AKCE: Kurz tvůrčího psaníKráva a kreténJana Slaninová: Něco mi přeletí přes nos a řekne pišMEMENTO MORIListopad Spisovatelská inspirace
Rozhovor s Martinou Bittnerovou o andělech a lidských chybáchTelegram s adresou svět... jedné dívceKATOLOGIE v Divadle pod PalmovkouFOTOPOSTŘEHY: Pes mnoha tváříVánoce u Čapků aneb Jak Karel a Olinka pekli cukrovíVánoční zážitky a chutě z botanické zahradyUkrajinské pohádkyNa co umírali čeští králové?Vaše teta tak mluvila s dětmi, pochopení většiny nečekejteŽivot pochází ze životaSyrový průvodce hrdinstvím, zradou a cenou za svoboduPlast je past
Kde se nadýcháte libé vůně květů, pokocháte se nekýčovitým barokem a obrazně řečeno si potřesete rukou s celou řadou mytologických tvorů? Přeci v Kroměříži! Zdejší unikát v podobě květné zahrady ostatně střeží od roku 1998 i UNESCO.
„Drahá, pojďte se procházeti do Libosadu,“ mohla zaslechnout dívka i dáma z lepší společnosti již před pár staletími. Na jaké vyhlášenosti že muži tajné lásky zvali? Oním zázrakem je stále krásnější Květná zahrada v Kroměříži, svým budovatelem biskupem Karlem II. z Lichtenšteina nazvaná Libosad. Na rovinatém prostranství nechá sad a záhony doplněné raně barokními prvky zbudovat mezi 1665–1675. Biskup není žádný tvrdohlavec a dobře odvedené práce si dokáže vážit. Sezve architekty až z Itálie a slovutní tvůrci Filibert Luches a Giovanni Pietro Tencalla musí poté naslouchat i holandským radám, kterak oba jemné styly skloubit.
Honosně oděné dámy i pánové s parukami vstupují do zahrad 244 metrů dlouhou běloskvoucí kolonádou. Po cestě je zdraví 46 soch antických bohů a hrdinů. Dnešní páreček na procházce již touto cestou dovnitř nevnikne, hlavním vstupem se stala budova u skleníků. Krom baroka tak zahrady krášlí i stavba empírová. To vám ale nezabrání se po kolonádě projít a vystoupat i na její vrchol. Že vám ve výčtu staveb stále chybí něco zásadního? Máte pravdu. Krásná osmiboká rotunda, nad jejímž interiérem musí vypustit „ach“ i odpůrce umění.
Na překrásných freskách můžeme obdivovat mytologicko-alegorické fresky a bohatou štukovou výzdobu. Na své si přijdou i technicky zaměření návštěvníci. Co se jim může v zahradě plné květin líbit? Foucaultovo kyvadlo na 25metrové struně! Visí totiž právě v rozkošném pavilonu, a to již od 19. století, kdy jej sem pověsil profesor kroměřížského gymnázia František Nábělek. Črtání pohybu do písku přerušil až rok 1940, kdy se kyvadlo zastavilo. Ovšem po válce, dlouhých letech a opravě roku 1974 začalo mávat návštěvníkům opět.
Kašen, rybníčků i perfektně upravených záhonů si z většiny můžete vychutnat v původní podobě, a to díky rozsáhlým rekonstrukcím. V létě tu narazíte na politické návštěvy ze zahraničí, umělce z celého světa i nejednu výstavu a český koncert. Není se co divit - však si i UNESCO připsalo Libosad roku 1998 i s Podzámeckou zahradou a arcibiskupským zámkem na svůj seznam. Mimochodem - ty určitě navštivte také!
Foto: autorka
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.