Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - ROZVOD PO ITALSKU - bez vraždy to nejde

16.07.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - ROZVOD PO ITALSKU - bez vraždy to nejdeJak se zbavit své ošklivé ženy, když na obzoru je mladší a krásnější? Recept vám dá italská komedie ROZVOD PO ITALSKU. Jen to však u nás nezkoušejte - italská mentalita i italské právo jsou přeci jenom trochu jinou kávou...


Na začátku šedesátých let patřil film ROZVOD PO ITALSKU mezi nejslavnější komedie. Na jeho úspěchu má bezesporu velký podíl Marcello Mastroianni, který zde ztvárnil postavu cynického, amorálního, ale přitom mírně komického a sympatického aristokrata barona Ferdinanda Cefalu. Od doby, kdy poznal svoji krásnou a svůdnou nevlastní sestřenici Angelu (krásná a svůdná Stefania Sandrelli) má jediné přání - zbavit se své ošklivé (podle něj) manželky Rosalie (Daniela Rocca).

Jak poznáte,v Itálii problém téměř neřešitelný. Zvláště pak na Sicílii. Tady je instituce manželství odjakživa ctěna a velebena jak podle morálky tak i podle zákona. A italské soudy v té době rozvody neznaly a tak je také nepovolovaly. Jak z téhle šlamastiky ven? Baron je typickým nad vše povzneseným Italem a zná dobře své bližní. Ví, že rozvodu nedosáhne, ale vzít do ruky revolver a řešit to "po chlapsku" mu poměrně lehce projde. Má to jen jeden háček. Podle italské morálky je nevěra mnohem větší zločin než vražda. Zvláště pak jde-li o vražu z uražené cti - tu trestá italský soudce jen mírným trestem. A lidmi v okolí je takový čin navíc obdivován a krev na rukou vraha svědčí o jeho mužnosti (nekonat značí potupu a posměch).

Plán se začíná naplňovat. Nejprve je nutno nepohodlné manželce sehnat milence. K tomu se hodí její dávný milý Carmelo a zhýralý baron použije jakékoli (často až komické) intriky na to, aby je dal dohromady a dohnal je až k nevěře. Tu už smrtící kulka může vyletět (dokonce dvakrát ze dvou různých rukou), "krevní msta" je vykonána a mužská hrdost pomstěna. A baron se uklidí na tři roky do chládku, odkud vyjde svobodný a chtivý nové ženitby. Bude však Angela čekat???

Filmová kritika zkostnatělého italského práva v Itálii zabrala a o povolení rozvodů se začalo silně diskutovat (italský parlament pak schválil zákon o rozvodu v roce 1969). Ale film "zabral" i v cizině a vyprovokoval celou sérii podobných "národních" rozvodů např. ROZVOD PO FRANCOUZSKU. Režisér Pietro Germi (1904-1974) si v roce 1962 hrdě došel v Cannes pro cenu za komedii, film byl následující rok oceněn Oscarem za scénář a skvělému Mastroiannimu se dostalo nominace na Oscara za Nejlepší mužský herecký výkon (mimochodem prvního ze tří, na které ve své kariéře dosáhl, což je stejně první místo v žebříčku zahraničních herců, kteří na nejvyššší americké ocenění kdy aspirovali).

Za rok po úspěchu v slavném Felliniho SLADKÉM ŽIVOTĚ se tak kariéra Marcello Mastroianniho rozjela neplno. Až uvidíte jeho trpitelské pohledy, které jako aristokrat vrhá z pod svých víček, až uvidíte jeho strnulou tvář pod napomádovaným účesem s pěšinkou, jeho nervózní tiky ve tváři - pak si rázem uvědomíte, že máte před sebou Pana Herce, což on celý svým dalším filmem vždy znovu dokazoval. A přitom filmové časopisy připomínají, že na film ROZVOD PO ITALSKU ho režisér Germi vůbec nechtěl, neznal ho osobně a přiliš ho spojoval se světem "horních deseti tisíc" ve stylu SLADKÉHO ŽIVOTA. Prý si Mastroianni toto roli vymodlil doslova na kolenou... ale za to už neručím. Výrazná italská krasavice Stefanie Sandrelli jen dotváří pohodovou atmosféru tohoto dnes již klasického díla, jemuž ani černobílé ladění navadí k tomu, aby mohlo zaujmout i dnešního diváka.
******************************
ROZVOD PO ITALSKU
(Divorzio all’italiana), Itálie 1961, režie Pietro Germi,
uvádí ČT 2 v úterý 20. července od 20 hodin.


Foto: kingdvd.cz a iicbelgrado.esteri.it


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0412 s