Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 18.6.2024, svátek má Milan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Půlměsíc se vyhoupne nad Prahu, Hradec Králové i Brno

10.10.2010   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Půlměsíc se vyhoupne nad Prahu,  Hradec Králové i BrnoPo loňském úspěchu 1.ročníku orientální kultury „Nad Prahou půlměsíc“, se pustilo občanské sdružení Komba, které již deset let pořádá v Čechách a na Moravě také festival „Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani“, do ročníku druhého. Půlměsíc se tentokrát vyhoupne nejen nad Prahou, ale také nad Hradcem Králové a nad Brnem, a to ve dnech 20.-28.října 2010.

Motto:
„V mém jazyce „man“ je já, „in-dja“ je tady, „dar tchâr-râhé djahân“ na křižovatce světa „barâyé to“ pro tebe, pro všechny „barâyé haméh“, zpívám „khâham kend“, chvalozpěv na budoucnost „soroud-hâyé âyandéh râ“.“
Parviz Khazra?, Znovunalezená řeč

První část festivalu bude patřit perské kultuře, přes víkend se pak program překlene směrem ke kultuře arabské. Na samý závěr zvou organizátoři k debatě na téma „Žena a islám“, která se uskuteční po představení „Černé panny“ turecko-německé autorské dvojice Feriduna Zaimoglu a Güntera Senkela v Divadle Komedie.

Festival vznikl z potřeby zaplnit bílá místa, která máme vůči orientálním kulturám, zejména oblasti tzv. Blízkého východu. Reaguje nejen na vzrůstající zájem o ně, ale také na předsudky a klišé, které vůči nim a jejich nositelům chováme. Chce zároveň představit umělce z těchto zemí žijící v České republice a upozornit na tematicky příbuzné české projekty.

Letošním zahraničním hostem bude íránský básník a dramatik Parvíz Khazra?, jehož hru „Vzpomínky loutky“ představí ve scénickém čtení , animovaném vzácnými exponáty tradičních íránských loutek, francouzská Compagnie Dominique Houdart et Jeanne Heuclin, a to jak v Praze v Café 35 Francouzského institutu, tak i v Divadle Drak v Hradci Králové. Loutkové divadlo je v Íránu jednou z nejstarších divadelních forem. Některá představení používají až sto loutek. Během tohoto perského večera uvidíte jen některé z nich. Rozhodně však mezi nimi nebude chybět Mobarak, což je takový íránský bratr našeho Kašpárka. Pokud jste chtěli něco vědět o Íránu a dramatických změnách, kterými země od šedesátých let prochází, a báli jste se dosud zeptat, pak vám velmi vtipnou odpověď na ně přinesou právě tyto loutky. Tvůrci spolu s autorem pak budou seriózně odpovídat na další vaše dotazy. Na divadelní vědě FF UK a na Univerzitě v Hradci Králové bude mít Parvíz Khazra? také přednášku o loutkovém íránském divadle.

„Perská část“ programu bude pokračovat v persko-indicko-flamenkových rytmech taneční inscenace choreografky Reny Milgrom „Ptačí sněm“ na námět díla jednoho z nejvýznamnější ch perských mystiků a básníků 12.století, Attara. „Ptačí sněm“ je klenotem súfismu, staré mystické tradice islámu.

Druhým zahraničním hostem je francouzsko-alžírský herec a režisér Rachid Akbal, který přiveze svou zábavnou, dojemnou, snovou i krutou „one man show“ o muži, který lpěl na svobodě, snažil se s čistým štítem balancovat mezi dvěma různými kulturami, kabylskou a francouzskou, a stal se navzdory osudu hrdinou. Inscenace se jmenuje „ Baba la France“ a uvidíte ji v Divadle Na Prádle. Všechny akce zahraničních hostů jsou samozřejmě tlumočeny do češtiny.

Do stejného divadla si přijďte také zatančit společně se skupinou Aliho Amiri, Amirante, která kombinuje perskou a arabskou muziku s jazzem i popem. Syrského básníka žijícího v Čechách Jaffara Heddara představí publiku, u příležitosti vydání jeho nové sbírky, hudebně-poetický večer s názvem „Listy a poezie lásky“ v kulturně-společenském centru Casa Gelmi v Korunní ulici v Praze. Rodinám s dětmi nabídnou pořadatelé výtvarnou dílnu v Náprstkově muzeu, kde si společně s kurátorkou a výtvarnicí Janou Jirouškovou budete moci vyrobit zaručeně pravý maghrebský šperk a proniknete i do všech tajů, které taková výroba i nošení skrývá.

Podstatnou akcí celého festivalu bude komentovaná prohlídka pražské a brněnské mešity pojmenovaná „Pojďte s námi do mešity“. Každý z vás navštívil jistě nějaký český kostel či synagogu. O českých mešitách se toho však moc neví a jsou navíc pro mnohé z nás obestřeny tajemnou rouškou, jakoby šlo o nějaké třinácté komnaty z pohádky. Proto chce festival společně se Společností česko-arabskou a Islámskou nadací společně se všemi zvídavými zájemci o problematiku islámu a jeho nepředpojaté výklady a vnímání otevřít prostor pro vzájemný dialog a porozumění. To je ostatně základní myšlenka celého festivalu: Propojovat lidi různých kultur, různých vyznání, nikoliv mezi ně stavět bariéry strachu a nenávisti.Na základě dlouhodobých pozitivních zkušeností se spoluprací v rámci jiného, „afrického“, festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani, který o.s. Komba pořádá již deset let v březnu, padla volba na dvě z nejaktivnějších „štací“ – Hradec Králové a Brno.

V Hradci Králové spolupracují organizátoři s Divadlem Drak, Univerzitou a Francouzsko-českým klubem. V Divadle Drak se uskuteční dva perské večery, jeden představí originální íránské loutky a hru současného autora Parvíze Khazra? Vzpomínky jedné loutky (v podání známé francouzské Compagnie Dominika Houdarta a Jeanne Heuclin, kteří vystupovali již několikrát v předchozích letech na Mezinárodním festivalu Divadlo evropských regionů). Loutkový večer v Draku vystřídá večer taneční, inspirovaný dílem Attara, jednoho z nejvýznamnějších perských mystiků a básníků 12.století, a tradičním perským, indickým tancem a flamenkem. V choreografii naší přední specialistky na orientální tanec Reny Milgrom (spolupracovala např. s pražským divadlem Minor na inscenaci 1000+1 noc v režii J.Adámka) půjde o taneční alegorii súfijské cesty k osvícení. Kromě toho na Univerzitě HK proběhne debata o íránském loutkovém divadle s Parvízem Khazra?, Dominikem Houdartem a Jeanne Heuclin.

Hradec Králové je šťastným místem pro divadelní festivaly. Zdejší diváci mají divadlo rádi, jsou zvídaví i vůči u nás neznámým kulturám a neleknou se ani představení ve francouzštině. Díky Francouzsko-českému klubu, výuce francouzštiny na Univerzitě a na gymnáziu je tu početné frankofonní zázemí, ale i ti diváci, kteří francouzsky neumí, nepřijdou zkrátka. Představení Vzpomínky jedné loutky budou opatřeny českými titulky! Dalším důvodem, proč orientální festival právě v Hradci pořádat je, že Univerzita letos nabízí (jako jedna z mála v ČR) na Katedře kulturních a náboženských studií, kromě jiného také studium islámu a súfismu. Existuje tu též pobočka Společnosti česko-arabské.

V Brně žije pak jedna z nejpočetnějších skupin muslimů. Je zde také aktivní Islámské centrum a pobočka Společnosti Česko-arabské. Společně připravujeme přátelskou návštěvu mešity s názvem Pojďte s námi do mešity.

Setkávání kultur, vzájemné poznávání se, nová citlivost, inspirace, tolerance a otevřenost jsou nejpodstatnější otázkou dneška. Současnost je však plná nevědomosti, předsudků, klišé, nenávisti a strachu ze všeho jiného, neznámého. Častým terčem těchto předpojatostí se stává dnes především vše spojené s arabským, muslimským světem, kulturou, společností, náboženstvím, zvyky. Zapomíná se na to, že kultura těchto zemí v pravém slova smyslu je pokladnicí světové kultury a vzdělanosti a že nabízí jeden z klíčů k pochopení naší civilizace. Obecně se neví nic o tom, že mezi námi žijí intelektuálové, umělci, filosofové z Alžíru, Tuniska, Sýrie, Libanonu, Palestiny ad. zemí, s nimiž setkávat se, diskutovat, naslouchat jim, je nesmírně obohacující.

Festival reaguje na vzrůstající zájem o orientální kultury, vybízí k dialogu s naší kulturou. Přináší obohacení kulturní, intelektuální, lidská i společenská. Nabízí kulturu jako prevenci proti nesnášenlivosti a rasismu.

Více informací: WWW.czech-arab.org

Část textu: Lucie Němečková, ředitelka festivaluKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0297 s