Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Očima vrahovy oběti

11.05.2010   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Očima vrahovy obětiSusie Salmonová. Přestože zemřela, svou rodinu opustit nedokázala. Pevné pouto - hluboký příběh, současně světový bestseller, o životě i smrti „potom“, představuje autorka Alice Seboldová.

Barevný plakát zobrazující mladou dívku, kterak kráčí po poli k postavě nepříliš sympatického „pána“, lákal letošní zimu k návštěvě na Oskara nominovaného Pevného pouta - filmu natočeného podle dnes již slavného románu Američanky Alice Seboldové. Kontroverzní film, věrně následující Seboldové román, vyvolal u mnohých kritiků bouřlivou diskusi. Neméně šokující je pak vlastní stejnojmenná knižní předloha.

Přestože Seboldová dnes patří s pouhými třemi romány k váženým spisovatelkám, kromě literárních úspěchů její život poznamenala také drogová závislost na heroinu či znásilnění, které zachytila ve své prvotině Lucky (1999). Stejný úděl, tentokrát zakončený vraždou, přichystala Seboldová také hrdince svého doposud nejslavnějšího románu, Pevného pouta, v roce 2002 oceněného cenou Brama Stokera. Nenechme se ovšem zmýlit. Jakkoliv pravděpodobné by se to mohlo zdát, Seboldová nepopisuje následné trauma oběti. Nepopisuje v podstatě ani nenávist vůči vrahovi, kterého teprve čtrnáctiletá Susie pozoruje ze svého „mezinebe“, jakési přestupní stanice mezi světem živých a rájem, kam její nevinná duše právě směřuje. Síla Pevného pouta tkví především v takřka nezaujaté popisnosti, s níž Susie vypraví sled událostí, jež následuje zprávu o její smrti: způsob, jímž se její rodina vyrovnává s její ztrátou, dospívání své mladší sestry, konfrontaci s věčně mladou babičkou snažící se vrátit běh věcí zpátky do normálu, ale také osud svého vraha, doposud poklidně žijícího právě vedle těch, kterým ublížil nejvíc.

Způsob Susina vyprávění připomíná známou hru Hrdý Budžes - stejně jako její hrdinka, také Susie popisuje sled událostí dětskýma nevinnýma očima a nesnaží se nijak zvlášť hodnotit. Plno věcí jí dochází jakoby zpětně; svou vlastní první lásku jako by pochopila až s prvním polibkem své mladší sestry, neúnavně pátrající po důkazech usvědčujících Susina vraha. A snad právě proto působí Pevné pouto na čtenáře mnohem silněji než ostatní příběhy s podobnou tématikou.

Překlad anglicky psaného originálu Janou Pacnerovou se velmi dobře čte, knížka má spád a navzdory skutečnosti, že děj prakticky žádné tajemství nerozkrývá (!), rozhodně nenudí. Cílem snažení Seboldové totiž není detektivka, ale psychologický vhled do různých osobností a jejich způsobu řešení tragické situace.

Pevné pouto si tak vychutnají všichni milovníci kvalitní literatury a jsem přesvědčená, že také mnozí z těch, kteří hudrovali na Jacksonův film, na něj po přečtení, najdou-li k jeho přečtení odvahu, změní názor. Knížku bych naopak nedoporučovala slabším povahám (přestože kromě drsnějšího úvodu žádné drastické scény neobsahuje); také ti, které zasáhla podobná tragédie, by raději měli sáhnout po jiné literatuře.

Osobní hodnocení: 100%

Pevné pouto (Lovely Bones)

Alice Seboldová
Nakladatelství XYZ
doporučená cena: 260,- Kč

foto: XYZ


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1505 s