Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 12.10.2024, svátek má Marcel 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MDŽ, jak to vlastně bylo

08.03.2004   Markéta Karešová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MDŽ, jak to vlastně byloNeustále se diskutuje o tom, zda MDŽ ano či ne. Ale bohužel se zdá, že málokdo skutečně ví, jak tento svátek vznikl. Dnes je bohužel díky historii naší země Mezinárodní den žen v ČR spojován s komunistickým režimem. Historie však sahá hluboko do minulosti a s komunismem nemá pranic společného.

V roce 1857 v USA v březnu stávkovaly ženy z textilních továren za zlepšení pracovních podmínek. Další stávkou, spojenou s tímto svátkem byla stávka švadlen v New Yourku v roce 1908. Ženy požadovaly zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí.

Ještě téhož roku, v květnu 1908, rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli. V té době ještě nebyl mezinárodním svátkem.

O dva roky později navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky demonstrací švadlen v USA.

Pevný den ale tehdy stanoven nebyl.

V roce 1911 se poprvé slavil MDŽ v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Datum bylo stanoveno na 19. března. Ženy s podporou mužů požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání.

Ruské ženy si MDŽ poprvé připomněly v roce 1913. V následujícím roce se po celém světě konaly v období kolem 8. března různé akce proti válce.

V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem "chléb a mír". Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a prozatímní vláda schválila i volební právo žen. Demonstrace byla 23. února , což připadá na 8. března kalendáře gregoriánského. Tím se MDŽ ustálil na 8. březnu.

OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády, jež o jeho existenci neměly dříve tušení.

Dnes si tento den připomínají státy západní Evropy, USA, Austrálie, v Rusku je dokonce dnem volna. Oslavy MDŽ jsou spojeny zejména s konáním přednášek na téma postavení žen ve společnosti a v rozdílných kulturách.

V bývalém Československu tehdejší KSČ bohužel tento den využila k propagandě komunistického režimu a pokřivení vědomí obyvatelstva. Rudé karafiáty a verše představitelek Svazu žen asi pamětníci jen tak nezapomenou. Nicméně MDŽ je skutečně mezinárodním dnem, uznávaným v různých částech světa, a naše komunistická minulost mu jen dává rudou kaňku zrůdné diktatury.

Bez ohledu na všechny souvislosti oslavujme krásu, odvahu a jedinečnost každé ženy! 


Zdroj foto: pixabay.com
Aktualizovaná verze článku

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Matt69 - 2.4.2004 - 21:12

Přes veškerou Tvojí snahu je jasně patrné, že MDŽ má původ v socialistických kruzích, které byly na počátku 20. století striktně marxistické. Takže tvrzení, že jde o svátek bolševický, je v podstatě pravdivé.


Od: Zdeněk Pilný - 4.4.2004 - 12:32

Matt69: uvítal jsem tvůj tentokrát jasný a stručný komentář a naprosto s ním souhlasím. Jinak pro ostatní - platí to co už jsem někde řekl. Nepotřebuji k projevu úcty k ženám, pokud si to zaslouží, žádný konkretní den, tedy ani MDŽ ani Den matek ani cokoliv jiného.


Od: Martina - 5.4.2004 - 9:46

Souhlasím s komentáři...


Od: Filip - 5.4.2004 - 11:31

To je sice pravda, ale platí to všeobecně. Podle tohohle principu by jsme nemuseli slavit vůbec žádné svátky. Ani třeba Zdeňka, nebo Martinu.


Od: Zdeněk Pilný - 6.4.2004 - 9:31

pro Filipa: máš pravdu, jenom ten princip se netýká pouze MDŽ nebo jiných svátků jak říkáš ty. Šlo by to definovat asi takto: "Žiju a chovám se tak jak chci já a ne jak by snad chtěl kdokoliv jiný, ale s ohledem na to, abych nikomu a ničemu neublížil."


Od: markéta - 15.4.2004 - 8:06

Marxisté v USA, v roce 1908? To se mi fakt nezdá, matte. Asi mě nadzvedneš natolik, že fakt vstanu a fakt do tý knihovny ještě jednou zajdu a číhnu se, jestli v USA někoho takovýho jako byl Kája Marx někdy znali. Dost o tom pochybuju. ;-)


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.513 s