Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 17.5.2026, svátek má Aneta 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Festival staré hudby v Českém Krumlově

16.06.2010   redakce   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Festival staré hudby v Českém KrumlověJako stará hudba se označují evropské hudební styly, od středověké přes renesanční po barokní hudbu, tedy zhruba do období kolem roku 1750. Tolik terminus technicus, uvedený ve Wikipedii. Festival takové hudby vyslechnete od 8.7. do 14.7. v Českém Krumlově. Možná trochu modifikovaně. Rozhledna bude u toho a vy s ní. Postupně vás seznámíme se vším.

Díky takzvané poučené interpretaci se setkáme s hudebními díly, která nemůžeme často slýchat. Zvuk dobových nástrojů, entuziasmus interpretů, historické kulisy města. Popravdě, v českých zemích si jako prostředí pro takovou hudbu dokážu dosadit ještě Prahu. Ne, že by to jinde bylo neuskutečnitelné, ale v kumulované termínové konfiguraci jednoho týdne nevidím jinou, tak bohatou zásobu kulis, jako v Českém Krumlově, městě s ohromným fluidem historična, zámkem na kopci a  svažitými uličkami s Vltavou u jejich nohou.

Přenesme se na chvíli do inkriminované doby. Hudba se pěstuje hlavně na panských sídlech, na cestách mezi nimi lze potkat ještě tak holomka se stéblem trávy mezi zuby, s hudebním nástrojem přes rameno a se vždypřítomnou chutí vzít nástroj do ruky a zahrát. Holomek se nazýval trubadur a nástrojem byla většinou loutna. Trubadurské písně si pak vesničtí muzikanti přehrávali do posazu svého šramlu. Období trubadurů kvitováno s nadšením. Je vlastní českému posluchači a inkriminovaná hudba hodně přístupná jeho uším i duši.

Prostě, zájem o starou hudbu vzrůstá a její ctitelé se mohou těšit z nahrávek u sebe doma, na koncertech, všude po naší zemi. Ale Festival staré hudby je jen v Českém Krumlově. Nádherné město, kouzelná atmosféra, hudba podávaná autory, jejichž interes zasáhnout svou tvorbou inkriminované období je neoddiskutovatelný. Prázdninový tip? Proč ne?


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2026 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4288 s