Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - ROSENSTRASSE - Jak Goebbels podlehl nátlaku žen

11.06.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - ROSENSTRASSE - Jak Goebbels podlehl nátlaku ženStatečný odpor proti totalitě může přinést úspěch. Dokonce i v nacistickém Německu roku 1943. Poznání osudů vlastní rodiny pomůže k pochopení historie celého národa. Silné téma filmu ROSENSTRASSE přináší mimořádný zážitek.


Je rok 1943
. Zuří válka, v Německu jsou bombardovány domy, lidé se schovávají v krytech. Oč méně lidé věří v konečné vítězství o to více zesiluje teror gestapa a policie. Joseph Goebbels, gauleiter Berlína, nařizuje shromáždit všechny Židy, kteří ještě ve městě zůstávají - hlavně ty, kteří žijí v rasově smíšeném manželství. Mají nařízeno hlásit se v opuštěném domě na Rosenstrasse, kde budou čekat na svůj osud, jímž je zcela jistě odvezení do koncentračních táborů. Mohou se zachránit za cenu rozvodu, což mnozí udělají.

V systému všeobecného strachu se zdá každý odpor zbytečný. Přesto se spojí skupinka žen, které se nechtějí smířit se ztrátou svých manželů. Rozhodnou se pro pasivní resistenci - usadí se před budovou v Rosenstrasse a jen občas se ozvou výkřiky "Vraťte nám naše muže." Je to beznadějné hrdinství? Jak se zachová policie a gestapo? Skutečnost je překvapivá - na přímý Goebbelsův rozkaz jsou muži propuštěni. Tedy ti, kteří nepodepsali rozvod. Ostatní jsou do koncentračních táborů bez milosti odvezeni. Jak historie ukázala, všichni propuštění válku přežili. Hrdinský vzdor německých žen ukázal, že proti zlu a násilí je nutno bojovat, že protest i proti silnému a dobře fungujícímu systému jakým určitě Třetí říše byla, může přinést úspěch.

Tato epizoda z německé historie není fikcí spisovatele a námětem vymyšleného románu. Byla skutečností, byť dlouho utajovanou a skrývanou. Režisérka Margarett von Trotta podle ní natočila svůj nejnovější film s prostým názvem ROSENSTRASSE. Pátrání po minulosti své rodiny v něm podnikne Hannah Weinsteinová (Maria Schrader), která se narodila a vyrostla v New Yorku. Přestože pochází z tradiční židovské rodiny, nikdy se příliš nezajímala o historii a náboženství svých předků. Po otcově smrti se však snaží pochopit problémy, které sužují život její matce Ruth (Jutta Lampe), která nečekaně začíná praktikovat ortodoxní židovské zvyky. Pod vlivem rozhovoru s tajemnou sestřenicí Rachel (Carola Régniere) se Hannah rozhodne jet do rodiště své matky do Berlína, aby tam pátrala po její minulosti: Co se zde stalo před tím, než odešla do emigrace, o tom jí matka nikdy nevyprávěla. Hannah doufá, že zde najde odpověď na změněné matčino chování.
 
Na místě se setká s devadesátiletou Lenou Fischer (Doris Schade), bývalou pianistkou, která měla za muže židovského houslistu (Martin Feifel). Právě ona měla zásluhu na záchraně její matky, přestože jako žena sama musela sdílet osudy svého muže. Lena seznámi Hannah s dávnou historii - jak se v roce 1943 ujala malého děvčátka, jehož matka byla zatčena a hrozila jí deportace i o tom, jak v témže roce před domem v Rosenstrasse, kde gestapo věznilo ženy i muže ze smíšených manželství, spolu s ostatními příbuznými protestovali a usilovali o osvobození svých blízkých. Poznání vlastní historie i osudu své rodiny pomůže mladé v Americe vychované dívce lépe poznat i historii svého národa.

Režisérka Margarethe von Trotta (nar. 1942) začínala jako úspěšná herečka. V roce 1975 se spolu s Volkerem Schlöndorfem pustila do režie dramatu ZTRACENÁ ČEST KATEŘINY BLOOMOVÉ a od té doby se režii věnuje. Pamětníci si možná vzpomenou na její filmy SESTRY ANEB ROVNOVÁHA &STĚSTÍ, OLOVĚNÁ DOBA, ROSA LUXEMURGOVÁ či STRACH A LÁSKA, které se u nás hrály v osmdesátých letech. Od té doby jsme s její tvorbou ztratili kontakt.

Režisérku vždy zajímaly výjimečné ženské osudy. Ve svém snímku ROSENSTRASSE spojila dvě časové roviny, kde hlavní roli hraje láska a odvaha. Rodinné drama o odcizení matky a dcery, která žije v dnešní Americe a statečný boj německých žen za své židovské muže v období druhé světové války spojuje skutečnost, že trauma způsobené v minulosti může mít dopad na člověka po mnoho let a někdy dokonce ovlivnit i život další generace. Kritika na filmu velice chválí kameru Franze Ratha a pochvalně se zmiňuje o hereckých výkonech především Katji Riemann (Lena Fischer ve věku 33 let) a Marie Schrader.

V roce 2003 byl film vyznamenán na MFF w Benátkách čestnými SIGNIS Award i UNICEF Award za režii a Volpiho pohárem za herecký výkon Katji Riemann a byl rovněž v nominaci na hlavní cenu - Zlatého lva.
Foto: filmweb.pl, stopklatka.pl
***********************
ROSENSTRASSE
Německo, Holandsko 2003
režie Margarethe von Trotta
v televizi ve středu 16. června od 22,00 hodin na programu Prima CoolKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0323 s