Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Loučíme se s výstavou

03.09.2010   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Loučíme se s výstavouMistrovská díla grafiky a kresby NG v Praze. Lektorské oddělení Sbírky moderního a současného umění připravilo bohatou nabídku doprovodných programů konaných v poslední dny trvání výstavy... Nenechte si ujít mimořádnou příležitost... Unikáty  NG, ze sbírky grafiky a kresby, končí v neděli 5. 9. 2010. Výstava nebude prodloužena!

Koncepce výstavy vychází z vědecké publikace 101/II – Mistrovská díla ze Sbírky grafiky a kresby Národní galerie v Praze. Jde o výběr 101 prací na papíře vymezený obdobím od roku 1800 po rok 1945, které jsou poprvé takto uceleně prezentovány. Nesledujeme stopy uměleckohistorického vývoje, ukázky byly vybírány jako solitérní práce nebo pro mistrovství a unikátnost kresby či grafického listu, se zřetelem na české umění. Mnohé kresby či grafiky se často publikují, a jsou proto obecně známé, některé z nich jsou velmi významné a neví se, že jsou ve sbírkách Národní galerie v Praze. Jsou zde i díla, která nebyla publikována ani vystavována často, ne-li dokonce nikdy, přestože jde o vynikající a reprezentativní práce. Setkáme se s různými kresebnými a grafickými technikami od osobních náčrtů až k nejpropracovanějším a definitivním dílům v odrazu uměleckých stylů vybraného období. Prezentace mistrovských děl vychází z chronologického členění a pro přiblížení samotných autorů ji doplňuje časová osa v běhu dvou století.

Zastoupeni jsou naši nejznámější umělci jako Josef Bergler, Antonín Balzer, Karel Postl, Antonín a Josef Mánesové, Julius Mařák, Mikoláš Aleš nebo František Ženíšek, ze zahraničních Caspar David Friedrich nebo Jean Auguste Dominique Ingres, Adolf Menzel, Théodore Géricault. Z období kolem roku 1900 se objevují Jakub Schikaneder, Jan Preisler, Alfons Mucha, František Bílek, Giovanni Segantini, Edvard Munch, Max Liebermann či Gustav Klimt. Známou tzv. Francouzskou sbírku zastupují práce Paula Gauguina, Augusta Rodina, Pabla Picassa či André Deraina. Nechybějí známá díla Františka Kupky ani Egona Schieleho. Mezi českými tvůrci z první poloviny 20. století najdeme Josefa Váchala, Bohumila Kubišta, Jana Zrzavého, Otto Gutfreunda, Josefa Čapka, Emila Fillu, Josefa &Símu, Jindřicha &Styrského, Toyen a další mistry kresby a grafiky.

Vybraná kolekce samozřejmě nemohla obsáhnout šíři naší sbírky, protože jsme byli omezeni počtem, přesto skýtá jedinečnou příležitost nového pohledu na unikátnost pražské sbírky, která patří mezi nejvýznamnější a nejcennější světové grafické kabinety. Podoba a obsah fondů odráží její historický vývoj a navázaní na akviziční činnost naších předchůdců. Tento aspekt se dá vystopovat i na naší výstavě, ačkoliv nebyl prvoplánově zamýšlen.

Výstava potrvá jen do 5. září. Vzhledem k tomu, že práce na papíře jsou velmi náchylné k poškození při dlouhodobém působení světla, mohou být vystaveny pouze krátkou dobu. Doprovází ji zmíněná publikace sepsaná týmem badatelů a nabízí jedinečný pohled na vědecké a kritické přístupy při výzkumu mistrovských kreseb a grafických listů.

Text Zuzana Novotná, Národní galerie, Praha
obrázky www.design.portal.cz; www.czechtourism.cz


Toyen,Tanečnice


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1674 s