Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Nezapomenutelná Ema Destinnová ožívá v Brně

05.11.2010   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nezapomenutelná Ema Destinnová ožívá v Brně Jmenovaly se po ní módní salony, rozličné pochoutky, ale i parfémy, cigarety a růže… Zajděte se podívat na výstavu k 80. výročí jejího úmrtí.

Říká se, že ti, kteří slyšeli Emu Destinnovou zpívat, na ni nemohli nikdy zapomenout. Obdivovali ji vládci světa, stejně jako ti méně urození. Byla milována publikem a její jméno znamenalo kvalitu i hvězdný lesk.


V letošním roce uplynulo 80. let od úmrtí Emy Destinnové, která je stále považována za jednu z českých legend. Poté, co za přerušením její slibné kariéry v zámoří a internací na jejím zámeckém sídle v jižních Čechách stály vlastenecké postoje a aktivity během první světové války, rozhodla se – o to silněji – podpořit „národní vědomí“ houževnatým koncertováním s ryze českým repertoárem, byť v té nejzapadlejší vísce tehdejší česky mluvící části Rakouska - Uherska.


Výstava v Letohrádku Mitrovských v Brně, ve spolupráci s Národním muzeem, Muzeem Jindřichohradecka a Nadací E. Destinnové v Londýně, připomene největší úspěchy a slávu této operní divy na věhlasných divadelních scénách Evropy (Berlín, Londýn, Paříž, ale i Wagnerův Bayreuth) a Ameriky (New York, Chicago, San Francisco, Los Angeles). Zajímavostí určitě bude připomenutí několika pohostinských vystoupení v Brně a na jižní Moravě, vztah umělkyně k hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi a dirigentovi z Metropolitní opery v NY Gustavu Mahlerovi, se kterým se jí podařilo takřka přes noc proslavit v Americe Bedřicha Smetanu – uvedením Prodané nevěsty. Část výstavy bude věnovaná soukromí Destinnové – ať už formou fotografií, pohlednic a osobní korespondence se sestrou Jindřiškou „Čiči“, deníků, do kterých si velice precizně zaznamenávala, kolik vážily její rybářské úlovky, kolik se urodilo meruněk na zahradě nebo jaké byly výdaje na chod strážského zámku, který ji přivedl téměř k bankrotu. Zaujme jistě ukázka nábytku z paroží a obraz Strážské černé paní v podobě Destinnové, stejně jako příbory vyrobené na zakázku prestižním klenotnictvím Tiffany & Co. Součástí expozice budou rovněž slavné divadelní /operní/ kostýmy, vějíře, paruky a mnohé další.

Pro návštěvníky bude jistě překvapením zaposlouchat se do dnes již málo známého Destinnové sopránu nebo spatřit Destinnovou na filmovém plátně.
Jako chuťovku bude možné zakoupit „splněný sen“ Emy Destinnové - likér Strážská černá paní, dále čokoládky s vyobrazením nejslavnějších rolí, s nimiž pěvkyně dobyla svět.


K dispozici je systém slev a výhod nejen na samotném vstupném, ale i u partnerů Letohrádku Mitrovských. Pro skupiny dětí a studentů je připraven výukový program, pro dospělé teplý nápoj, křížovka, recept na pochoutku E. Destinnové a soutěž o slosovatelné vstupenky.

V období adventu bude výstava doplněna o floristické dekorace v duchu secese a art deca.

23. října 2010 – 6. ledna 2011 (st – ne 10 – 16 h., přes Vánoce a Nový rok speciální otevírací doba – bude později uvedena na webu)

Letohrádek Mitrovských v Brně  

www.letohradekbrno.cz 

(zdroj tamtéž)

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0526 s