Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


John Bok, člověk vzpřímený

08.09.2010   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

John Bok, člověk vzpřímenýHomo erectus, pokud potřebujete oprášit vědomosti. Označil jej tak JUDr. Josef Lžíčař, advokát, autorův dlouholetý přítel. John Bok přichází s knihou Léčba Bokem. O křtu knihy jsme psali (klikni). Křtí se prvotiny. O tu zde nejde. Spíš o eseje, fejetony, myšlenková zastavení a komentáře probíhajícího, povýtce negativního společenského dění.

Kniha má podtitul O spolku &Salamoun a jeho předsedovi Johnu Bokovi. O spolku taky od začátku čteme. Ne, nejsou tu stanovy sdružení, k tomu by se Bok nesnížil, jsou to hluboké sondy a bezskrupulózní zabývání se stavem v české justici, o kterém jen bláhovci si mohou myslet, že se nás netýká. Napováženou je fakt, že se tak děje ještě dvacet let po revoluci. Ale: „Být občanem není jen právo a výsada, ale i úkol, který je jedním z nejtěžších,“ říká Bok hned někde v třetině knížky a na to konto já k tomu hlásám, že šlo, v mých očích, o řízený (a jistěže kýžený) převrat, nikoli o revoluci, takzvaně sametovou, jak se dozvídáme ze všech stran. Leitmotiv našeho chování, vhozený sem autorem, podepisuji bez dovětku.

S úžasem čtete, že korupce a mafiánský kšeft má nárok na odhalení jen v tom případě, kdy si politici a jejich prodloužené výkonné ruce, policisti, vlezou navzájem do zelí. Bok komentuje: „Moc nejen korumpuje, ale nekontrolovatelná degeneruje do svévolné arogance.“ V přesné citaci sledovaných zde caus, jejich rozuzlení, u neuzavřených průběh každé, v připojených hojných komentářích autora, vidím největší přínos publikace. Potřebná kniha, studijní materiál pro abonenty právnických fakult zejména, ale i jako čítanka nižších stupňů našeho školství. Pokud se dá o něm v intencích oboru ještě uvažovat. Přesvědčte mě, že ano. Nechám se, s  vřelými díky na rtech. Ono nic moc, pohybovat se v justiční a školské džungli dlouho a před tím už celý život. A znáte to … Když se ucho utrhne? 

Nedivím se, že se John Bok stal jedním s kandidátů na post ombudsmana. Přímost a rezolutnost, s jakou ventiluje své názory, podepírá fundovanými argumenty. V neposlední řadě předsedá spolku &Salamoun. Vede mě to k domnění, že jeho kandidatura je namístě. Ale je tu ikona Otakara Motejla a rozhodující se politici. Co oni? (Dne 7.9. se John Bok dostal v palamentu do druhého kola volby, ale tam neuspěl. Poz.aut.)

Na rovinu. Číst Boka jednomu nepřidá. Ale dozví se o praktikách české justice, potažmo o jednání českých politiků víc, než by si přál. A dodávám: Lepší jedna, nepříliš objemná kniha, než všechny noviny dohromady. Soustředěnost na jednu stránku našich životů! O to jde!

John Bok: Léčba Bokem
Vydalo nakladatelství ČAS v roce 2010

titulka www.nakladatelstvicas.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Renata Knotkova - 27.12.2010 - 14:48

Dobrý den, mám velikou prosbu, mohl byste se mi ozvat, kupoval jste se svým zetěm vanu na Libenáku, jsem v nějakých sračkách, dost velikejch, nevěřím justici,a moc prosím o pomoc, já vím že těch lidí je moc ale já vám věřím Renata Knotková


Od: Jaromír Komorous - 27.12.2010 - 17:27

To bude asi omyl. Já nemám s Johnem Bokem nic společného. Já psal jen recenzičku na jeho knihu. Zetě už nemám vůbec.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.9957 s