Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - POSLEDNÍ FILMOVÉ PŘEDSTAVENÍ

17.09.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - POSLEDNÍ FILMOVÉ PŘEDSTAVENÍPadesátá léta končí. V malém zaprášeném texasském městečku žijí víceméně zklamaní a osudu odevzdaní obyvatelé. A také dospívá mládež, plná ideálů, tužeb po lásce a uznání. Filmová studie doby i dobových snů a zklamání byla v době svého vzniku senzací filmových festivalů.

Jsou období, kdy se prudce mění mentalita a nálady. Konec padesátých let v Americe jakoby symbolizoval už název filmu "Poslední filmové představení". Končí jedna éra, ale ještě nezačalo období hippies a volné lásky. O dvacet let později se na tuto dobu podívá režisér Peter Bogdanovich. To už definitivně skončilo období klasiků americké kinematografie, změnil se způsob vyprávění příběhů i jejich obsah a styl mistrů režie jako byl třeba John Ford, Elia Kazan či Howard Hawks působí staromódně. Filmy budoucnosti se stávají třeba Kubrickova VESMÍRNÁ ODYSSEA Yatesův BULLITŮV PŘÍPAD či Altmanův M.A.S.H. Ale právě nostalgie nad ztracenou dobou se Bogdanovichovi stala základnou pro jeho slavné POSLEDNÍ FILMOVÉ PŘEDSTAVENÍ.

Vyšel z románu Larryho McMurtryho (dnes známého jako spoluautora scénáře ZKROCENÁ HORA) a zavádí diváka do polozapomenutého texaského maloměsta těsně před vypuknutím války v Koreji. Místní hospodu, hernu ale i kino má na starosti starý Sam (Ben Johnson), zvaný Lev, muž, který rád vzpomíná na "staré zlaté časy." Dozrává generace těch mladších, mezi nimi Lvovi chráněnci, kapitáni školního fotbalového mužstva Sonny a Duane. Rádi by si užili - zábavy, které se v městečku nedostává a s dívkami, které jsou ještě staromódně upejpavé. Baví se o plánech do budoucna. Ty však naruší Duanův odjezd do korejské války.

Oba přátelé navštíví poslední představení v místním kině, které se bude zavírat, protože obyvatelé dávají přednost televizi (uvádí Hawksův western ČERVENÁ ŘEKA). A s koncem kina a představení, s odchodem mladých jakoby končil jeden svět. Zánik kina znamená nejen zánik posledních zbytků místní kultury, ale také zánik komunikace mezi lidmi. Zbydou už jen nostalgické vzpomínky starého Lva a jemu podobných.

Bogdanovichův film zdůrazňuje tristní atmosféru té doby, režisér volí záměrně černobílý materiál. Pokud se dočtete, že film je "pochmurný" neplatí to úplně. Především je upřímný a lidsky poctivý. Málokdy se ve filmu podařilo vykreslit problémy dospívání, období, kdy se "nevinnost mění na zkušenost" tak přesvědčivě. Bezesporu mistrovské dílo své doby (někdo jej dokonce označil za "nejlepší filmový debut od Občana Kanea") upozornilo na režiséra, který měl v té době za sebou jen jediný hraný film.

Film provází řada dobových nahrávek (zejména písničky Hanka Williamse). Z hereckých výkonů vyniknou zejména westernový veterán Ben Johnson (Sam Lev) a Miss Chicago z roku 1946 Cloris Leachmanová (jako trenérova manželka Ruth), kteří za své kreace obdrželi Oscary. Strhující jsou však také oba mladí představitelé Timothy Bottoms (Sonny) a Jeff Bridges (Duane), pro něž film znamenal první velkou hereckou příležitost. V úloze Jacy debutovala modelka Cybill Shepherdová, jejímž intimní vztah s Bogdanovichem během natáčení negativně ovlivnil jeho i její další kariéru.

Bogdanovichova filmová tvorba pokračovala dalšími snímky - komedii CO DÁL, DOKTORE? (1972), nostalgickým PAPÍROVÝM MĚSÍCEM (1973) kostýmním příběhem DAISY MILLEROVÁ (1974) a BIJÁSKEM (1976). Pak v jeho kariéře nastal útlum a jeho další filmy jakoby natočil už jiný člověk. Za zmínku stojí snad jen to, že o devatenáct let později (1990) realizoval volnou variaci na POSLEDNÍ FILMOVÉ PŘEDSTAVENÍ nazvanou TEXASVILLE, která prošla i českými kiny.)

Zdroj foto: ceskatelevize.cz, peb.pl
****************************************
POSLEDNÍ FILMOVÉ PŘEDSTAVENÍ
(The Last Picture Show)
USA 1971, režie Peter Bogdanovich,
v televizi na programu ČT 2 v neděli 19.9. od 22,40 hodin

Cybill Shepherdová a Jeff Bridges


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0704 s