Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


BIMBA - Zapomenutý malíř opět připomenutý

18.05.2010   Stanislav Polauf   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

BIMBA - Zapomenutý malíř opět připomenutýJméno, které záslužnou výstavou v Západočeském muzeu v Plzni vstoupilo před třemi lety ve známost široké veřejnosti - Bohumil Konečný - BIMBA. Praha se dočkala jeho souborné výstavy o rok později.


Málem zapomenuté dílo se stalo nezapomenutelným
a jeho autor se sedmnáct let po své smrti nesmazatelně zapsal do srdce všech, kteří sice již odrostli klukovským časům, kdy četli knihy Jaroslava Foglara či Otakara Batličky nebo měli možnost si prohlížet ušmudlané a pečlivě tajené výtisky Mladého hlasatele, ale na Bimbovy ilustrace v nich nemohli zapomenout. Jen jsme si připomněli jméno - Bohumil Konečný (1918-1990) a přezdívku BIMBA (což mimochodem znamená holčička). Kreslířské schopnosti Bimby i jeho nelehké životní i umělecké peripetie si poté mohli čtenáři a diváci připomenout v monografii historika umění Tomáše Pospiszyla "Bohumil Konečný" a v dokumentárním filmu Ladislava Moulise "BIMBA - příběh zapomenutého malíře".

K nejnovějšímu setkání s částí díla Bohumila Konečného zve nyní Návštěvnické centrum Plzeňského Prazdroje
. Slavnostní vernisáží 13. května začala výstava nejkrásnějších Bimbových plakátů. Divák zde najde 23 originálních plakátů z 50. let, ukázky z knih a časopisů a Bimbovy originální kresby. Lákadlem budou jistě dva původní plakáty vytvořené pro Plzeňský Prazdroj, za nimiž však nijak nezaostávají ty tvořené již před válkou třeba pro Baťu a jiné podniky. Převážnou část však tvoří plakáty z padesátých let, kdy se sice reklamě u nás nedařilo (pro tehdejší vládní garnitury to byl buržoazní přežitek), ale Bimba kreslil především pro podniky zahraničního obchodu. Svůdné pin-up girls, jako vystřižené z amerických žurnálů, propagovaly na zahraničních trzích výrobky bižuterie z Jablonexu, plzeňské pivo z Prazdroje, piana Petrof a řadu dalších. Konečného plakáty obdivovali v Jižní Americe, &Spanělsku, Anglii a dalších západních zemích.
 
Výstavu pak doplňují dobové "budovatelské" plakáty rozesmátých horníků a rolnic, budovatelů přehrad a továren, což byla jediná oficiální státní zakázka. Bimba za několik let vytvořil stovky plakátů, které jsou sběrateli dnes velmi ceněné. Mnohé z nich zachránil před vyhozením sběratel František Ulč, který byl shodou náhod právě při stěhování Konečného z Prahy do Kožlan a kreslíř je nechtěl vozit s sebou. Místo odnesení do sběrny papíru je tedy příteli věnoval. František Ulč říká: "Pochopitelně jsem si je vzal a od té doby jsem měl doma přes šedesát plakátů, jeden lepší než druhý! Většina z nich u nás byla naprosto neznámá..."

Výstavu v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje připravil Jan Hosnedl. Na vernisáži byla přítomna manželka malíře dr. Eva Konečná a zahrál písničkář Jaroslav Samson Lenk - viz jeho fotografie před jedním Bimbovým plakátem na konci článku. V expozici je umístěn výrok Káji Saudka, který přesně charakterizuje význam Bimbova díla: "Konečný, to byl člověk, který uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli. Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To co umím, mě naučil on."

Výstava potrvá do 31. července 2010.Kytarista Jaroslav Samson Lenk (Zdroj: www.bimba.cz)


Foto: ikonka - Tiskové středisko AMI Communications (press.amic.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1554 s