Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


SERPICO - TV tip - bílá vrána mezi policajty

25.08.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

SERPICO - TV tip - bílá vrána mezi policajtyAl Pacino - ač se tomu skoro nechce věřit - je poctivý policajt. Nebere úplatky, řídí se svým svědomím a je rozhodnut potírat zločin se vší rozhodností, jaké je schopen. Schválně můžete hádat jak je mezi kolegy oblíben a jaký osud ho čeká. Máte-li pochybnosti - pak se dívejte v televizi na film SERPICO.

Hned začátek filmu nenechá nikoho na pochybách - těžce raněný policista Frank Serpico (Al Pacino) se vrací ve vzpomínkách ke svým začátkům v policejní službě. Kdysi složil na výbornou zkoušky na policejní škole a měl před sebou velkou kariuéru. Byl mladý, pohledný, vysportovaný a plný ideálů jak se všemi padouchy zatočí. Při skutečné službě však brzy dostane ránu za ranou. Na každém kroku naráží na nepoctivost, prodejnost a korupci - překvapivě však více na straně svých kolegů než zločinců. Kolegové se ho nejprve snaží přesvědčit, poté zkrumpovat a pak už je jen jedna možnost - aktivního poctivce se rychle zbavit a přeložit ho jinam. Typický je dialog z filmu:

- Neřeknu ti, kde jsem to slyšel, ale říká se, že se ti nedá věřit.
- Protože neberu prachy, co?
- Franku, podívej, kdo může věřit poldovi, co nebere prachy?
Frank Serpico střídá působiště, dostává jiné kolegy i náčelníky a jen těžko se smiřuje s myšlenkou, že zkorumpovaní kolegové nejsou jen výjimky ze zaběhlého řádu policejní praxe, ale že nepoctivost je zde samozřejmostí a on je pověstnou bílou vránou, která si říká o uklování. Serpico nedokáže změnit své ideály a postupně se z nadějného a upraveného policisty stává zarostlý, neupravený vagabund, který zarputile jako Don Quiote bojuje proti větrným mlýnům. Stává se osamělým a stává se nebezpečným. Je nutno se s ním navždy vypořádat...

Film vznikl podle povídky Petera Maasa (známe jeho slavný román Valachiho svědectví) inspirované údajně skutečným případem. Scénář filmu napsali Waldo Salt (mj. autor PŮLNOČNÍHO KOVBOJE) a Norman Wexler. Titulní postavu v obou polohách (nadějný mladík a rezignovaná troska) velice přesvědčivě vytvořil tehdy třiatřicetiletý Al Pacino, který na sebe rok předtím upozonil rolí Michaela, syna Marlona Branda ve filmu KMOTR.
 
Režii měl zkušený Sidney Lumet (proslavený již celovečerním debutem DVANÁCT ROZHNĚVANÝCH MUŽŮ a pozdějším PAHORKEM). Ten celou historii pojal polodokumentárně, natáčel ve 107 autentických exteriérech a reálech, čímž se mu podařilo vytvořit přesvědčivý obraz každodenních událostí velkého města. Sám řekl, že dva jeho filmy z té doby zobrazují korupci v řadách policie. "URÁŽKA korupci duchovní, SERPICO materiální. Je to pro mne něco, co mně nutí vracet se k DVANÁCTI ROZNĚVANÝM MUŽŮM: k problému těch, kteří přejali právní odpovědnost za naše žití a nesou v pravém smyslu i odpovědnost morální."
Hudbu k filmu složil Mikis Theodorakis, možná nejdůležitější řecký hudební skladatel 20. století, světově proslulý zejména nesmrtelnými melodiemi ve filmu ŘEK ZORBA.

Film Serpico byl nominován na 2 Oscary - nejlepší herec - Al Pacino a nejlepší scénář. Al Pacino získal za roli Serpica Zlatý Glóbus jako nejlepší herec. Ve své době - rok 1973 - působil film velmi přesvědčivě a ukazoval na žhavý problém, který trápil řadu Američanů (a nejen jich). Přestože na podobné téma od té doby vzniklo vícero filmů, dodnes si zachovává svoji kvalitu a působivost. O tom se nyní v televizi můžete sami přesvědčit.
Foto: cafd.cz, glasstire.com, fotolog.com
************************************************************
SERPICO
USA 1973, režie Sidney Lumet,
v České televizi na programu ČT 2 v pátek l. září od 21,50 hodin
 
 

 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.0592 s