Co nás baví číst? Od Upířích deníků až po zeleného Klause
11.09.2010
redakce
Literatura
Vkus českých čtenářů se během posledních 20 let proměnil. Jejich výběr ovlivňují módní vlny, ale i nové možnosti, které současná knižní tvorba nabízí. Trendy se přitom posunuly od čistě naučné, informativní literatury a doplňování mezer způsobených vlivem předrevolučního režimu k oddechovějšímu čtivu. Hitem současnosti jsou fantasy knihy. V jejich světě momentálně kralují upíři, draci a vlkodlaci.
„Na začátku 90. let byl na českém trhu hlad zejména po kvalitně zpracovaných knihách, tištěných na křídovém papíře. Úroveň polygrafie i naučné a informativní literatury byla u nás do té doby velmi nízká. Hitem počátku devadesátých let byly rozmanité anglicko-české slovníky a v předchozí éře zakázaní autoři. Stále náročnějšímu zákazníkovi ale dnes často klasicky zpracované knihy nestačí. Hledá tituly s přidanou hodnotou, které jsou více interaktivní,“ řekl Pavel Nýč, ředitel nakladatelství Fragment.
Hitem letošního podzimu budou stejně jako v průběhu celého letošního roku především fantasy tituly. Mladí si v posledních měsících oblíbili především upíry, vlkodlaky, zombie a padlé anděly. „Nejnovější atrakcí teenagerů jsou Upíří deníky. U dospělých registrujeme už nyní velkou poptávku po knize prezidenta Klause Zápisky z cest, která bude zároveň i 2000. publikací Fragmentu. Rodiče se v poslední době vracejí ale i k nákupu klasických pohádek a říkanek. Hodně prodávaným titulem je momentálně třeba Velká kniha českých říkadel od Josefa Lady,“ okomentoval Pavel Nýč aktuální situaci na knižním trhu.
Naučná literatura ovšem svou popularitu u Čechů a Moravanů neztrácí. I zde se najdou bestsellery, které se prodávají stále. Patří mezi ně i původní český titul Panovníci českých zemí. Tuto populárně naučnou knihu kupují rodiče svým dětem dodnes. Společně se zájmem o studium cizích jazyků se v porevolučním období zvedly i prodeje slovníků. Jejich obliba kulminovala hlavně v polovině 90. let.
„V půlce 90. let se v knižním světě projevil zájem o objektivnost a autenticitu. Oblíbené byly hlavně tituly typu Maturita v kostce. Studenty i učitele zaujaly moderním zpracováním. Přinesly totiž nový způsob výtahu těch nejdůležitějších informací,“ vysvětlil Pavel Nýč. Touha po faktech se odrazila i v oblibě autobiografických knih a memoárů.
Vývojem prošla v posledních letech rovněž literatura pro děti a mládež. Na začátku 90. let kupovali rodiče svým nejmenším klasická leporela. V posledních letech se oblibě těší složitější knížky, ve kterých děti zároveň luští hádanky. „Vyhledávané jsou hlavně tituly, které jsou pro čtenáře atraktivní nejrůznějšími posunovátky. Hodně se prodávají propracovaná leporela. Z naší nabídky je úspěšná i dětská beletrie s lupou z edice Agáta a dr. Lupa. Pomocí připojené lupy v knize mladí čtenáři hledají ukryté záhady,“ přiblížil Nýč trendy posledních let.
Na přelomu milénia se vkus začal razantně měnit. Pod vlivem série o čaroději Harrym Potterovi výrazně stoupla atraktivita fantasy literatury. Skutečný boom pak nastal se znovuobjevením Letopisů Narnie od C. S. Lewise a s Tolkienovou ságou Pán prstenů. Žánr fantasy je v kurzu i v současnosti. „Čaroděje a kouzelníky před pěti lety nahradili draci. Série Odkaz dračích jezdců patří ve Fragmentu dlouhodobě mezi nejprodávanější tituly. Po Eragonovi, Eldestovi a Brisingerovi je v plánu ještě závěrečný čtvrtý díl – datum vydání není zatím známo ani v Americe,“ dodal Pavel Nýč.
Bavit se ve svém volném čase chtějí i dospělí. A tak mezi atraktivní tituly na knižním trhu stále patří knihy o životě slavných osobností nebo vázané křížovky. Evergreenem jsou pak kuchařky, kterých vychází každoročně dlouhá řada a jejichž zpracování je v poslední době stále kvalitnější.
Zdroj: Nakladatelství Fragment / Jitka Jechová, mediální konzultant Nakladatelství Fragment, s.r.o.
Ikona: scrapetv.com