Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 19.6.2024, svátek má Leoš 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Letní Letná je paráda na pokračování

27.08.2010   redakce   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Letní Letná je paráda na pokračováníPřední postava francouzského nového cirkusu, divadelník, akrobat, klaun a režisér Daniel Gulko uvede se svým souborem Cahin Caha na festivalu Letní Letná od 27. do 31. srpna své zbrusu nové představení nazvané REV. Letná se stane prvním zahraničním místem od světové premiéry ve Francii, kde diváci představení uvidí.

Gulko, kterého české publikum dobře zná, jej vytvořil pro šest herců – akrobaty, žongléra, klauna i zpěvačku. „Představení zavede diváky na cestu, kde se snoubí přízračné sny, mystické obrazy, cirkusová magie a dovednosti s hlubším filosofickým poselstvím,“ líčí Jiří Turek, ředitel festivalu, a pokračuje: „Svým typickým způsobem si hraje s paralelou mezi cirkusem, otáčivými pohyby, kulatými, oblými věcmi a slovem revoluce. Zkoumá techniky rotace jako dervišské tance, dynamiku kola nebo nestabilní povrchy.“ Herci v představení používají balancující koule, nafukovací míče, kola, vertikální tyče, pneumatiky z nákladních aut nebo obruče. Základ scény tvoří devět kovových postelí, které vytváří na jevišti důmyslné konstrukce, minipódia, podstavce či věže. Vše se odehrává jakoby ve snu – v trestaneckém táboře. „Na rozdíl od naší západní civilizace většina jiných kultur a společností poznala skrytý vliv snů – bublin, které se dostávají na povrch ze světa nevědomí, aby osvětlily skryté struktury naší reality,“ uvádí Daniel Gulko. Představení doprovází živá hudba.

Ta v představení je založena na žánru tzv. motetu, který se na krátkou dobu objevil ve 13. století a který jakoby předznamenal současnou módu míchání stylů: několik hlasů, melodií, textů, náboženských i světských témat je propojeno do složitých skladeb. Příběh sám pracuje s fantasií. Muž oblečený a nalíčený jako klaun chodí dokola po jevišti. Pohybuje se v uzavřeném táboře a přitom vypráví svůj příběh. Může to být Žid v Německu 40. let, Arab ve věznici Abou Ghraib před nedávnem nebo Palestinec nyní. Nevypoví ale vše, protože usne a začne snít. Zatímco klauni okolo mluví o revoluci, jejich vize se začínají zhmotňovat. Zda jsou to sny či noční můry, záleží na úhlu pohledu… Sám Daniel Gulko k představení říká: „Na rozdíl od naší západní civilizace většina jiných kultur a společností poznala skrytý vliv snů – bublin, které se dostávají na povrch ze světa nevědomí, aby osvětlily skryté struktury naší reality. Sny se objevují ve tmě. V představení REV sledujeme naše sny jako denní zprávy, pomáhají nám proniknout za masku skutečnosti. Posloucháme stíny, abychom slyšeli noční zprávy. Z nich vytváříme naše vyprávění, alternativní skutečnost… snažíme se o revoluci. A cirkus má s revolucí mnoho společného. Pohyb akrobata na jevišti, rotace, revoluce…“ Máte možnost shlédnout výjimečnou inscenaci. Ideální rodinný vejšlap.

Text Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ
Titulka
www.kalendarakci.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0449 s