Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 9.11.2024, svátek má Bohdan 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Tajemství Bermudského trojúhelníku

17.10.2024   Michaela Wilhelmová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tajemství Bermudského trojúhelníkuVydejte se s námi do nitra západního Atlantiku mezi mezi Floridu, Portoriko a Bermudy. Zmizelo tu několik letadel a lodí. Bermudský trojúhelník platí stále za nejzáhadnější místo Zeměkoule...

Tajemnou kráskou a zřejmě také prvním oficiálním mordem Bermud se stane plachetnice Mary Celeste. Na její palubě se ještě 5. listopadu 1872 nalézá desetičlenná posádka, která v sobě krom námořníků zahrnuje i kapitánovu manželku a dcerku. Toto datum se také stane posledním, o němž vede kapitán v lodním deníku záznam. Od té chvíle se po posádce slehne zem, lépe řečeno paluba. Loď se samovolně dokolíbá dalších 800 kilometrů, kde si jí všimnou další námořníci z plavidla Dei Gratia. To jsme už mezi Azorským souostrovím a Portugalskem. Jenže lodní deník odhalí, že lidé zmizeli právě ve chvíli, kdy křižují střed Bermudského trojúhelníku! Vzala je snad tajemná síla? To asi ne. Na lodi zůstanou takřka všechny osobní věci, jídlo, pití i alkohol a dokonce i drahé šperky. Chybí ale záchranné čluny! Proč by ale posádka tak rychle zmizela, bez jakýchkoliv věcí? Nejčastější spekulaci představuje pirátský únos nebo snaha před ním utéct. Ale plnou pravdu se již nikdy nidko nedozví a Mary Celeste se stane první významnou obětí Bermud.

  
 
Ostatní lodě již mají štěstí méně. Zmizí nejen posádky, ale i ony samé. Pravděpodobně ke dnu, kam se kvůli hloubce oko zvědavého potápěče nedostane. Najdou se ale i tací, co ukazují na aktivity UFO či paranormální jevy spojené s prolomením brány mezi dimenzemi. Ale zpět do kruté reality. 4. března roku 1918 totiž trojúhelník spolkne další loď. Připomeňme, že zde nejmenujeme všechny havarované, ale spíš jen ty, které obestírá mystérium. Plavidlo Cyclops převážející z Barbadosu manganovou rudu zmizí během pár minut a svět o něm již víckrát neuslyší. Na palubě je 309 námořníků, jejichž rodiny si budou marně lámat hlavu, co se vlastně stalo. „Německá ponorka potopila nákladní americkou loď!“, dočteme se tou dobou v novinách. Jde o fámu. Žádná ponorka se v trojúhelníku tou dobou nenalézá. Stejně tak nemohla loď zrovna tady najet na minu. Co tedy loď potopilo – potopila-li se vůbec? Počasí prý toho dne nebylo zlé…    
 
V trojúhelníku ale nemizejí jen lodě. Neslavnějším případem záhadného odmlčení se na věky se stal dnes již kultovní let 19. Pět amerických bombardérů  Grumman TBF Avenger startuje 5. prosince roku 1945 na cvičný let z vojenské základny na Floridě. Nikoho ani nenapadne, že za pár minut úplně zmizí a jejich piloti s nimi… Charles Tailor, který je velitelem celé letky, nechá své piloty shodit cvičně bomby do moře a pomalu se otáčejí zpět. „Kompasy se chovají podivně, nemůžeme se podle nich orientovat,“ hlásí základně. Zhoršuje se prý náhle i viditelnost. Letadla pokračují v letu, ale pevnina stále není na dohled. Kapitán se rozhodne k přistání na vodní ploše. Nakonec ztratí spojení. Zastánci paranormálních jevů uvažují, že se letka dostala do podivné mlhy a proletěla pryč z tohoto světa, armáda se přiklání k názoru, že letadlům došlo palivo a tak přistály na vodě. Ale proč všichni zmizeli? Smetla je snad vlna? A proč přestaly fungovat vysílačky? Základna neváhá a posílá záchranný let PMB Marinek s 13 muži na palubě. Snad letku 19 najdou. Kdepak. Zmizí jakbysmet! 
 
 

 

 Další záhadně zmizelá loď přijde na řadu v únoru 1963. Nákladní loď Marine Sulphur Queen veze na palubě síru z Beaumontu (Texas) do Norfolku. Náklad nedoveze a o 39členné posádce už nikdo nikdy neuslyší. V okolí se pohybuje několik lodí a žádná nezaznamená volání o pomoc ani nouzový signál či světlici. 142metrová loď prostě najednou není. Vyšetřovatelé zvažují hned několik variant – mohli loď unést Kubánci? Pravděpodobnost, že by se případ ututlal až dodnes je poměrně malá. Mohla snad loď vybuchnout? Chemici varují i před výpary, které mohly posádku pomalu otrávit. Anebo zkrátka přišla velká bouře. Loď totiž nebyla ve skvělém stavu, o čemž svědčí i rozhodnutí soudu, které přiřkne pozůstalým odškodné.   

 

A jak se tato tajuplná zmizení dají vysvětlit? Inu, co teroetik, to jiná teorie. Jedni tvrdí, že za vším máme hledat prostě jen uragány, vlny a tornáda a protože se v trojúhelníku jezdí v hustém provozu, musí se někdy nějaká loď potopit. Najít jí je takřka nemožné, protože je moře příliš hluboké. Zastánci UFO teorií zase vše svádějí na řádění mimozemšťanů, na své si přijdou i chemici, jejichž teorie je poměrně uznávána: Ze dna se podle nich uvolňuje hydratovaný methan, jehož vyvření na hladinu může způsobit gigantickou bublinu o průměru desítek metrů, která loď potopí. Stejná možná potopila i let 19, který dosedl do oceánu.  


 

 Fotografie: wikipedia.org / úvodní: Alphaios - CC volné dílo 



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4754 s