Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Usnula jsem v hororu

19.05.2010   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Usnula jsem v hororuStará mexická legenda varuje, že když usnete na náhrobním kameni, můžete se propadnout do říše mrtvých. To ovšem malá Miroslava neví a nechtěně na pohřbu své tety na jednom z hrobů usne...

Právě o tomhle dobrodružství vypráví režisérka Kristina Dufková v animovaném filmu Usnula jsem, který vychází jako součást stejnojmenné knížky plné krásných ilustrací.

Líbilo se mi, že šlo o klasickou pohádku s dobrým koncem, která se odehrává ve velmi specifickém prostředí, v zemi mrtvých. Byl tam velký prostor pro fantazii. A pak samotné téma smrti, které v mexické pojetí není nijak depresivní, ale naopak vtipné a pozitivní. Mám ráda, když se smrt ukazuje obyčejně, jako součást života, smutná i veselá zároveň,“ vysvětluje Kristina Dufková.

Na scénáři s režisérkou spolupracovali Mexičan Jorge Estrada a scénárista Tomáš Holeček. Hrdinové příběhu promlouvají hlasy známých českých herců: Ivana Trojana, Pavla Lišky, Jiřího Lábuse, Oldřicha Kaisera, Lenky Vychodilové a Barbory Hrzánové. Do hlavních rolí Kristina Dufková obsadila členy své rodiny, takže dobrotivého Siláka namluvil režisérčin partner Jiří Macháček a malou Miroslavu jejich dcera Berta. Práce na filmu zabraly dva roky, je animován „ručně“, počítače se používaly pouze při jeho dokončování. Precizní práce a úsilí mnoha lidí bylo korunováno cenou za nejlepší český animovaný snímek na festivalu Anifest v Třeboni v roce 2009.

Děti a jejich svět jsou pro Dufkovou velkou inspirací, a jak už dokázala v minulosti, umí tuto specifickou poetiku předat tak, že ji ocení diváci i kritika. Její předchozí snímky Ze života matek (2006) a Malé pohádky (2006) posbíraly řadu cen, včetně prestižní hlavní ceny na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Londýně v roce 2006.

Není tedy divu, že přišla nabídka od producenta Martina Vandase, aby se ujala jedné z epizod z chystaného, již třetího pokračování úspěšného a oceňovaného Fimfára podle pohádkové knížky Jana Wericha, na kterém pracují špičky současné české animace. Ovšem k rozluštění záhady „Jak na &Sumavě vyhynuli obři“ vede, jako u každého animovaného snímku, dlouhá cesta a měsíce práce, a tak si na autorčinu první zkušenost s loutkami budou diváci muset počkat do jara 2011, kdy je plánována premiéra.

Rozhovor s Kristinou Dufkovou

 

 

Práce na filmu trvala tři roky, mohla byste představit techniku, jakou je film stvořen?

 

Film je kreslený, v klasické slova smyslu. Vše se dělalo ručně, počítače se používaly až k jeho dokončení. Animovalo se, fáze po fázi, pak se všechny obrázky ručně kolorovaly speciálními fixy a následně skenovaly do počítače, kde se jednotlivé vrstvy sestavily s pozadím ve výsledný obraz.

Chtěla jsem, aby film vypadal jako malovaný, byl živý a barevně rozmanitý, bez tlustých kontur a jednolitých barevných ploch. Dlouho jsem hledala techniku, jaká byla mé představě nejbližší. Nakonec jsem použila kombinaci štětečkových fixů a olejem malovaným pozadím. Někdy jsem i malované pozadí uváděla do pohybu. Mám techniku animace malby olejovými barvami na sklo ráda, nabízí neobyčejné možnosti, je však velmi náročná na animaci a čas. Proto jsem ji omezila jen na pozadí a tři krátké pasáže ve filmu, kde postavy vyprávějí svou smrt.

 

Film má úžasnou i zvukovou složku, především dabing a hudbu. Podařilo se, že film namluvili skvělí herci např. Ivan Trojan, Jiří Lábus, Jiří Kaiser, Pavel Liška, Lenka Vlasáková a další, měla jste o hlasech jasnou představu již při psaní scénáře?

Za hudbu musím moc poděkovat Markovi Doubravovi, krásně film podpořila.

U animovaného filmu se namlouvání postav dělá předem a postavy se animují přímo na hotový zvuk. Takže jasnou představu mít musíte. Ale měla jsem třeba radost z Doni Josefiny, tu Lenka Vychodilová posunula svým hlasem mnohem dál, než jsem si já na začátku uměla vůbec představit. Nahrávání dopředu má tedy své velké výhody.

 

Jak na film reagují děti? Nebojí se?

Myslím, že ne. Film není strašidelný, jen se odehrává v prostředí, které je nám cizí.

Nejhezčí odezvu na film - Usnula jsem - jsem dostala od animátora z Fimfára, Davida Filcíka, kterému jeho vnuk řekl: „Dědo, až umřeš, tak já ti usnu na hrobě, jo.“

 

Říše mrtvých je ve filmu plna bizarních postaviček a jejich příběhů. Seznámíme se v knížce ještě s dalšími osudy? Můžete naznačit s jakými?

V samotné knížce ne, ale na DVD, které je součástí knihy, je jako bonus interaktivní mapa hřbitova, tam se odhalí životy dalších postaviček z filmu.

 

Vaše představa o říši mrtvých je promyšlena do nejmenších detailů, jistě jste na ní spolu se svými spolupracovníky Jorge Estradou a Tomášem Holečkem strávili hodiny a hodiny. Nebylo zvláštní a trochu morbidní trávit v mysli tolik času na „onom světě“?

Naopak, bylo to strašně zábavné. Máte neomezené možnosti, volné pole fantazie. Všechno lze a nic není nemožné.

 

Stvořili jste komplexní svět, který nabízí množství nejrůznějších příběhů, plánujete se k tomuto tématu ještě někdy vracet?

Zatím máme v plánu vyrobit stolní hru Usnula jsem, která bude v duchu příběhu z knížky. Pro děti i dospělé.

 

Jaké další projekty v současné době chystáte?

Dokončuji jednu z trojice pohádek z celovečerního loutkového filmu Fimfárum 3. Koketuji s loutkovým večerníčkem a přemýšlím si o svém vlastním tajemném světě, zatím jen na papíře.

 

Usnula jsem

19 min, 2009, ČR
Režisér: Kristina Dufková
Výtvarník: Kristina Dufková
Scénář: Jorge Estrada / Kristina Dufková / Tomáš Holeček
Hudba: Marek Doubrava

Hrají: Berta Macháčková, Jiří Macháček, Bára Hrzánová, Lenka Vychodilová, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Pavel Liška, Ivan Trojan, Lenka Vlasáková, Petra Nesvačilová, Bára Trojanová, Martin Kroupa

 

Zdroj: 2media.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0326 s