Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Na co do kina - 17. týden

26.04.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na co do kina - 17. týdenNáročného diváka filmové novinky tohoto týdne spíše odradí než zaujmou - dva rodinné snímky, po jedné kriminálce, akčním snímku a postkatastrofickém filmu. Ale pozor na unáhlený názor, protože...

...protože stačí přečíst jméno režiséra pod filmem &SPATNEJ POLDA (Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans) a okamžitě se vám "špatnej" titul změní na zajímavý a lákavý. Mnohé filmy letos osmašedesátiletého Wernera Herzoga se již staly kultovními, což znamená, že je mnozí nekriticky obdivují a jiní je i samotného tvůrce považují za zvláštní až - mírně řečeno - podivné. Stačí připomenout jen některé filmy "vizionáře" Herzoga - od AGUIRRE, HNĚV BOŽÍ (příběh expedice konkvistadora Gonzala Pizarra v polovině 16. století do peruánského deštného pralesa), tamtéž situovanou odysseu, v níž umanutý dobrodruh FITZCARRALDO, si usmyslí, že do peruánských pralesů dopraví zázrak evropské kultury - operu. Tyto dvě pološílené postavy doplňují třeba tajemný nalezenec Kaspar hauser ve filmu KAŽDÝ PRO SEBE A BŮH PROTI V&SEM, zneužívaný voják, mučený svými velícími důstojníky, doktory i svou nevěrnou ženou WOYZECK, či zajatý americký pilot ve vietnamské džungli v TEMNÉM ÚSVITU.

To je jen malý výčet děl tvůrce, který se v moderním západním světě cítí příliš svázaný. Cestuje po celé planetě, kde hledá odlehlá a bohem i lidmi zapomenutá místa v tropických džunglích, vysokých horách, afrických pustinách, po pláních Tibetu a to nejen v hraných filmech ale i v dokumentech. Specialista na zobrazení lidí v extrémních situacích, na jejich charaktery, na různé podoby šílenství a abnormalit Werner Herzog měl také svého dvorního herce - byl jím Klaus Kinski (stačí připomenout jeho roli hraběte Draculy v Herzogově filmu UPÍR NOSFERATU / NOSFERATU - FANTOM NOCI.

Nicolas Cage, který ztělesnil hlavního hrdinu filmu &SPATNEJ POLDA, na děsivost Klause Kinského zdaleka nemá. Režisér si proto do svého nového opusu přidal děsivý hurikán Katrina, který změní město New Orleans k nepoznání. A tu vstoupí do děje detektiv z místního oddělení vražd Terence Mc Donagh (Nicolas Cage). Zachrání jednoho vězně před utonutím, sám to ale odnese permanentní bolestí zad, kterou mu pomáhají tlumit utišující léky. Z akce si odnesl povýšení i slušnou závislost. O pár let později, navzdory tomu, že je závislý na čím dál větším množství chemikálií, je z něj nejlepší vyšetřovatel široko daleko. Proto ho povolají k vyšetřování brutálního masakru rodiny afrických přistěhovalců, která svou brutalitou otřásla i jinak netečným okolím. Stopy vedou k místnímu drogovému dealerovi, přezdívanému Big Fate... Život Terence se brzy dostává do velmi nebezpečné spirály, ze které vede cesta jen do míst, kde je až nezdravě příliš nápisů „Odpočívej v pokoji“. Bude mít sílu či chuť zařadit zpátečku?

Asi nejuznávanější filmový kritik současnosti Roger Ebert zařadil &SPATNÝHO POLDU mezi deset nejlepších komerčních snímků roku 2009. Podle něj a řady jeho kolegů v něm navíc Nicolas Cage podal nejlepší výkon za posledních pár let. V roli policajta závislého na návykových látkách si zřejmě připomněl oscarovou slávu s filmem LEAVING LAS VEGAS, kde se pro změnu uchlastával k smrti. Možná mu ke skvělému výkonu pomohl právě jeden z nejvyhledávanějších evropských režisérů současnosti, Werner Herzog, který z kriminálního thrilleru vyčaroval výjimečný film, prodchnutý temnou atmosférou a velmi znepokojivými otázkami.
Nicolas Cage a Eva Mendesová ve filmu &SPATNEJ POLDA

Oč více místa jsem věnoval jednomu filmu, o to méně stačí na další.

Celý svět se nenávratně změnil, říká distribuční slogan společnosti Palace Pictures o filmu CESTA (The Road) režiséra Johna Hillcoata. Před přibližně deseti lety byl svět zničen. Nikdo neví, co se vlastně stalo. Možná šlo o jaderný útok, možná o vesmírnou událost. Dva, co přežili - Muž (Viggo Mortensen) a Chlapec (Kodi Smit-McPhee) jsou na cestě za nadějí, kterou očekávají na jihu, na pobřeží. Veškerý svůj skromný, leč nesmírně vzácný majetek si vezou v nákupním košíku, vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Jediným zdrojem radosti jsou pro ně občasné nálezy jídla či pití. Na své pouti se setkávají s množstvím zoufalých přeživších, ať už jde o loupeživé gangy, kanibaly či zloděje. V průběhu filmu také sledujeme retrospektivní náhledy do Mužovy šťastnější minulosti a jeho života s Ženou (Charlize Theronová). Cesta je dobrodružný a hororový příběh. Je to road movie, stejně jako příběh o lásce mezi otcem a synem. Jde o napínavé vyprávění o největších lidských ctnostech i hříších.

Záběr z filmu CESTA


Film IRON MADE 2 je dlouho očekávaným pokračováním filmu „IRON MAN“ - filmového trháku založeného na legendárním superhrdinovi, který opět spojí režiséra Jona Favreau a na Oskara nominovaného Roberta Downey Jr. Společně s ním se ve filmu objevuje celé hvězdné obsazení hrdinů a zločinců: Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Scarlett Johansson, Sam Rockwell, Mickey Rourke a Samuel L. Jackson. Film vytvořil Jon Favreau podle scénáře Justina Therouxe. Je třeba více dodávat? Snad typickou fotografii...

Stejné je to s jinými dvěma filmy, které uvádí (znovu) do kin společnost Falcon. Tvůrci populárních filmů TOY STORY: PŘÍBĚH HRAČEK a TOY STORY 2 (plakát v perexu) znovu otvírají skříňku s hračkami a představují nám své filmy tak, jak jsme je dosud neměli šanci vidět: v působivém Disney Digital 3DTM . Návrat těchto klasických filmů na plátna kin předchází uvedení nové kapitoly v historii této série, snímku TOY STORY 3: PŘÍBĚH HRAČEK 3D, který má premiéru 17. června 2010.

Filmová série PŘÍBĚH HRAČEK a pestrá paleta jejích hrdinů mají v srdcích diváků po celém světě zvláštní místo. První díl ohromil diváky svou působivou vizuální podobou i milým humorem již v roce 1995 a od té doby se stal součástí kulturní historie. Slavný slogan Buzze Rakeťáka „Do nekonečna a ještě dál!“ se stal neoficiálním sloganem celého 21. století (!?) říká distributor.

Foto v článku: nacodokina.cz, aerofilms.cz, falcon.cz, palace-pictures.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0604 s