Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 13.6.2024, svátek má Antonín 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Co nás baví číst? Od Upířích deníků až po zeleného Klause

11.09.2010   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Co nás baví číst? Od Upířích deníků až po zeleného KlauseVkus českých čtenářů se během posledních 20 let proměnil. Jejich výběr ovlivňují módní vlny, ale i nové možnosti, které současná knižní tvorba nabízí. Trendy se přitom posunuly od čistě naučné, informativní literatury a doplňování mezer způsobených vlivem předrevolučního režimu k oddechovějšímu čtivu. Hitem současnosti jsou fantasy knihy. V jejich světě momentálně kralují upíři, draci a vlkodlaci.

„Na začátku 90. let byl na českém trhu hlad zejména po kvalitně zpracovaných knihách, tištěných na křídovém papíře. Úroveň polygrafie i naučné a informativní literatury byla u nás do té doby velmi nízká. Hitem počátku devadesátých let byly rozmanité anglicko-české slovníky a v předchozí éře zakázaní autoři. Stále náročnějšímu zákazníkovi ale dnes často klasicky zpracované knihy nestačí. Hledá tituly s přidanou hodnotou, které jsou více interaktivní,“ řekl Pavel Nýč, ředitel nakladatelství Fragment.

Hitem letošního podzimu budou stejně jako v průběhu celého letošního roku především fantasy tituly. Mladí si v posledních měsících oblíbili především upíry, vlkodlaky, zombie a padlé anděly. „Nejnovější atrakcí teenagerů jsou Upíří deníky. U dospělých registrujeme už nyní velkou poptávku po knize prezidenta Klause Zápisky z cest, která bude zároveň i 2000. publikací Fragmentu. Rodiče se v poslední době vracejí ale i k nákupu klasických pohádek a říkanek. Hodně prodávaným titulem je momentálně třeba Velká kniha českých říkadel od Josefa Lady,“ okomentoval Pavel Nýč aktuální situaci na knižním trhu.

Naučná literatura ovšem svou popularitu u Čechů a Moravanů neztrácí. I zde se najdou bestsellery, které se prodávají stále. Patří mezi ně i původní český titul Panovníci českých zemí. Tuto populárně naučnou knihu kupují rodiče svým dětem dodnes. Společně se zájmem o studium cizích jazyků se v porevolučním období zvedly i prodeje slovníků. Jejich obliba kulminovala hlavně v polovině 90. let.

„V půlce 90. let se v knižním světě projevil zájem o objektivnost a autenticitu. Oblíbené byly hlavně tituly typu Maturita v kostce. Studenty i učitele zaujaly moderním zpracováním. Přinesly totiž nový způsob výtahu těch nejdůležitějších informací,“ vysvětlil Pavel Nýč. Touha po faktech se odrazila i v oblibě autobiografických knih a memoárů.

Vývojem prošla v posledních letech rovněž literatura pro děti a mládež. Na začátku 90. let kupovali rodiče svým nejmenším klasická leporela. V posledních letech se oblibě těší složitější knížky, ve kterých děti zároveň luští hádanky. „Vyhledávané jsou hlavně tituly, které jsou pro čtenáře atraktivní nejrůznějšími posunovátky. Hodně se prodávají propracovaná leporela. Z naší nabídky je úspěšná i dětská beletrie s lupou z edice Agáta a dr. Lupa. Pomocí připojené lupy v knize mladí čtenáři hledají ukryté záhady,“ přiblížil Nýč trendy posledních let.

Na přelomu milénia se vkus začal razantně měnit. Pod vlivem série o čaroději Harrym Potterovi výrazně stoupla atraktivita fantasy literatury. Skutečný boom pak nastal se znovuobjevením Letopisů Narnie od C. S. Lewise a s Tolkienovou ságou Pán prstenů. Žánr fantasy je v kurzu i v současnosti. „Čaroděje a kouzelníky před pěti lety nahradili draci. Série Odkaz dračích jezdců patří ve Fragmentu dlouhodobě mezi nejprodávanější tituly. Po Eragonovi, Eldestovi a Brisingerovi je v plánu ještě závěrečný čtvrtý díl – datum vydání není zatím známo ani v Americe,“ dodal Pavel Nýč.

Bavit se ve svém volném čase chtějí i dospělí. A tak mezi atraktivní tituly na knižním trhu stále patří knihy o životě slavných osobností nebo vázané křížovky. Evergreenem jsou pak kuchařky, kterých vychází každoročně dlouhá řada a jejichž zpracování je v poslední době stále kvalitnější.

Zdroj: Nakladatelství Fragment / Jitka Jechová, mediální konzultant Nakladatelství Fragment, s.r.o.
Ikona: scrapetv.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0241 s