Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - ČÍNSKÁ ČTVRŤ - krimi ostré jako břitva

18.02.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - ČÍNSKÁ ČTVRŤ - krimi ostré jako břitvaFilm, který zazářil a stále září jako meteor. Potvrzení, že i detektivka může být vrcholným uměním, když vyjde z vynikajícího scénáře, hrají v ní špičkoví herci a vede je zdatný režisér.


ĆÍNSKÁ ČTVRŤ má všechno co má správná detektivka mít: cynickéhop, trochu smlolařského detektiva, tajuplnou krasavici, záhadu, kterou detektiv rozplétá, labyrint klamných stop, náznaky a tajemné nápovědy, komplikovaný děj utkaný z podvodů, vražd, korupce a skandálů či smrtelně nebezpečných úkladů s padouchem v pozadí. Má však ještě něco navíc, čeho se většině filmů tohoto žánru dostává více či méně sporadicky - je ukázkou perfektního řemesla, v němž vše zapadá do sebe a skvěle jako celek funguje. Navíc diváky vzrušuje a nenechává v klidu. A aby to nebylo všechno - film je skvělou poctou americkému filmu třicátých let (drsné škole z rodu příběhů Raymonda Chandlera či Dashielda Hammetta) a také rafinovanou variantou ve své době módní vlny "retro".

Jack Nicholson, Roy Jenson
Příběh začíná klasicky detektivkově. Soukromé očko Jake Gittes (Jack Nicholson) je bývalý polda pronásledovaný vzpomínkami na dobu, kdy sloužil v čínské čtvrti. Najme si ho bohatě oblečená dáma (Diane Laddová), aby našel důkazy údajné nevěry jejího manžela, prominentního inženýra městského podniku, který dodává vodu a energie. Fota nevěry nevěrníka Gittes získá, vybuchuje skandál a tu se objevuje pravá žena průmyslníka paní Mulwrayová (Fay Dunawayová). A někdo v pozadí začíná spřádat plány... Objevují se mrtvoly (včetně inženýra) a Jake je varován, aby od případu dal ruce pryč a nestrkal nos, kam nemá. Když pak přijde varování doslovné a Jake přijde o kus osu (uřízne mu ho tajemný muž s nožem, kterého si zahrál sám režisér) rozhodne se hru dohrát do konce. "Zdá se, že dobrá půlka města chce přede mnou cosi schovat, což mě nijak nevadí. Jenže jsem málem přišel o nos, pan Mulwrayová. A já ho má tak rád. Rád jím dýchám," říká v jedné scéně. Pokračuje ve vyšetřování, až dojde k hlavnímu padouchovi (toho si střihl John Huston, slavný především jako režisér - od Maltézského sokola přes Africkou královnu, Moulin Rouge, Bílou velrybu až k Mustangům či filmu Čest rodiny Prizziů). Ve hře je hodně - zpočátku rutinní případ se zamotává - odhalen je korupční skandál kolem pozemkových spekulací a stavby přehrady i rejdy kšeftmana, který se chce obohatit na uměle vyvolaném nedostatku vody. Tyto temné čachry jakoby nepatřily jen do třicátých let, kdy se děj odehrává (1937), ale jsou stále aktuálním tématem. 
 

Jack Nicholson, Faye Dunawayová
Film vyšel z vynikajícího scénáře Roberta Towneho a k režii byl pozván původem polský režisér Roman Polanski. Ten smysl pro temnou atnmosféru dokázal ve Slepé uličce a Hnusu a v Americe se prosadil diváckými hity Rosemary má děťátko a Svatba upírů. Scénář ještě přitvrdil po své osobní zkušenosti se zlem (těhotnou manželku Sharon Tate mu bestiálně zavraždila Mansonova banda) což vyústilo do krutého závěru, kdy se zdá, že zlo je nezničitelné. O natáčení kolovaly v bulváru legendy .- o uzurpátorském režisérovi, který ničí herce a předvádí ďábelské puntíčkářství či o tom, jak je z něj Nicholson zdeptaný, že málem začne mluvit s polským přízvukem jako režisér. Psalo se o tom, jak Polanski vytrhl neurastenické Fay Dunawayové chomáč vlasů a ona dostala hysterický záchvat a opustila natáčení či třeba o tom, jak Nicholson místo natáčení věnoval čas sledování basketu v televizi - vzteklý Polanski televizi rozmlátil a naštvaný Nicholson se svlékl do naha a pobíhal po place...

Jack Nicholson, Faye Dunawayová
Film měl velký ohlas v kinech, získal 11 nominací na Oscara. Ceněná soška nakonec zbyla jen jedna - za původní scénář. Všechno v tom roce bral Kmotr II. To nijak nesnižuje význam filmu, který je jedním z nejlepších děl jak Polanského tak i Nicholsona. O Nicholsonově podílu na úspěchu i na tom, že svoji roli bral osobně svědčí i to, že v roce 1990 sám natočil pokračování pod názvem DVA JAKEOVÉ.
Foto: media.photobucket.com, filmweb.pl
*******************************
ČÍNSKÁ ČTVRŤ (Chinatown)
USA 1974, režie Roman Polanski.
uvádí Cinemax2 v pondělí 21. února od 20,30 hodin
 
 

 
 


 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0461 s