Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


SKUPOVA PLZEŇ - letos s větším rozpočtem a většími ambicemi

17.05.2010   Stanislav Polauf   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

SKUPOVA PLZEŇ - letos s větším rozpočtem a většími ambicemiLetošní 28. ročník festivalu SKUPOVA PLZEŇ nabídne opět pestrý program z oblasti  loutkového a alternativního divadla. V termínu 13. - 17. června se máte na co těšit. 


Letošní ročník tradičního festivalu "loutkového" divadla SKUPOVA PLZEŇ letos rozšiřuje svůj název na "festival profesionálního loutkového a alternativního divadla". Právě přidané slovo "alternativní" vysvětluje ředitel festivalu Tomáš Froyda: "Hranice mezi divadlem "loutkovým" a "neloutkovým" se i nadále rozostřují, ať se nám to líbí nebo ne. Dogmatické lpění na "loutkovosti" není - už po nějaký čas - udržitelné. Rozhodli jsme se tedy rozšířit podtitul našeho festivalu o slůvko "alternativní", a to proto abychom umožnili "zákonné" přijetí do festivalového programu i takovým incenacím, jež s loutkami (hmotou) pracují sporadicky, ale lze je vztáhnout pod výše uvedené slůvko." Dramaturgie festivalu je také podle Froydy zaměřena na "vyšší věkové stupně, mládež a dospělé."

V průběhu přehlídky se představí celkem 24 souborů (se 24 inscenacemi), z toho 3 zahraniční (Bábkové divadlo ze Žiliny, Compagnie LA PENDUE z Francie a Teatr GROTESKA z polského Krakowa). Sestavu 17 domácích souborů tvoří 4 statutární loutková divadla (z Prahy, Liberce, Kladna a domácí scéna ALFA Plzeň), 8 nezávislých skupin (La Putyka, Buchty a loutky, LokVar, ANPU, Divadlo jednoho Edy, Minotaurus, Divadlo Líšeň, Cirkus Žebřík) a 5 skupin studentů (či nedávných absolventů) loutkových škol (DAMU, JAMU). Součástí festivalu jsou dále dva mezinárodní projekty "BEZ ZEMĚ" česko-francouzské skupiny Décalges - divadlo v pohybu a "JÁNO&SÍK", na jehož vzniku spolupracovaly Divadlo DRAK z Hradce Králové, Staré divadlo Karola Spišáka z Nitry a Teatr LALKA z Varšavy.

Festival slavnostně zahájí v neděli 13. června ve 14 hodin představení "LABUTÍ JEZÍRKO" Naivního divadla Liberec. Závěr s vyhlášením výsledků bude patřit polskému souboru Teatr GROTESKA. Jednoznačně největším "tahákem" pro diváky budou tři představení LA PUTYKA, z nichž to třetí bude ještě doplněno o koncert kapely Nightwork (V. Dyk, J. Prachař, J. Maxián). Už dnes je více než dvě třetiny vstupenek prodáno a zájem mají i diváci z Prahy, kde je představení dlouho dopředu beznadějně vyprodáno.  

Příznivou zprávou je, že na rozdíl od mnoha jiných akcí, které se "zeštíhlují" z důvodu omezených finančních prostředků, SKUPOVA PLZEŇ rozpočet mírně navýšila na 3 a půl milionu korun. "Na financování se podílí města Plzeň (kandidující na titul Evropské město kultury 2015), Plzeňský kraj, Ministerstvo kultury, Visegradský fond, Nadace 700 let města Plzně a komerční partner", uvádí ředitel festivalu Tomáš Froyda.

V rámci doprovodného programu bude v prostorách Západočeského muzea instalována výstava s názvem VÝPRAVY DIVADLA BRATŘÍ FORMANŮ. Otevřena bude až do 21. srpna.

Podrobný program festivalu SKUPOVA PLZEŇ a možnost rezervovat si vstupenky najdou zájemci na www.skupovaplzen.cz.
Z inscenace Divadla AlFA v Plzni "JAMES BLOND"

Foto: divadloalfa.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0242 s