Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Tvůrčí psaní 33 - Clustering

01.09.2010   Renata Šindelářová   Miniškola   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tvůrčí psaní 33 - Clustering

Jedná se o techniku tvůrčího psaní, která pomůže se sestavením textu na dané téma. Dokáže také usnadnit hledání, o čem vlastně psát.

Podstatou metody je najít téma prostřednictvím přirozených asociací. Nejprve zvolíme klíčové slovo (můžeme si jej vybrat tak, že prostě zabodneme prst do textu, ale raději zvolíme slovo, které nás první napadne, které se nás týká, irituje nás). Toto slovo pak napíšeme doprostřed papíru a kolem něj děláme tzv. pavouka (viz obrázek). Ke klíčovému slovu napojujeme slova, slovní spojení, pocity, zkrátka vše, co nás napadne, co si představujeme, že s klíčovým slovem souvisí, přičemž každý pojem můžeme dále rozvíjet. Mělo by se jednat o souvislost logickou, ovšem v případě tvorby básní je výhodná i souvislost zvukomalebná, tvoříte si tak vlastně již rýmy.

Když je cluster připraven, vytvoříme s jeho pomocí text. Snažíme se využít většinu námi vytvořených asociací, ideálně všechny, ale nutné to není. Záleží jen na nás, jak hluboce téma rozvineme a zda bude tvořit podklad pro další tvorbu. Cluster neberme ani jako šablonu, ani jako zavazující pakt, je to jen návod, který nám pomůže utřídit myšlenky, aby nám šla tvorba lehčeji. 

Příklad:

 
Když fouká (text vytvořený na základě clusteru ke klíčovému slovu FOUKAT)
Už se to sem vtírá. Dobývá se to. Strká to prstíčky škvírou v okně. Ale už nemám strach, vím, že mě se to netýká. Tady je teplo. Oheň praská v kamnech, z něho to krade sílu, ze mně ne. Vytahuje ji to komínem a pak se to dovádivě raduje. Vlastně se mi líbí, jak to fouká. Jak to pohazuje listím a kroutí to stromy v rytmu poryvů. Kdyby foukalo víc, mohla by z toho vzniknout i katastrofa, stromy by přestaly tančit a začaly se klanět. Ale neklaní se, dnes ne, užívají si to podzimní foukání stejně tak jako já. Je to přátelské foukání, vítr stromy lechtá, starostlivě fouká do bebíček dutin, jako maminka své ratolesti. Ne že by to pomáhalo proti bolesti, ale stromy to mají stejně rády. Nastavují se tomu, vzpínají k tomu větve a vypadá to, jako by se k tomu modlily jako k neviditelnému bohu. A po celou dobu je to jen vítr, který stromům pročeše koruny. 


Pokud metodu vyzkoušíte, podělte se s námi  o vaše texty, vytvořené pomocí clusteringu. Můžete psát i své dojmy z  práce s touto metodou. Vše připojujte  do komentářů pod článek.

Pokud máte chuť si místo těchto malých jednohubek vyzkoušet celý a hlavně aktuální kurz tvůrčího psaní ONLINE, máte možnost. Získáte zkušenosti a důležitou zpětnou vazbu: https://literarnistrom.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Marcela - 24.3.2011 - 9:12

Technika clustering
V práci s klienty používám expresivní přístupy, které obsahují hodně dramaterapii , arteterapii a muzikoterapii.. já píšu knihy (především poezii) a proto jsem do hodin s klienty zkusila donést techniku zvanou clustering. Musím říct že měla velký ohlas, a podpořila mnohem víc kreativitu klientů, než jiné techniky. Já sama teď píšu novou knihu, která se opírá jen o tuto metodu a musím říct, že je to zábavné, rychlé, a člověku tím odpadá zbytečný stres okolo. Marcela (Brno)


Od: Renata Šindelářová - 25.3.2011 - 22:03

Díky za poznatky! Ano, zkoušela jsem to s dcerou a jejími kamarádkami, i holčina, která nikdy neskládala básně, složila pomocí clusteringu pár slok. Opravdu to pomůže utřídit myšlenky, přinést nápad...


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0845 s