Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip: VLAK - válečné drama z okupované Francie

23.04.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip: VLAK - válečné drama z okupované FrancieJak zabránit nacistům odvézt na konci 2. světové války cenné obrazy z Paříže do Německa? Vyzraje železniční inspektor Paul Labiche nad německým plukovníkem von Waldheimem?

V cyklu válečných filmů uváděných Českou televizí můžete v pondělí 26. dubna zhlédnout snímek VLAK. Přenese nás na konec druhé světové války do okupované Francie. Německý plukovník a velký milovník umění von Waldheim (Paul Scofield) se rozhodne, že vzácné obrazy nevyčíslitelné hodnoty od Pabla Picassa, Pierra-Augusta Renoira, Paula Gauguina a řady dalších malířů nechá z muzea Jeu de Paume odvézt do Německa. Ředitelka muzea (Suzanne Flon) ví, že se armády spojenců blíží k Paříži, a tak hledá možnost cenná díla zachránit. Chce přimět zaměstnance železniční společnosti, která má odjezd vlaku na starosti, k sabotáži. Obrátí se na inženýra Paula Labicha (Burt Lancaster), který má spojení s členy tajného francouzského odboje. Toho však mnohem více zajímá zničení vlaku, který poveze německé zbraně. Když je ale zabit jeho přítel Boule (Michel Simon), který se snažil vlak s uměním zastavit a Labichovi navíc promluví do duše hoteliérka Christine (Jeanne Moreau), rozhodne se nakonec drahocenná díla zachránit. Následuje nelítostná bitva dvou silných osobností - lišácky prohnaný plukovník von Waldheim se snaží dostat své válečné "trofeje" domů do Německa za každou cenu, stejně tak charismatický Labiche dělá všechno pro to, aby vlak nikdy nepřekročil francouzské hranice...

Frankenhaimerův VLAK je svižný film plný akce, zdůrazňuje podíl odbojářů na výsledku války a straní těm často bezejmenným hrdinům, kteří se nebáli aktivně zasahovat do válečných událostí a bojovat tak bez zbraní v ruce proti německé expanzi a dobyvatelským snahám. Potěší nejen příznivce válečných dramat, ale má své osobité kouzlo i pro ty, kteří propadli světu vlaků a železnice. Železniční prostředí se podařilo výtečně vykreslit a scény na kolejích i s fingovanými návěstmi podél trati se určitě vryjí do paměti. Film vychází ze znamenitého scénáře, jehož tvůrci Franklin Coena a Frank Davis za něj byli nominováni na Oscara. John Frankenheimer po natáčení řekl: "Chtěl jsem, aby můj film byl co nejvíce realistický. Proto i scéna srážky vlaku není triková, ale skutečná." I scéna náletu na vlakové nádraží točená na předměstí Paříže byla pečlivě připravována plných šest týdnů. Jako perlička může sloužit i to, že v průběhu natáčení si Burt Lancaster zranil koleno a zatímco byl ošetřován v nemocnici, scénáristé změnili scénář a přidali scénu, kdy je Labiche postřelen do nohy a proto kulhá.

Hlavní role v dramatickém příběhu pod režijním vedením Johna Frankenheimera vytvořily známé hvězdy. Plukovníka von Waldheima hraje Paul Scofield (1922-2008), významný shakespearovský divadelní herec, který si vždy pečlivě vybíral filmové role. Z nich nejslavnější a Oscarem oceněná je postava anglického politika Tomáše Morea ve filmové verzi ČLOVĚKA PRO KAŽDÉ POČASÍ. To představitel inženýra Labicha Burt Lancaster (1913-1994) má filmografii mnohem rozsáhlejší a je také podstatně slavnějším filmovým hercem. Pro svoji výšku 191 cm a drsné rysy ve tváři hrál často tvrdé muže. První velkou slávu mu přinesl film ODTUD AŽ NA VĚČNOST, kde hrál seržanta amerického námořnictva. Pamětníci určitě vzpomenou na některé jeho role, třeba podvodníka v OBCHODNÍKOVI S DE&STĚM, potulného kazatele v ELMER GANTRY (Oscar), sportovce v PLAVCI či vězně v PTÁČNÍKU Z ALCATRAZU. I ti mladší už pamatují slavnou roli velitele letiště v katastrofickém LETI&STI, šíleného doktora ve filmu OSTROV DR. MOREAUA a desítky dalších rolí. Ve filmu VLAK údajně odmítl i kaskadéra a všechny nebezpečné scény odehrál sám. Z francouzské strany se ve filmu objevuje ikona předválečného herectví Michel Simon (ATALANTA, NÁBŘEŽÍ MLH, KONEC DNE) a "babička Nové vlny" Jeanne Moreauová (MILENCI, VÝTAH NA POPRAVI&STĚ, JULES A JIM, DENÍK KOMORNÉ, MATA HARI).

Přestože film začal natáčet Arthur Penn, byl po neshodách s Burtem Lancasterem odvolán a nahrazen kolegou z televize Johnem Frankenheimerem (1930-2002). Ten byl pro válečný film jako stvořený - byl absolventem vojenské akademie na Long Islandu a k filmové práci se dostal při prezenční službě ve vojenském letectvu, kde točil výukové filmy. Měl také dlouholetou praxi z televize (údajně 152 různých inscenací) a za sebou už také několik zajímavých filmů - např. portrét vraha PTÁČNÍK Z ALCATRAZU, slavné drama člověka, který má zabít příštího amerického prezidenta MANDŽUSKÝ KANDIDÁT a drama zmařeného pokusu o vojenský převrat SEDM KVĚTNOVÝCH DNŮ. Frankenheimer byl považován za jednoho z nejtalentovanějších tvůrců své generace. Po vraždě senátora Roberta Kennedyho, který byl jeho osobním přítelem, však propadl depresím a utápěl se v alkoholu. To ovlivnilo jeho další tvorbu, která se již nevymanila z průměru. Mnoho jeho filmů jsme u nás viděli - např. film o automobilových závodnících GRAND PRIX, dobrodružné JEZDCE, kriminálku DOPADENÍ, životopis zavražděného brazilského bojovníka za práva dělníků Chica Mendese HOŘÍCÍ SEZÓNA, fantastický OSTROV DR. MOREAUA nebo akční snímky RONIN a FALE&SNÁ HRA.
Foto: port.cz, peb.pl
**************************************
VLAK (The Train/Le Train) - USA, Francie, Itálie 1964
režie John Frankenheimer
v České televizi v pondělí 26. dubna 2010 na programu ČT1 od 22,00 hodin

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.1347 s