Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Věra Chytilová, Tomáš Pilát: VĚRA CHYTILOVÁ ZBLÍZKA

12.08.2010   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Věra Chytilová, Tomáš Pilát: VĚRA CHYTILOVÁ ZBLÍZKAJedinečná kniha vzpomínek, zážitků, názorů i úvah o životě a díle přední dámy českého filmu. Z rozhovorů, které Chytilová vedla s publicistou Tomášem Pilátem, vzniklo mimořádně kvalitní dílo, které, ač nebylo myšleno jako oslava, se svým záběrem, zpracováním i působením na čtenáře stalo pomníkem žijící filmové legendě.

Více než měsíc po vydání tato kniha prakticky zmizela z prodejen. Čtenáři i zájemci o film si ji našli. I to svědčí o tom, že jméno Věra Chytilová je pojem a legenda a  tuto knihu si více než zasloužila. Tento monument velkého formátu, značné váhy a rozsahu přes 600 stran, přináší mnoho podnětného, často objevného ze života a díla přední režisérky, přičemž zpracování má řád a styl, jakých se mnohým biografickým knihám nedostává.

Tomáš Pilát zachovává chronologický, pro někoho konzervativní přístup. Postupně nám představuje portrét výrazné osobnosti, od jejího dětství přes první manželství a zapojení do pražského bohémského života, její touhu po seberealizaci vedoucí ke studiu na FAMU a pak celou, často trnitou uměleckou dráhu režisérky. Ale nejen popisuje, v podtextu hledá onu silnou motivaci, která dívku z nádražní kuchyně dovedla až k nejvyšším metám a poctám na filmových festivalech.

Věru Chytilovou nelze neobdivovat, i když s některými jejími výroky či díly nemusíte souhlasit nebo jim být nakloněni. Obdivovat pro nesporný talent, ale také pro bojovné srdce, jímž dovedla čelit všem ústrkům a nepřízním režimu i mocných. Každý svůj film si musela doslova vyvzdorovat. Až na jedinou výjimku, která může mrzet nejen ji, ale nás všechny - "pravdivý" film o Boženě Němcové. Chytilová se tím stala v minulém režimu pověstná. Zatímco jiní sklonili hlavu nebo leštili kliky, ona šla tvrdě za svým a nenechala čelní představitele našeho normalizačního filmu chvíli na pokoji. Tak dlouho, až jí její zaměr (byť s připomínkami a výhradami) povolili. Tak vznikaly prakticky všechny její filmy, jak si můžete podrobně přečíst. Stejně tak se dozvíte o ohlasech a přijetích filmů, často jiných u diváků v cizině, nežli u diváků a kritiky u nás.

Na přístupu Tomáše Piláta k režisérce je patrno, že se s ní dobře poznal, že musel rozhovory s ní strávit mnoho času. Není to onen letmý novinářský přístup jednoho nebo dvou odpolední, jaký známe z časopisů i řady podobných biografií, jejichž počet v poslední době rychle narůstá. Pilát jde do hloubky, režisérku nešetří a uvádí i okolnosti a události z jejího života a práce, jaké nebývá zvykem vytahovat na světlo. Přesto však Věra Chytilová hotovou knihu schválila. Nakladatel uvádí, že jde o její první autorizovanou biografii. Pilát propojuje režisérčin osobní život s tvůrčí prací, dozvíte se kdo a jak ji ovlivnil, kdo jí pomáhal a za jakých podmínek díla vznikala. A dostane se vám i odpovědi na otázku, kterou často kladou diváci v diskusích: Je to pravda, že paní režisérka doslova "ničí" herce, že na ně řve a je agresivní? A že byla paní Chytilová vždy potížistkou? Na to ona reaguje s otevřeností jí vlastní: "Kdykoli budu přítomna jakékoli nesprávnosti, kdykoli bude potřeba, budu potížistkou." Což je i krédo životní, protože jak říká: "Dokud myslíme, žijeme."

Úctyhodný rozměr knihy dovolil věnovat se filmům Věry Chytilové do podrobností, a to včetně jejích osobitých a málo známých dokumentů. Nemusíte mít ke všem jejím filmům kladný vztah, ale musíte ocenit zarputilost, s níž se režisérka snaží své záměry realizovat. Asi se všichni shodneme na tom, že její první filmy jsou dnes klasikou, která stále působí. Vezměme jen energii SEDMIKRÁSEK, ženské příběhy O NĚČEM JINÉM, režimu nemilé filmy HRA O JABLKO, PANELSTORY či KALAMITA. Možná vznesete určité rozpaky nad prvoplánovostí DĚDICTVÍ ANEB KURVAHO&SIGUTENTAG, s nelibostí sledujete PASTI, PASTI, PASTIČKY a obtížně hledáte filozofické přesahy v haldě nahoty ve VYHNÁNÍ Z RÁJE. Ale díky knize si najednou dáte dohromady některé souvislosti, dostane se vám vysvětlení toho, co režisérka zamýšlela a otevře se vám nový pohled. Určitě se na některé Vámi dříve kritizované filmy půjdete znovu podívat a určitě se na ně budete díky knize dívat jinýma očima.

Jak říká Věra Chytilová: "Každý člověk má svoje téma, něco, co je pro něj důležité, co preferuje, jakýsi morální kodex, v čem vidí drama a s čím zápasí... Každá pravda, každý moment má několik stránek, podle úhlu, ze kterého se na věc díváte. Všechno může být pozitivní a současně i negativní. Nebo trochu pozitivní a trochu negativní.V tom je tvorba vzrušující."

Velkým kladem knihy je její přehlednost. Pokud jsou vkládány názory Chytilové kolegů či přátel, je vložena krátká charakteristika osobnosti. V závěru pak ti nejvýznamnější vyjadřují stručně svůj pohled na režisérku. Díky podrobnému jmennému i tématickému rejstříku se můžete kdykoli vrátit k filmu či osobnosti, kterou potřebujete. Cenná je podrobná filmografie včetně odkazů na literaturu o jednotlivých filmech. Jsou také uvedeny dokumenty o Věře Chytilové, její dvě filmové roličky i její účast v pořadech České televize. Ve výběru z použité literatury najdete i už nesehnatelné knihy Ivana Klimeše "Etika a poetika Věry Chytilové" a sborník Miloše Fryše "Věra Chytilová mezi námi". Zájemcům je proto k dispozici pouze záslužný sborník Jana Lukeše a Ivany Lukešové "Vzdor i soucit Věry Chytilové" vydaný Dominik Centrem s.r.o. v Plzni u příležitosti ocenění režisérky při plzeňském festivalu FINÁLE (sborník obsauje i DVD s jejím "osobním" filmem VZLETY A PÁDY).

Nakladatelství XYZ věnovalo knize mimořádnou pozornost, včetně výběru často neznámých fotografií, až po grafickou úpravu. Vznikl tak ve svém celku knižní skvost, který má velkou vypovídací hodnotu a je ztvárněn odpovídajícím způsobem. Po všech stránkách pozoruhodná kniha.

Věra Chytilová, Tomáš Pilát: VĚRA CHYTILOVÁ ZBLÍZKA
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2010
Foto:
www.xyz-knihy.cz; www.kultura.idnes.cz; www.zlatasedesata.cz; www.ceskatelevize.cz
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: yggdrasil - 31.10.2010 - 8:53

Svůj k svému
Z dikce pana Piláta mám silný pocit, že patří do 4% menšiny, o paní Chytilové si zase myslím, že je to feministická psychopatka. Co ze spojení těchto entit může vzniknout?


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0367 s