Návštěva příslušníka královské rodiny je vždy velkou událostí. Anglický princ Alfred, vnuk královny Viktorie, navštíví Toronto a detektiv Murdoch dostává na starost jeho bezpečnost. Princ má kromě vznešeného původu a chování také slabost pro večírky a mladé dívky, což se vůbec nezamlouvá jeho upjatému pobočníkovi Jenningsovi. V torontském parku je nalezena zavražděná mladá dívka, jejíž tetování odhalí, že zřejmě patřila k bratrstvu irských republikánů. Murdoch a jeho kolegové musí být ostražití. Anglický princ je možná ve větším nebezpečí, než je sám schopen si připustit. Vyšetřování vraždy dívky zavede detektiva ke starému příteli, jenž má pádné důvody nenávidět Anglii… Zdroj: ČT
Někdy se prostě nedaří...
S námětem předposlední epizody první série Případů detektiva Murdocha, Rebel a princ, přišla tentokrát samotná Maureen Jenningsová, když scénáristy upozornila na okolnosti irských rebélií, sílících především ve čtyřicátých letech devatenáctého století. Katastrofální neúroda zapříčinila nejenom masový odchod tamějších obyvatel do Ameriky či Kanady, ale také stále negativnější postoj vůči královně, z jejíhož područí se nespokojení Irové snažili zoufale vymanit. Ostatně, není se čemu divit. Navzdory tragickým podmínkám Britové neváhali i nadále exportovat veškeré maso i obilí. Vyhladovělým Irům tak nezbývalo než jednat. Irské republikánské bratrstvo (Irish Republican Brotherhood; IRB), tajná organizace, bránící zájmy své země, započala činnost v padesátých letech 19. století. Jeho přívrženci však existovali po celém světě a svůj odpor vůči britské nadvládě rozhodně neskrývali.
Právě Tzv.
Fenianovo brastrstvo, větev IRB působící v Severní Americe, inspirovalo scénáristy Případů k napsání nebývale působivé epizody, právem považované za jednu z nejlépe zahraných v rámci prvních třinácti dílů. Pojmenování spolku vychází z keltského
fianna, slova, označujícího malé nezávislé skupiny rebelů-vlastenců, vystupujících v irské mytologii. Snad právě jejich hrdinské skutky dodávali energii Irům 19. století. Bylo jí zapotřebí víc než dost, neboť nezávislost hrdým Irům přineslo po mnoha útrapách až století dvacáté.
Přestože královna Viktorie se v dějinách řadí mezi nejúspěšnější panovníky,
její vnuk Alfréd o stejně kladných referencích hovořit nemůže. Stejně jako Alfrédův otec- Alfréd, vévoda Saxe-Coburg-Gotha- také on nikdy na anglický trůn neusedl. Jeho bohémská povaha či špatně maskovaná nákaza syfilidou ovšem do dějin vstoupily, stejně jako sebevražda, jejímž následkům-konkrétně výstřelu z revolveru-po několika dnech v jižních Tyrolách podlehl.
Patrně kvůli výstřední povaze královského synka si scénáristé Rebela a prince Alfréda vypůjčili, neboť ten, na rozdíl od Alfréda „staršího“, dle dostupných pramenů návštěvu Kanady nikdy neuskutečnil.
Jako poslední zajímavost k epizodě zmiňme
„Claddagh ring“, tradiční irský zásnubní prsten. Právě ten Murdoch nalézá na prstě jedné z obětí.
Prsten, jehož vznik spadá do 17.století, byl prvně vyroben pro královnu Marry II. Skládá se z několika částí: srdce, symbolizujícího lásku, dvou rukou, jež jej drží ve středu-symbol přátelství a nakonec korunky-loajalitě ke královně. Právě tu mnozí Irové z prstenu posléze ulamovali. Přes veškeré nepokoje ovšem prsten obnovil svoji původní podobu a také dnes patří k vyhledávaným šperkům, zdobící ruce nejenom rodilých Irů.
Princ a rebel
29.4.2010/ČT1 20:00
Hrají: Y. Bisson, T. Craig, H. Joyová, J. Harris a další.
Režie: John L´Ecuyer
foto: Grenada media
Prohra nebo vítězství?