nejednou dokázala, že balancování na ostří nože je její specialitou, a proto i zdánlivě braková zápletka Hostitele skrývá ve finále velmi dobře zvládnutý příběh, svým zpracováním místy dosahující kvalit Dne trifidů, který svou atmosférou často evokuje.

Stejně jako tetralogie Stmívání, také v ich-formě napsaný Hostitel nemá větší problém vtáhnout čtenáře do děje. Nicméně, pokud nejste příznivci fantastických jmen a novotvarů ala Harry Potter, úvodní kapitola vás může odradit, neboť mimozemské „duše“ disponují podivnými jmény, kvůli čemuž především začátek románu hází na zbylý děj naprosto jiné světlo, než v jakém se posléze odehrává. Ten je totiž zasazen do zcela obyčejné současnosti, jejíž chod v zásadě nenarušují ani „lidští mimozemšťané“, a to především proto, že se chovají takřka stejně jako původní „majitelé“ jejich těl. Na rozdíl od lidské rasy jsou ovšem mimozemšťané zcela ctnostní, nenásilní, nekonfliktní, díky čemuž, navzdory tragickému podtextu celého příběhu, vznikají mnohé komické situace.

Meyerová v Hostiteli zpracovává hned několik témat. Ústřední lásku, hlavní „tahák“, proč sledujeme cestu neohrožené Poutnice, Meyerová řeší v několika rovinách: Může člověk milovat pouze duši bez ohledu na tělo, v němž přebývá? Lze se smířit s existencí těla milované osoby, jemuž ovšem vládne někdo jiný? A ve finále, lze tolerovat či dokonce mít rád vlastního nepřítele?

Vedle lásky Meyerová ani tentokrát neopomíjí mezilidské vztahy, které se snaží demonstrovat jak na fungování lidských vzbouřenců navzájem, tak ve srovnání lidí s „hodnými“ mimozemšťany vnímajícími lidstvo jako podřadnou nepovedenou rasu, která si stejně nic jiného než zkázu nezaslouží. Myšlenky jistě hluboké, nicméně, stejně jako vlkodlaci versus upíři ve Stmívání, také v Hostiteli podobná konfrontace nedopadá úplně nejšťastněji a Meyerové poselství „měli bychom být k sobě hodní a neškodit životnímu prostředí“ vyznívá stejným způsobem jako dnes už kultovní hláška „Drogy jsou špatné, aaaano...?“ postavičky učitele ze seriálu Městečko South Park.

Přes tyto nedorazy opět zdůrazňuji, že Hostitel patří ve svém žánru mezi solidní knihy a jeho přečtení není vůbec na škodu. Autorka opět nenudí, její vyprávění není prohlédnutelné takřka do samého konce a jako vždy velmi pěkně vykresluje ústřední postavy; především Jareda, o němž si osobně troufám tvrdit, že pokud by došlo ke zfilmování Hostitele, tato postava svým charisma bez problémů trumfne doposud kralujícího Edwarda.

Přestože je Hostitel prezentován jako beletrie pro dospělé, bez problémů si jej mohou přečíst také mladší čtenáři. Záleží především na vaší chuti a tu vám tahle knížka určitě nezkazí.

Stephenie Meyerová
Hostitel
nakladatelství Tatran
cena: 449 Kč (Neoluxor k 12.4.2010)

foto: Tatran


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.048 s