Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Na co do kina - 23. týden

07.06.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na co do kina - 23. týdenMilovníci dobrých filmů, zbystřete pozornost! Žádný z filmů tohoto týdne by vám neměl ujít!


Je zajímavé v jakých vlnách jdou filmy do premiér. Po "mrtvém" týdnu, kdy se chce přímo napsat "do kina nemusíte" je tu týden, kdy každý z filmů je pozoruhodný a stojí za vidění.

*** U toho prvního stojí napsat jméno režiséra Roman Polanski a zbystříte pozornost. Ještě předtím než světoznámý režisér skončil ve &Svýcarsku v domácím vězení stačil natočit ve svých šestasedmdesáti letech svůj další thriller s názvem MUŽ VE STÍNU (The Gost Writer). O tom, že Polanski napínavé filmy s temnou atmosféírou umí svědčí třeba Rosemary má děťátko či Devátá brána. V nejnovějším filmu, který vznikl podle světoznámého románu amerického spisovatele Roberta Harrise se blíží svým mistrovským dílům i svému vzoru Alfredu Hitchcockovi.

MUŽ VE STÍNU přináší napínavý příběh spisovatele (Ewan McGregor), který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra Adama Langa (Pierce Brosnan). Ale tento projekt se zdá být od počátku prokletý – a to nejenom proto, že jeho předchůzce na tomto projektu zahynul za nevyjasněných okolností. Přesto britský “ghost writer” (spisovatel, který je placen za psaní knih, textů apod., které jsou připisovány jiným autorům) – souhlasí s tím, že paměti sepíše a odjede za premiérem do jeho aktuálního sídla ve Spojených státech. Netrvá dlouho a stačí pár zapátrání v minulosti premiéra a najatému pisateli je jasné, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu. Ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet. A jde nejen o to, co právě vyplývá na povrch, že v bývalé funkci porušoval lidská práva a že je de facto válečným zločincem...

"Tento rezonující , politický thriller je příběh plný podvodů a zákeřností na všech úrovních – sexuálních, politických i literárních. Ve světě, kde nic a nikdo, není tím, čím se zdá, “ghost writer ” rychle odhaluje, že minulost může být smrtelná, a že historii vytvoří ten, který zůstane naživu, aby ji sepsal," uvádí v distribučních materiálech společnost SPI, která film do kin uvádí od 10. června. Film vznikl v koprodukci Velké Británie, Francie a Německa. Protože Polanski do USA nemůže (jak známo, hrozí mu soud a tvrdý trest za sex z nezletilou) byly "americké" exteriéry natočeny v Německu a vzhledem k jeho domácímu vězení ve &Svýcarsku se postprodukcí na filmu ujali jeho blízcí spolupracovníci, kteří každý krok s Polanskim konzultovali.
Pierce Brosnan a Ewan McGregor ve filmu MUŽ VE STÍNU

*** Pod dlouhým názvem NEOBYČEJNÉ DOBRODRUŽSTVÍ ADÉLE BLANC-SEC (Aventures extraordinaires d’Ad?le Blanc-Sec, Les) - nebo jen pod stručným ADÉLA, jak uvádí distribuční list společnosti HCE - by se měl v kinech objevit film slavného režiséra a producenta Lucy Bessona. Tvůrce Magické hlubiny, Brutální Nikity či Pátého elementu, který v poslední době často své scénáře svěřoval kolegům (např. Gérard Krawczyk Taxi) si opět usedl na režisérské křeslo a snaží se zaútočit na diváka hned s celou artilérií osvědčených a úspěch zaručujících zbraní.

Snad by se na začátek mohlo o filmu napsat "Indiana Jones v sukních." Hlavní hrdinka Adéla je mladá a odvážná reportérka, která neváhá před žádným nebezpečím. Děj se odehrává před první světovou válkou (konkrétně v roce 1912) a Adéla se se neohroženě vrhá do boje s podvodníky, šílenými vědci, ale i zkorumpovanými politiky. Ve chvíli, kdy Paříž ohrožuje 136 milionů let starý ptakoještěr, je to právě ona, kdo přispěchá městu světel a jeho obyvatelům na pomoc, stejně tak jako bojuje v Egyptě s oživlými mumiemi. Všechny šílenosti Adély natočil Luc Besson podle klasického komiksu a výsledkem je film, který je doslova lahůdkou pro všechny, kteří ještě nezapomněli, že kino je velkopodívaná, kterou nemůže nic nahradit. Hlavní postavy ztvárňují okouzlující Louise Bourgoinová (Mikulášovy patálie) a charismatický Mathieu Amalric (Quantum of Solace).
Louise Bourginová v ohrožení? Záběr z filmu ADÉLA (plakát filmu v perexu)

*** Další světově proslulý režisér Alejandro Amenábar po oscarovém snímku Hlas moře a hororovém dramatu Ti druzí pozve diváky do světa zapomenuté civilizace. Film AGORA je výletem do starověkého Egypta, do mýtického města Alexandrie za událostmi, které vedly k dramatickému zničení nejvýznamnější knihovny té doby. Knihovny, která je dodnes symbolem moudrosti a vzdělanosti antického světa i jeho postupného zániku.

Píše se rok 391 po Kristu a Egypt se nachází pod nadvládou již upadajícího římského impéria. Násilné, náboženské nepokoje v ulicích Alexandrie pronikají i za brány slavné městské knihovny. V jejích zdech je uvězněna i vynikající astronomka a filozofka Hypatia (Rachel Weiszová) a její věrní stoupenci odhodlaní bránit moudrost antického světa. Mezi příznivci jsou také dva muži bojující o lásku krásné Hypatie: vtipný, bohatý a privilegovaný Orestes (Oscar Isaac) a Davus (Max Minghella), mladý otrok, který se zmítá mezi tajnou láskou ke své paní a vidinou svobody, kterou by získal, kdyby se přidal k nepřátelským křesťanům… Film Agora vypráví nejen o moudré Hypatii a jejím životě, ale také o době, kdy ze starověkých chrámů odcházeli staří bohové a nastupovala nová náboženství.

Film je inspirován skutečnými událostmi, které nikdy předtím nebyly ve filmu zachyceny. Monumentální výprava starodávného světa byla postavena v přístavu Ricasoli na Maltě, kde se natáčely i filmy Troja nebo Gladiátor a rozpočet filmu přesáhl 50 mil. EUR. Režisér Alejandro Amenábar k filmu dodává: “Chtěl jsem, aby měli diváci pocit, že sledují dokument CNN o událostech z té doby. Dojem, že sledujete nejžhavější zprávy, byl základem mého přístupu. Chtěl jsem prolomit některé zažité postupy dobových filmů; nejen natáčet ve větším formátu, točit širokoúhlé záběry a použít grandiózní hudbu. AGORA je mixem strohé přesnosti a okouzlení.“ Film uvádí Bontonfilm s podtitulem "Svět se navždy změnil."
Záběr z filmu AGORA

*** Pro návštěvníky filmových klubů je připraven snímek s názvem JÁ TAKY (Yo, también) v režii Álvara Pastora a Antonia Naharra. Film zpracovává příběh 34letého Daniela, který je prvním Evropanem s Downovým syndromem, který vystudoval univerzitu. Začíná pracovat v sociálních službách v Seville, kde se seznamuje s volnomyšlenkářskou kolegyní Laurou (Lola Due?asová). Brzy se se spřátelí, čímž k sobě přitáhnou pozornost svých kolegů i rodin. Jejich vztah se ještě zkomplikuje, když se Daniel do Laury zamiluje. Ve „svých“ světech jsou oba vyděděnci a společně najdou lásku a přátelství, jaké předtím nikdy nepoznali.

Na snímku se produkčně podílel Julio Medem, který rád podporuje projekty s podobnou tematikou, neboť jeho šestnáctiletá dcera Alicia, po které pojmenoval svou produkční společnost, trpí podobným postižením. Role Daniela je založena na skutečném životě jeho představitele Pabla Pinedy.

Scénárista, režisér a absolvent hudební konzervatoře v Madridu Álvaro Pastor má zkušenosti z televize i reklamy. Antonio Naharro pracoval v televizi, v divadle i u filmu. Společně napsali pět scénářů a spolurežírovali krátký film o Downovu syndromu One more, one less, za který byli nominováni v roce 2002 na ceny Goya. Krátký film Invulnerable (2004), který režíroval Pastor a kde hrál Naharro, získal přes čtyřicet nejrůznějších cen. Pro režiséry představuje Já taky celovečerní hraný debut.


Hlavní představitelé filmu JÁ TAKY - Pablo Pineda a Lola Due?as

Foto: fdb.cz, bontonfilm.cz, filmweb.pl, stopklatka.pl


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.023 s