Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Zveme vás na Pouť k planetám

16.06.2010   Stanislav Polauf   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zveme vás na Pouť k planetámVíte, jaká je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem? Každý školák v Plzni, který podnikl tzv. POUŤ K PLANETÁM, to okamžitě řekne - 150 metrů!?


V ulicích Plzně (města kandidujícího na titul Evropské město kultury 2015) mají totiž jeden unikát - model sluneční soustavy v měřítku 1 : 1 000 000 000 - tedy co metr, to jeden kilometr ve skutečném vesmíru. Pro představu je to tak, jako byste se zvětšili miliardkrát.
 
Již čtvrtým rokem se Techmania Science Center postarala o zasazení disků znázorňujících Slunce a ostatní planety do ulic města tak, aby vzdálenosti odpovídaly ve zvoleném měřítku těm, které uvádějí vědecké prameny. Slunce je umístěno před Západočeským muzeem (viz obrázek) jako disk o průměru 1,4 metru (proč zrovna tolik je také jasné - průměr Slunce je ve skutečnosti cca 1,4 milionů kilometrů). Pro ostatní znázorněné planety - tedy pro zbylých devět stanovišť - byl zvolen také stejný průměr disku. Vzdálenosti však zůstávají v měřítku, takže třeba Jupiter najdete na Mikulášském náměstí, Saturn a Uran jsou již v jiných obvodech města a Neptun se nachází ve vzdáleném sídlišti Bolevec.

Prostřednictvím tohoto modelu si můžete udělat představu o rozměrech v naší sluneční soustavě a využít k tomu jak informace uvedené na disku, tak i materiály, které při setkání můžete od pořadatelů získat. Není divu, že toho bohatě využívají školáci, kteří v loňském roce dokonce zvolili speciální "kosmickou loď", která je od planety k planetě vozila - tramvaj. Lze jít i pěšky a přitom, jak uvádí Techmania Science Center, můžete "popřít Einsteina" a překonat hned několikrát rychlost světla - jeho rychlost je ve skutečnosti zhruba 300 000 km/sec, v tomto modelu urazí tedy za sekundu pouze 30 centimetrů. Paprsku světla ze Slunce trvá asi osm minut, než dopadne na Zemi a celé 4 hodiny, než dorazí k Neptunu. Otázky pro zvídavé školáky se přímo podsouvají: Jak dlouho by trvalo závodníkovi Formule 1, než by ujel vzdálenost ze Země na Slunce? Jak dlouho byste šli ze Země na Měsíc?

Letošní čtvrtý rok plzeňského městského planetárního modelu má několik zvláštností, které ho mají pro širokou veřejnost zatraktivnit. Pořadatel Techmania Science Center získal ke svým partnerům - deníku Metro a Rádiu Kiss Proton - další partnery z řad sportovců - FC Viktoria Plzeň, HC Plzeň 1929 a Harley Davidson. Letošní putování k planetám může tedy nést hrdý název "POUŤ K PLANETÁM S INDIÁNY A VIKTORIÁNY". A doplnit na burácivých legendárních motorkách. Z tohoto spojení také plyne další novinka - ve stanovených termínech se u každého jednotlivého modelu sluneční soustavy sejdou fotbaloví a hokejoví reprezentanti s dětmi a jejich rodiči. Budou odpovídat na zvědavé dotazy a pokud děti správně zodpoví i otázky týkající se sluneční soustavy, mohou vyhrát zajímavé ceny. Setkání je každý čtvrtek až do konce prázdnin.

Plzeňskému projektu se daří popularizovat vědu a techniku, napomáhá ke vzdělávání veřejnosti a pro pedagogy nabízí další cenné informace a náměty.
Foto: techmania.cz

Model Slunce před Západočeským muzeem

Země v Kopeckého sadech


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0756 s