Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Krajinou pěstních klínů po stopách archeologa Fridricha

11.10.2010   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Krajinou pěstních klínů po stopách archeologa FridrichaObydlí neandertálce, největší pěstní klín ve střední Evropě a více než 500 kamenných artefaktů, z nichž nejstarší byly vyrobeny před 750 000 lety. To je jen malá ukázka toho, co návštěvníkům nabízí multimediální výstava Krajinou pěstních klínů ve stopách Jana Fridricha, která je od 5. října 2010 do 3. dubna 2011 k vidění v prostorách Oblastního muzea v Mostě.

Vystavené exponáty do jednoho pocházejí z naleziště Bečov u Mostu, bezesporu jedné z nejvýznamnějších lokalit starší doby kamenné neboli paleolitu na světě. „Jsme rádi, že jako žáci a pokračovatelé práce Jana Fridricha můžeme české veřejnosti představit výsledky téměř padesátiletého výzkumu bečovské lokality,“ říká archeoložka PhDr. Ivana Fridrichová-Sýkorová, Ph.D., jedna z autorek výstavy a vedoucí Laboratoře pro výzkum paleolitu při Archeologickém ústavu AV ČR, v.v.i.

Slavnostního otevření výstavy se laskavě ujal prof. Jiří Svoboda, vedoucí detašovaného pracoviště brněnského archeologického ústavu v Dolních Věstonicích. „Název výstavy skvěle koresponduje s tím, jaké unikáty se z bečovské lokality podařilo shromáždit. Pro Moravu se vžilo označení krajina lovců mamutů, ode dneška mají své označení i Čechy, pro mě už budou vždy krajinou pěstních klínů,“ řekl jeden z našich světově nejproslulejších archeologů před tím, než tematicky přeřízl slavnostní pásku kamenným úštěpem z bečovského křemence.

Klasický výstavní prostor mosteckého muzea zaplnily nejenom vitríny s paleolitickými nástroji, ale také fotografie „Krajiny s pěstními klíny“ Martina Kalíška a hlavně replika neandertálcovy chaty, kterou pro výstavu vyrobila restaurátorka Linda Pulkertová. Zvukový záznam povídání s objevitelem tohoto naleziště doc. Janem Fridrichem nabídne návštěvníkům možnost projít se tamější krajinou s osobou k tomu nejpovolanější.

Interaktivní výstava je určena co nejširšímu okruhu návštěvníků. „Snažili jsme se, aby byla výstava zajímavá nejenom pro odborníky, ale také pro širokou veřejnost a hlavně děti, proto v expozici najdete čtyřiačtyřicetikilový pěstní klín nebo stojícího neandertálce,“ říká druhá autorka výstavy Mgr. Kateřina Semrádová, archeoložka České společnosti archeologické, o.p.s. Ale není to pouze obydlí nebo největší pěstní klín ve střední Evropě, na co výstava návštěvníky láká. Návštěvníci uvidí i další kuriozitu a světové „nej“, které si budou moci ohmatat – neandertálcovo sedátko - jednu z nejstarších „židlí“ na světě.  

Zdroj: Mgr. Kateřina Semrádová, tisková mluvčí projektu
, archeoložka České společnosti archeologické, o.p.s. 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 2.603 s