Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


SPLAŠENÝ VLAK - TV tip - dramatická cesta za svobodou

24.06.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

SPLAŠENÝ VLAK - TV tip - dramatická cesta za svobodouVe splašeném vlaku se na cestě za svobodou ocitají dva uprchlí zločinci. Vlak nabere neskutečnou rychlost a stejné obrátky nabere film SPLAŠENÝ VLAK s nímž původem ruský režisér Andrej Končalovskij silně zabodoval v Americe a šokoval diváky na celém světě.

Dva bratři, oba ze šlechtického rodu s bohatou uměleckou tradicí. Oba vystudovaní režiséři - a přitom tak různé osudy. Mladší Nikita Michalkov zůstal roduvěrným Rusem, ctícím tradice své rodné vlasti, jak to dokazuje celé jeho dílo - ať už jde o přepisy klasiky jako OBLOMOV podle Gončarova či OČI ČERNÉ podle Čechova a pak kritické pohledy na nedávnou ruskou historii a současné problémy - třeba ve filmech URGA, UNAVENI SLUNCEM, DVANÁCT či KAZEBNÍK SIBIŘSKÝ..

O osm let starší Andrej (či Andron) po vyznání lásky ke klasice (Turgeněvovo šLECHTICKÉ HNÍZDO, Čechovův STRÝČEK VÁŇA) a ke své zemi (SIBIRIÁDA) se stal světoběžníkem. Po krátké epizodě ve Francii přijal pozvání svého přítele Jona Voighta a zakotvil v USA, přepsal si jméno na Andrei Konchalovski (v českém přepisu Andrej Kočalovskij) a domů se vrací jen sporadicky.
Po "zkušebním" snímku v Americe, v němž veterán vietnamské války John Savage prožívá trýzeň nenaplněné fyzické lásky k ženě svých snů Nastassje Kinské MARIINI MILENCI, se rychle zorientuje na americké zvyklosti. Zatímco v Sovětském svazu předtím proslul experimentováním s formou (cinema verité PŘÍBĚH ASJI KLAČINOVÉ, rocková balada ROMANCE O ZAMILOVANÝCH, národní epos SIBIRIÁDA) jeho druhý americký film SPLAŠENÝ VLAK z roku 1985 je plně ve znamení typicky amerického žánru - akčního dramatu s prvky thrilleru. A jak poznáte z nového televizního uvedení, Končalovskij zvládl i tuto látku s lehkostí hodnou mistra.

Původní scénář o útěku dvou vězňů z přísně střeženého vězení napsal koncem 60. let japonský režisér Akira Kurosawa (jehož film SEDM SAMURAJŮ dal podnět k vzniku westernové klasiky SEDM STATEČNÝCH). Když jej počátkem 80. let svěřil Francis Ford Coppola právě Končalovskému, Kurosawa protestoval. Scénář byl proto přepsán a za dramatických okolností v těžkých klimatických podmínkách realizován na Aljašce.

Dramatický příběh nenechá diváka ani na chvíli vydechnout. Scény z neovladatelného a stále rychleji se řítícího vlaku, z něho vypadl strojvůdce a v němž se nacházejí uprchlí trestanci a jejich stín - ředitel věznice, který je pronásleduje - v mnohém přerůstají podobné scény z běžných hollywoodských klišé.
Přitom celý dějem nabitý příběh má ještě svůj druhý plán, zdůrazňující psychologické momenty. Pod vnější slupkou "akčního dramatu" najdeme závažné otázky o smyslu života jako takového, o ceně za svobodu a nezávislost i o tom, zda zločinec může zůstat člověkem s potřebou svobody a s citem pro spravedlnost. Najdeme zde vzájemné vztahy mezi obětí a katem (trestanec Manny a ředitel věznice) a i sám vlak je symbolem - mimo jiné neřízeného útěku do svobody se všemi jeho možnými důsledky.

Dramatický a v mnohém podnětný film je postaven na hereckých výkonech Jona Voighta (dříve proslaveného především z role "PŮLNOČNÍHO KOVBOJE" a Erica Robertse (bratra slavnější Julie Robertsové, známého třeba z MRAZIVÉ VÁŠNĚ či KARATE TIGER 5 a 6). Oba byli za tyto role nominování na Oscara.

Foto www.csfd.cz,www.ceskatelevize.cz,
 
*****************************
SPLAŠENÝ VLAK (Runaway Train),
USA/Izrael 1985, režie Andrej Končalovskij,
uvádí Prima Max v úterý 28. června ve 22,50 hodin a ve středu 29. června v 22,45 hodin
.
 
 

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1129 s