Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Víme, kolik utrácíte za knížky. Beletrie vám rozpočet nepoloží...

30.09.2010   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Víme, kolik utrácíte za knížky. Beletrie vám rozpočet nepoloží...  Při koupi knih se Češi rozhodují kromě anotací, ceny, jména autora, různých akčních nabídek a slev především podle obalu a hlavně na doporučení. Obvykle se však rozhodují podle více faktorů a jedním z těch velmi významných je cena. Kolik jsou ochotni čeští "knihomolové" schopni či ochotni dát za beletrii nebo pěknou encyklopedii?

V Praze zákazníci utratí za knihy v průměru 300 až 400 korun, mimo Prahu je to v průměru o sto korun méně. Z pohledu kupujících představuje psychologickou hranici ceny, která o koupi také rozhoduje, u beletrie 200 korun za knihu, u bestsellerů a velkých výpravných titulů500 korun.

„Neznamená to samozřejmě, že pokud je kniha kvalitní jak autorem, tak zpracováním i vazbou, neutratí za ni čtenář třeba i více než 500 korun. Jde v podstatě o tu rozhodovací hranici, kdy si zákazník řekne, že toto je přijatelná cena, a pokud je cena vyšší, zdá se mu již kniha drahá. Velmi také záleží na žánru a na tom, pro koho je kniha určena. Například dětských knih se nejvíce prodá v cenové hladině 150 až 199 korun,“ řekl Pavel Nýč, ředitel nakladatelství Fragment.

Milovníci knih jsou ochotni při nákupu svých oblíbených knih utratit i větší sumy. To, že se v dnešní době prodávají stále dražší knihy, souvisí i se zvyšováním životní úrovně v Česku. Dnes je již samozřejmě také možné dostat knihy vázané, nebo pouze v brožovaném vydání. Mnoho nakladatelství tak dává na výběr v ceně, která je u kvalitních vázaných knih vyšší. Podle zkušeností nakladatelství ale lidé stále raději sáhnou po vázané knize a trochu si tak připlatí.

„Za beletrii pro dospělé zaplatí zákazníci v průměru tři sta korun. Psychologickou hranici pak tyto knihy mají 199, 249 a 299 podle rozsahu, vazby a významu autora. Obecně lze říct, že nominální hodnota každé bankovky tvoří nějakou psychologickou hranici, a to u knih od 50 korun až po tisíc korun,“ uvedl Nýč. „Záleží to samozřejmě na žánru, na autorovi, na typu a věku čtenáře a mnohém dalším. Je jasné, že za křížovky nebo malou kuchařku je třeba pět set korun opravdu moc. Ovšem podle zkušeností zákazníci většinou odcházejí s dvěma a více knihami.“

Jinak jsou na tom s psychologickou cenovou hranicí encyklopedie, různá obsáhlá historická díla či díla o umění – mají ji daleko vyšší. U luxusních encyklopedií a odborných výtisků se hranice ceny pohybuje až u 1500 korun. „Vlivem internetu je sice o encyklopedie menší zájem, nicméně luxusní kousky zůstávají stále určitou prestižní záležitostí, a zákazníci jsou tak ochotni akceptovat i vyšší cenu. Knihy s určitým sběratelským nádechem se pak prodávají i v hodnotách kolem čtyř tisíc korun. Jde ale o velmi omezenou cílovou skupinu. V určitých případech knihy nemůže nahradit internet ani počítač, po kvalitně zpracovaných encyklopediích a lexikonech bude poptávka stále,“ dodal Nýč.

Evergreenem v prodeji jsou pak stále oblíbené kuchařky, které se vzhledem k vysoké poptávce stále více zdokonalují. Hranice pro koupi u takovýchto oblíbených zajímavých titulů se pohybuje podle nakladatelství Fragment okolo 300 korun za knihu. „U tohoto typu literatury ale hraje velkou roli reklama, případně popularita autora. Ovšem i tak stále platí, že čím lepší zpracování, tím je zákazník ochoten zaplatit více. Čeští čtenáři si na kvalitu potrpí,“ uzavřel Pavel Nýč, ředitel nakladatelství Fragment.

Zdroj: Vydavatelství Fragment www.fragment.cz
Ikonka: www.abc.net.au


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0299 s