Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - VYCHÁZEJÍCÍ SLUNCE - detektivka s vyššími ambicemi

06.08.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - VYCHÁZEJÍCÍ SLUNCE - detektivka s vyššími ambicemiBývalý představitel agenta 007 Jamese Bonda prošedivělý Sean Connery a nejlépe placený černošský herec v Hollywoodu Wesley Snipes tvoří dvojici detektivů, vyšetřujících vraždu ve filmu VYCHÁZEJÍCÍ SLUNCE.


Na počátku byl stejnojmenný román slavného amerického spisovatele, scénáristy a producenta Michaela Crichtona (1942 – 2008). Většina jeho děl zaujala filmaře. Stačí jmenovat snad nejslavnější film podle jeho námětu JURSKÝ PARK, ale výčet by mohl obsahovat třeba ZTRACENÝ SVĚT, SKANDÁLNÍ ODHALENÍ, ČTYŘI KLÍČE či KMEN ANDROMEDA.

VYCHÁZEJÍCÍ SLUNCE je detektivka, která nás zavede na večírek, pořádaný japonským koncernem Nakamoto v jeho výstavném sídle v Los Angeles. Sešla se zde společnost vysoce postavených osobností politického a obchodního světa. Právě zde však dojde k vraždě luxusní prostitutky, o níž bylo známo, že miluje, když ji milenci škrtí.

K odhalení toho, kdo poslední stiskl krk nebohé dívky, je povolán mladý ambiciózní poručík Web Smith (Wesley Snipes). Protože vyšetřování má probíhat v podstatě na japonské půdě, dostává k ruce kapitána Johna Connora (Sean Connery), který má bohaté zkušenosti stratéga i psychologa a je znalcem japonské mentality. Smith má zpočátku ke svému kolegovi nedůvěru, ale postupně si uvědomí, že bez jeho pomoci by si se strojeností Japonců neporadil. Postupně vytvoří dokonalý tým, který kousek po kousku rozplétá síť složitých vztahů, které vedly k tragédii. Do hry se dostane nahrávka z videokamery, jimiž je budova doslova prošpikována, na své si přijde počítačová technika, která pomůže najít cestu k vrahovi.

Až potud by se dalo mluvit o klasické detektivce včetně známých motivů jako je záměna vrahů, falešné stopy a podobně. Už v Crichtonově románu a částečně i ve filmu se však objevuje další motiv - střetnutí dvou mentalit Východu a Západu, a spolu s ním skrytý, leč o to nebezpečnější boj o dominaci v průmyslu a obchodu. Právě zde se uplatní zkušenosti Johna Connora, který léta strávil v Japonsku a je poučen o tom, co znamenají kontakty s japonskou mafií a špičkami businessu. Aféra se posouvá až ke špičkám americké politiky, stojí život jednoho senátora a odhaluje zákulisí výprodeje špičkových amerických technologií.
 
Kladem filmu je herecká kreace Seana Conneryho, který jakoby se vžil do Japonce, který svýma úzkýma očima dokáže bystře pozorovat, a zároveň za nimi skrývá různá tajemství. Zdárně mu sekunduje talentovaný Wesley Snipes. Oba herce představuje na připojené fotografii v závěru článku.

Letos 74letý režisér Philip Kaufman již mnohokrát své kvality dokázal v různých žánrech - v horroru INVAZE LUPIČŮ TĚL, westernu PSANEC JOSEY WALES, snímku o začátcích amerického kosmického výzkumu SPRÁVNÁ POSÁDKA, v životopisu slavného milovníka QUILLS - PEREM MARKÝZE DE SADE, erotickém příběhu HENRY & JUNE či v přepisu Kunderova románu NESNESITELNÁ LEHKOST BYTÍ. I ve VYCHÁZEJÍCÍM SLUNCI odvedl dokonalou řemeslnou práci, zůstal věrný předloze a neváhal zapojit do klasického schématu detektivky i prvky thrilleru a psychologického dramatu. Vznikla tak detektivka s vyššími ambicemi, která má spád i napětí a určitě při ní neusnete, byť ji televize uvádí v nočních hodinách.
Foto: fdb.cz, fdb.pl
****************************************
VYCHÁZEJÍCÍ SLUNCE (Rising Sun),
USA 1993, režie Philip Kaufman,
uvádí Prima ve čtvrtek 12. srpna od 22,05 hodin.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0252 s