Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - legendární zbojník CARTOUCHE

30.04.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - legendární zbojník CARTOUCHEKaždá země má svého zbojníka, jehož slávu si pečlivě opečovává. Co na tom, jaká byla skutečnost, legenda si žádá svá pravidla a ta v tomto případě vždy razí heslo "bohatým bral, chudým dával." Ač o ušlechtilosti zbojníků můžete mít pochyby, v kině na romantických příbězích jste ochotni legendě uvěřit...

Je pravda, že některým režisérům jde o "pravdu" a snaží se líčit zbojníky tak, jak si zaslouží a ne tak, jak si je zbásnila lidová slovesnost. Ale ty pokusy třeba o "pravého" Jánošíka (o něhož se mimochodem přou Slováci s Poláky), třeba v právě uváděném filmu Agnieszky Hollandové a Kasii Adamikové jsou pro romanticky založené duše útvarem, který nemohou přežít. Už 13. května se dočkáme premiéry filmu o anglické legendě jmÉnem ROBIN HOOD. S nejnovější (v pořadí již čtyřicátou) se s legendárním hrdinou utká štáb vedený slavným Ridley Scottem. Vsadím se, že přes proklamovanou "vlastní verzi příběhu" bude Robin Hood zase hrdinou - mužem, který se pokusí naplnit prázdné pojmy jako právo, spravedlnost a národní hrdost. A že při pohledu na domácí scénu ještě nemáme zpracovaný legendární příběh "strašlivého lesů pána" Babinského (komedie Zdeňka Podskalského EINSTEIN KONTRA BABINSKÝ je o něčem jiném) či jičínský Rumcajs je dobrotisko až do sedmého nebe - to svědčí jen o holubiččí povaze nás Čechů. Tu narušil snad jen JAN ŽIŽKA, ale to není ten pravý rek pro romantiku. 

Tu správnou ochutnávku pravého hrdinství - myslím toho filmového - si vychutnejte nyní v televizi při francouzském filmu CARTOUCHE. Režiséra Philippe de Brocu (1933-2004) proslavily především komedie (SUKNIČKÁŘ či NĚŽNÉ KUŘE) ale uměl dobře i dobrodružné příběhy jako MUŽ Z RIA, MUŽ Z HONGKONGU či HRBÁČ. Ve filmu CARTOUCHE dokazuje, že dovede umně spojit rytírnu s romantikou, šavlování s milováním. Vychází ze skutečné francouzské legendy - legendárního krále pařížského podsvětí Cartouche, který - jak říkají popisku k filmu - zbožňoval bohatství a krásné ženy, kradl a rozdával, byl miláčkem chudiny a obávaným odpůrcem šlechty. Skončil - jak jinak - na popravišti v roce 1721 na náměstí de Greve v Paříži. Jeho sláva však přetrvala a tento film ji obnovil v plné nádheře.

Kdo jiný by měl vytvořit postavu vůdce pařížských zlodějů než legendární Jean-Paul Belmondo? A komu jinému mohl režisér svěřit roli jeho milenky Venuše, která ho zachrání za cenu vlastního života, než krásné Claudii Cardinalové?

Za bouřlivým životem titulního hrdiny se musíte vypravit do Paříže osmnáctého století, kdy nejprve jako Louis Dominique kradl pro svého šéfa, krále podsvětí Malichota, později se před jeho hněvem ukryl v armádě pod jménem Cartouche, aby se později vrátil, Malichota přemohl a stal se králem podsvětí.Je to v předvečer Velké francouzské revoluce, která zamíchá jak s elitou národa tak i s osudy těch na opačné straně zákona. A přidá-li se k tomu ještě vášeň hrdiny ke krásné šlechtičně Odile Versoisové (Isabela Ferrusacová) ja dílo zkázo téměř dokonáno...

Philippe de Broca vypráví příběh Cartouche s notnou dávkou fantazie, ale i poezie, která nejsilněji zanívá v závěrečné části filmu. Elegantně natočená "rytírna" měla u francouzského publika mimořádný úspěch a zajistila Belmondovi pověst "odvážného rváče", kterou pak dokázal prodat v MUŽI Z RIA i v celé další kariéře.Jeho troufalé loupeže, odvážné útěky a napínavé souboje, jeho lásku ke krásným ženám - to si nyní vychutnejte na televizní obrazovce.
****************************************
CARTOUCHE
Francie, Itálie 1962, režie Philippe de Broca,
v české televizi na programu ČT 2 v úterý 4. května ve 20,00 hodin.

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1668 s