Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - IVETKA A HORA (Panna Maria na Slovensku)

02.07.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - IVETKA A HORA (Panna Maria na Slovensku)Před dvaceti lety se u malé obce Litmanová na Východním Slovensku zjevila Panna Maria. Zjevení se v následujících pěti letech opakovala - alespoň podle svědectví dvou děvčátek. Jedna z nich Ivetka o tom po letech vypráví v celovečerním dokumentu IVETKA A HORA, který můžete nyní zhlédnout v televizi.

MARIÁNSKÁ ZJEVENÍ jsou stále znovu novým podnětem k uctívání Panny Marie na zvláštních místech. Nejznámějším z nich jsou francouzské Lurdy, kde Marii viděla roku 1858 dívka Bernadette. Ještě významnější byla pozdější Fatima v Portugalsku, kde byla v roce 1917 viděna třemi selskými dětmi. V osmdesátých letech 20. století se pak vyhledávaným místem mariánského zjevení stalo jugoslávské Medjugorje.

Těch míst je daleko více – zmíním třeba JASNA GÓRA (POLSKO), ZARAGOZA (&Spanělsko), GUADALUPE (Mexiko), slovenská TURZOVKA (hora Okrúhla) či u nás v Čechách JIŘÍKOV – FILIPOV, kde se pana Maria zjevovala roku 1866 jisté Magdaleně Kadeové.

Zjevení, o němž vypráví film se událo na hoře Zvir v LUBOVNIANSKÉ VRCHOVINĚ u obce Litmanová v místech, kde končí silnice a za kopcem začíná Polsko. O okolnostech této události, vypráví jedna ze dvou dívek, která zjevení vidělo a k níž pana Maria hovořila - IVETA KORČÁKOVÁ. Český divák ji mohl už spatřit - zhruba před rokem s ní ve svém pořadu UVOLNĚTE SE, PROSÍM hovořil Jan Kraus.

Z jejího vyprávění se dozvíte jak zjevení probíhala. Tvůrci filmu se však zaměřují především na to, co stalo po tom, po zjevení – hora se stala poutním místem, kam míří statisíce poutníků a jako poutní místo byla i prešovským arcibiskupem Babjakem vyhlášena.

Druhou linií pak je soukromý život Ivetky, který nebyl jednoduchý. Událost navždy poznamenala její život. Na jednu stranu říká, že si zasloužila Boží milost a na druhou v ní víří otázky, proč zrovna ona, zda je toho hodna a jak se s tím vyrovná. Dozvíte se, že chtěla zůstat v klášteře, že pochybnosti o sobě samé a beznaděj ji dovedla až na samou hranici života a smrti a že pokus o „normální“ život je pro ni obtížný, stejně jako pozornost lidí, kteří v ní vidí něco jako světici a chtějí s ní mluvit či si na ni alespoň sáhnout.

Přesvědčit ji, aby ve filmu vypovídala, si vyžádalo značné diplomatické úsilí režiséra VÍTA JANEČKA. On sám řekl, že se pokusil zachytit, poodhalit auru (charisma) Ivetky a skrze ni, snad, najít odlesky svaté bytosti.

Nechtěl ve filmu klást otázku, zda divák má údajnému zjevení věřit či nikoli (to záleží na něm) ani do filmu vnášet církevní rétoriku. On sám ale říká, že „o pravdivosti jejich setkání nepochybuje.“ To, zda šlo o pravá setkání totiž stále řeší církevní komise.

40letý režisér VÍT JANEČEK je absolventem Filozofické fakultuy Univerzity Karlovy, obor Dokumentární tvorba. Je činný též jako publicista a pedagog. Pracoval jako dramaturg v divadle Archa, dělal kurátora historických retrospektiv pro karlovarský festival, od roku 2003 vede Centrum audiovizuálních studií FAMU. Publikuje v Cinepuru a v Literárních novinách. na svém kontě má zatím asi 6 dokumentů – nejznámější MÁME NATO? (2002).

Jeho celovečerní dokument IVETKA A HORA získal Cenu pro nejlepší český dokumentární film roku na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2008.
***************************

Ivetka a hora, ČR 2008, režie Vít Janeček, v České televizi na programu ČT2 v pondělí 5. července od 15,30 hodinKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0255 s