Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 16.4.2024, svátek má Irena 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Adrenalinové cestování na plátně: Rájem i peklem

17.08.2010   Petr Koutský   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Adrenalinové cestování na plátně: Rájem i peklemMáte rádi netradiční a akční cestování? Chcete se podívat do vysokohorských Himalájí, nebo do divoké novoguinejské džungle? Pokud nemáte dost času, odvahy, peněz nebo nedisponujete dobrou fyzičkou, můžete se alespoň podívat na úchvatné cestovatelské filmy slovenského režiséra a dobrodruha Pavla Barabáše!

Vzdálené štíty vysokohorských velikánů dosahují téměř až tam, kde po nebi putují bílé mraky. Pod strmými svahy již stovky let poklidně stojí charakteristické domy a kláštery, kde buddhistickým mnichům v jejich dlouhých meditacích poklidně plyne čas. V zemi, kde je úcta k tradicím a přírodě výš než honba za ziskem, působí evropští cestovatelé téměř jako podivné zjevení. Bhútán je zemí, kam vás snadno nepustí, ale na kterou jentak nezapomenete. Zastavil se tu totiž jakoby čas, avšak spíše v tom dobrém smyslu. Je zde téměř nulová zločinnost, a lidé se tu k sobě většinou chovají s respektem a přátelsky. Moudrý bhútánský král zřejmě dobře ví, proč do své země nepouští davy turistů a nadnárodní korporace. Svět téměř jako z pohádky, i když vše má i svůj rub…

          

Film Bhútán – Hledání štěstí, byl jedním ze tří dokumentárních filmů, které 5. srpna 2010 představila nově vzniklá filmová  společnost OUTDOOR FILMS s.r.o. na novinářské projekci v pražském kině Atlas. Jednalo se o filmové pásmo: Carstensz-Sedmá hora, jehož režisérem, scénáristou a účastníkem v jedné osobě byl Pavol Barabáš. Tento slovenský režisér, dobrodruh a speleolog, je sám o sobě velmi zajímavým člověkem. Jeho dokumentární filmy, z jeho exotických cest, pak již nasbíraly různá slovenská i zahraniční ocenění. Například již zmíněný snímek z roku 2008 se může pochlubit 2. místem na českém Mezinárodním festivalu Outdoorových filmů. 
 

A není se čemu divit, vždyť Barabáš ve svých filmech dokáže mistrně skloubit divácky i cestovatelsky vděčné destinace s akčním dobrodružstvím, nečekanými střihy i hlubším poselstvím. Díky nim se jeho snímky dostávají o stupeň vyšší úroveň, než jiné outdoorové dokumenty dalších tvůrců. Myšlenky o důležitosti lidské soudržnosti  a zodpovědnosti, úctě k životu a přírodě jsou však do jeho děl vsunuty natolik nenápadně a poeticky, že nepůsobí zbytečně pateticky nebo dokonce rušivě. Nezapře se v nich Barabášův obdiv k cestování, buddhismu, jiným kulturám, a především dobrodružství.

To samé platí také o dalších filmech slovenského “Indiana Jonese“, které jsem v pražském kině shlédl.  Z poklidného Bhútánu nás další snímek Na kolech přes Himaláje, přenesl do nebezpečných horských údolí i hřebenů nevyzpytatelných indických Himalájí.  Naši dobrodruzi se tentokrát vydali na kolech přes údolí Kinnaur, Spiti a posvátné jezero Tso Morini do Lehu. Kvalitní snímek popisuje mnohé nesnáze a dobrodružství, která cestovatelé zažili než se dostali do snad nejzapadlejší části Indie – Lehu, který je vlastně malým indickým Tibetem. Nedaleko po zuby ozbrojených čínských vojáků, hlídajících tuto hranici, tu existuje zastrčený svět, kam emigrovalo mnoho Tibeťanů, po obsazení jejich země. 
  
           

Poslední snímek Carstensz-Sedmá hora, po němž se jmenuje celé filmové pásmo, nás přenese do nepřátelské novoguinejské džungle. Zde se pod Sněžnými horami rozkládá téměř neprozkoumaný prales, uvnitř vrcholků se pak vypíná jedna z nejhůře přístupných hor světa – takzvaná Carstenszova pyramida. Naši cestovatelé se na tento těžko přístupný vrch pokusili vystoupit, podobně jako její první pokořitel – rakouský cestovatel Heinrich Harrer. Avšak kromě nepříznivého počasí, lidského vyčerpání, nelítostné přírody, byly soupeři výpravy také místní bojovní domorodci z kmene Damal. Snad jen zkušenosti členů této slovensko-české expedice, které se zúčastnil i pražský primátor Pavel Bém, zabránili nejhoršímu. Domorodí nosiči totiž chtěli po výpravě stále více peněz, jinak jim prý ukážou, zač je toho loket…

Jak dobrodružná situace dopadla, a zda se výstup na horu podařil, nebudu prozrazovat. Prozradím vám jen, že premiéra tohoto filmového pásma pro české diváky proběhne 15. září 2010. Na toto promítání poté naváže putovní přehlídka dalších outdoorových filmů, která proběhne ve 25 městech ČR od 7. října do 4. prosince 2010. A co moje hodnocení Carstensz? Komu se líbí dokumentární cestovatelské filmy, bude z Barabášovy tvorby zřejmě nadšen. Příznivce jiných filmových žánrů pak zřejmě tato specifická umělecká forma příliš neosloví. S přihlédnutím k většině uděluji o něco nižší hodnocení.
 
Osobní hodnocení: 70%

Carstensz-Sedmá hora
Slovensko 2010
Režie: Pavol Barabáš
Produkční společnost: K2 (zdroj fotek tamtéž)
Dop. přístupnost: bez omezení
Premiéra ČR: 15. září 2010


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0248 s