Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


NENÍ TAM NAHOŘE JEŠTĚ NĚKDO JINEJ? ptá se Zdeněk Podskalský

14.09.2010   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

NENÍ TAM NAHOŘE JEŠTĚ NĚKDO JINEJ? ptá se Zdeněk PodskalskýO Zdeňku Podskalském - nezapomenutelném tvůrci kultovních filmů jako Bílá paní, Ta naše písnička česká, Světáci, Noc na Karlštejně, Kulový blesk či Křtiny a také nesčíslného množství krátkých filmů, televizních inscenací a zábavných televizních pořadů (včetně nezapomenutelných Silvestrů) - si můžete přečíst v knize NENÍ TAM NAHOŘE JE&STĚ NĚKDO JINEJ? z nakladatelství XYZ.

Dlouho jsem váhal, jak se k této knize postavit. Čtete-li knihu o slavném člověku - a tím režisér a scénárista Zdeněk Podskalský zcela určitě byl - čekáte, že se před vámi otevře nový resp. hlubší pohled na takovou osobnost. Že si prostě z jeho vyprávění, z jeho zápisků i z pohledů jeho blízkých utvoříte trochu hlubší a komplexnější pohled, než jaký můžete mít z úsečných a často zkreslujících zpráviček v televizi či tisku. Výsledná kniha mi toto očekávání plní jen z části. Jak říká v úvodu editor Alex Koenigsmark "Zdeněk Podskalský byl ve skutečnosti někdo jiný než ona obecná představa o něm, představa elegantního šedivého bonvivána, režírujícího lehkou rukou filmové komedie a zábavné televizní pořady..." Na což odpvídá stručně: "byl filozof, filozof vzděláním, založením, skepsí, únavou. Úvahy, které chtěl napsat... nedopsal nikdy, stejně jako se nenechal přemluvit, aby napsal naprosto otevřené memoáry."

A právě v tomhle je jádro problému. Kniha "NENÍ TAM NAHOŘE JE&STĚ NĚKDO JINEJ? se skládá ze tří vzájemně se prolínajících částí. Tou nejzajímavější je zrhuba 40 stránek nazvaných NEPAMĚTI - jakýsi předstupeň pamětí, které Podskalský začal psát ale nedokončil. Bohužel v nich došel od svého dětství jen ke svým šestnácti létům, takže o jeho uměleckých snaženích tam nenajdete nic. Pak jsou v knize vloženy Podskalského fejetony časopisecky otiskované v sobotní příloze Svobodného slova. Tady si neumím představit jestli fejeton JÁ A SOCIALISMUS začínající "Socialismus podobá se záludné pohlavní nemoci" mohl vyjít, byť to napsal v roce 1968. V řadě témat zajímavých fejetonů a úvah se provuje Podskalského lidskost, ale i jeho záliby - například v houbách či ve znalosti ptáků. Zmiňuje zde i některé populární osobnosti, odpovídá na různé otázky, které si sám klade (třeba Jsou kritici neúspěšní autoři?) a jaksi letmo se dotýká i závažnějších problémů, např. se pokouší rehabilitovat slovo "Mír" ve fejetonu MÍR LIDEM DOBRÉ VŮLE.

Třetí a nejspornější částí knihy jsou ukázky (?) z jeho deníkových záznamů od roku 1964 do roku 1989. Tady bychom měli Podskalského poznat nejintimněji. Mezi vtipy, které si zaznamenával, událostmi a setkání s lidmi a komentování života kolem sebe probleskávají perly jeho myšlení - z mnoha příkladů třeba: "Udělat ze sebe blba a zesměšnit se je základní vlastnost, která umožňuje důstojně žít" nebo "Aby se někdo mohl stát vysokým činitelem, musí buď blb být, nebo se jím aspoň stát." Ale jsou tu také zbytečné banality a zcela osobní témata, které nemusela jít do tisku (třeba že k Vánocům dostal patentní šroubovák, kdy a kde se opil či co měla Jiřina v Sušici k obědu případně, že 1. května "Večer spadlo na Jiřinu prkno"...). Lidsky dojemné jsou však stránky věnované jeho boji s nemocí, kterou dlouho odmítal brát vážně - stránky, které dokazují, že i člověk, který zasvětil svůj život humoru pro druhé měl sám trápení a žaly, přes něž se musel přenést. Nevím, zda jsem to vystihl přesně, ale zdá se mi, že zkrácení textu diářů a výběr toho podstatného by našemu pohledu na "mistra humoru" prospělo.

Kniha doplněná bohatou fotografickou přílohou a okořeněná několika rozhovory s tvůrcem vyšla v reprezentační úpravě ve druhém doplněném vydání v nakladatelství XYZ. Na jejím tvaru se podílel vedle zmíněného Alexa Koenigsmarka také Zdeněk Podskalský mladší. Pro znalce českého humoru a ctitele jeho vrchoných tvůrců, mezi něž Zdeněk Podskalský bezesporu patřil, bude kniha cenným materiálem. Pro mne znamená vzpomínku na nezapomenutelného člověka a podnět k tomu, abych se k některým jeho filmům vrátil a znovu si je připomněl. A možná si i pustil skladbu, kterou jako poslední hráli na jeho pohbu TA NA&SE PÍSNIČKA ČESKÁ.

Použité foto: www.xyz-knihy.cz, www.televize.cz
****************************************
Zdeněk Podskalský:
NENÍ TAM NAHOŘE JE&STĚ NĚKDO JINEJ?
uspořádali Zdeněk Podskalský mladší a Alex Koenigsmark
Nakladatelství XYZ s.r.o., Praha 2010
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0643 s