Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 21.6.2024, svátek má Alois 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus pomáhají Ladakhu

16.08.2010   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus pomáhají Ladakhu Odjeli do Ladakhu učit ve školách, avšak poslání jejich pobytu se od minulého čtvrtka změnilo. Hlavní město Leh bylo zasáhnuto ničivými povodněmi. Přívalová vlna smetla s příkrých svahů, cokoliv jí stálo v cestě a okolní vesnice zaplavila bahnem. Kritická událost si vyžádala 165 mrtvých a 500 lidí se stále pohřešuje. Dobrovolníci Hnutí Brontosaurus se rozhodli, že musejí přiložit ruku k dílu.

Ladakh byl v pátek 6. 8. zasažen obrovskými povodněmi. V Lehu přívalová vlna naprosto zlikvidovala některé obytné domy, autobusové nádraží, telefonní ústřednu, zaplavila místní nemocnici a letiště. V okolních vesnicích srovnala asi čtvrtinu domů se zemí a polovinu zaplavila bahnem. Většina města zůstala bez elektřiny a kerosinu do generátoru začalo být nedostatek. Město zůstalo odříznuté od okolního světa, protože silnice směrem do Manali i do Srinagaru byla zaplavena, mosty a kusy silnice strženy.
 
"První dva dny nevypadali příliš organizovaně. Městem bloudila spousta turistů, kteří se snažili koupit něco k jídlu a pití a zjistit cokoliv o rozsahu živelné pohromy nebo o budoucím vývoji počasí. Městem projížděli automobily rozšiřující potřebné informace, avšak hlášení bylo pouze v Ladačtině. Místní obyvatelé nevěděli, co mají v podobné situaci dělat a před hrozbou dalších povodní utíkali do hor. Rozhodli jsme se, že zkusíme udělat, co bude v našich silách," popisuje situaci Andrea Bachtíková, koordinátorka projektu La Ngonpo.

Dobrovolníci navázali komunikaci s Moravskou misijní školou, s kterou spolupracují v rámci projektu La Ngonpo - Krajní meze již od roku 2006 a zorganizovali materiální sbírku mezi turisty. Pomocí flipchartů rozvěšených po městě informovali turisty jaký materiál je potřeba a kde jej mají donést. Na sběrném stanovišti zároveň informovali dárce materiálu o současné situaci. Za první den vybrali přes 70 triček, 30 přikrývek, 300 svíček, 70 mýdel a další materiál, který distribuovali v záchranných táborech. Někteří turisté darovali i finance, za které se nakoupily lopaty a krumpáče na odstraňování nánosů povodní.

"Ihned po povodni zasáhla armáda, která odvedla skvělý kus práce. Zprovoznila hlavní cesty, zřídila záchranné tábory, odklidila letiště atd. Druhý den po katastrofě začala být aktivní Ladakh Budhist Associasion, která organizovala finanční sbírku. Humanitární pomoc z venčí Ladakhu byla nemožná ! díky nepřístupnosti místa. Řada turistů by ráda odjela, ale neměli jak se dostat z města pryč a tak měli chuť alespoň být nápomocní. Proto jsme viděli jako nejlepší variantu organizovat pomoc v jejich kruzích," objasňuje motivaci pomoci koordinátorka dobrovolníků Vladimíra Regerová.

"Práce je hrozně vysilující jak fyzicky tak psychicky. Dnes jsme celý den odhazovali bahno a vykopali jsme pouze polovinu okna jednoho domu v Choglamsaru. Pod bahnem je celý dům a zahrada. Nedokážu si představit, jak dlouho bude trvat, než se celý dům odklidí," popisuje postup práce Marie Krausová, dobrovolnice projektu La Ngonpo - Krajní meze.

V hlavním městě panuje pochmurná nálada. "Sezóna skončila" komentuje situaci kašmírský obchodník. Někteří však neztratili pouze tržbu, ale i střechu nad hlavou, příbuzné nebo členy rodiny. V Moravské škole zemřeli dva učitelé a žáci. &Skola je uzavřená do odvolání.

Čeští dobrovolníci jezdí do Ladakhu v rámci projektu La Ngonpo - Krajní meze učit do Ladackých škol a pomáhat při stavbách a opravách Ladackých klášterů. Každý je vypravena dvacetičlenná skupina, která působí na šesti různých místech. Na průpravu působení v Ladakhu absolvují v Česku tři přípravná setkání.

Text Jiří Sázel, kontakt jiri.sazel@seznam.cz
fotografie
www.novinky.cz 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0635 s