Náročný denNenaplněnáNezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, když
Dítě prachu zrozené ve válceDojemný a vtipný Malý velký pes ve filmovém zpracováníSpása ve formě audioknihŘeky Otomara DvořákaFotograf hvězd Bruce Weber vystavuje v Praze!Strhující výkon – Andrew Scott ve hře VáňaLéto v sítiEvoluce českého jídla – mimořádně záslužná a erudovaná publikaceKdyž si lze koupit nadějiZáří v kniháchLovecraft očima Michela HouellebeckaKouzelnická rodinka již brzy na plátnech kin
Zámecký park v Lysé nad Labem se honosí hned po Kuksu snad největší českou sbírkou vrcholně barokních soch z dílny světoznámého mistra Matyáše Bernarda Brauna. Zveme vás na fotografickou procházku překrásnou uměleckou alejí. Budete překvapeni. Mistr tu po sobě zanechá jedinou sochu, ostatní kusy za něj dělají jiní!
Jeden z nejslavnějších barokních sochařů a řezbářů, Rakušan Matyáš Bernard Braun (1684-1738) kyne hlavou. Zaměstnanci jeho dílny předvádějí další ze série soch určených pro zámeckou zahradu v Lysé nad Labem. Pod rozsáhlým dílem desítek skulptur bude podepsaný mistr, ale sám udělá jedinou, konkrétně svatého Jeronýma, který je k vidění na zdi kostela. Proč to? Mistra totiž pomalu ale jistě ničí souchotiny. Ostatně, své podpisy na díla žáků připojují v dílnách na v podstatě cizí výtvory již největší mistři renesance.
Kraluje-li baroknímu sochařství Kuks, Lysá by mohla zaujmout hned druhé místo. Obě místa má „na barokním triku“ právě Braun. Krom toho si jeho umění můžeme prohlédnout několikanásobně i na Karlově mostě, ale také v Jaroměři, kde vytesá náhrobek a morový sloup. Vlastní dílnu založí po dokončení studií v Salcburku právě v našem hlavním městě, konkrétně roku 1710. Tou dobou má za sebou již potřebnou praxi a také praktické cesty do Benátek, Říma a dalších bašt uměleckého života. Inspiruje se – jak jinak – než Berninim či Buonarrotim.
Braunova práce později již nespočívá ve výrobě soch, jak by se u mistra jeho jména předpokládalo, ale kvůli nemoci v pouhém črtání návrhů, modelování předloh a samotnou sochařinu svěřuje již do rukou svých šesti šikovných tovaryšů. Roku 1724 již nemá Braunův podnik konkurenci v Praze ani okolí, kšefty se však hrnou i ze vzdálenějších koutů Čech.
Fotografka: Jitka Wilhelmová
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.