Spisovatelská inspiraceMůj pokus dospět aneb Palachův týden 1989Tvůrčí psaní 39 - ArchetypyDuše zesnulých se tuto noc vracejí na zemský povrchNáročný denNenaplněná
Halloween nebo Dušičky? Už se blíží...Tajemství Bermudského trojúhelníkuSladká tečka večera: 5x recept k zasycení Podzimní deprese Mravní dějiny českého národa II.Mravní dějiny českého národa I.O Janu pod Skalou dosud kniha nebylaNepotřebuješ se trochu zasmát?FOTOREPORTÁŽ: Vdechni mi životBond: 70 let k vidění na obrazovkáchMoje cesta s metastatickou rakovinou prsuV nové rodinné fantasy Čaroděj Kajtek přerůstají kouzla přes hlavu
Jmenovaly se po ní módní salony, rozličné pochoutky, ale i parfémy, cigarety a růže… Zajděte se podívat na výstavu k 80. výročí jejího úmrtí.
Říká se, že ti, kteří slyšeli Emu Destinnovou zpívat, na ni nemohli nikdy zapomenout. Obdivovali ji vládci světa, stejně jako ti méně urození. Byla milována publikem a její jméno znamenalo kvalitu i hvězdný lesk.
V letošním roce uplynulo 80. let od úmrtí Emy Destinnové, která je stále považována za jednu z českých legend. Poté, co za přerušením její slibné kariéry v zámoří a internací na jejím zámeckém sídle v jižních Čechách stály vlastenecké postoje a aktivity během první světové války, rozhodla se – o to silněji – podpořit „národní vědomí“ houževnatým koncertováním s ryze českým repertoárem, byť v té nejzapadlejší vísce tehdejší česky mluvící části Rakouska - Uherska.
Výstava v Letohrádku Mitrovských v Brně, ve spolupráci s Národním muzeem, Muzeem Jindřichohradecka a Nadací E. Destinnové v Londýně, připomene největší úspěchy a slávu této operní divy na věhlasných divadelních scénách Evropy (Berlín, Londýn, Paříž, ale i Wagnerův Bayreuth) a Ameriky (New York, Chicago, San Francisco, Los Angeles). Zajímavostí určitě bude připomenutí několika pohostinských vystoupení v Brně a na jižní Moravě, vztah umělkyně k hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi a dirigentovi z Metropolitní opery v NY Gustavu Mahlerovi, se kterým se jí podařilo takřka přes noc proslavit v Americe Bedřicha Smetanu – uvedením Prodané nevěsty. Část výstavy bude věnovaná soukromí Destinnové – ať už formou fotografií, pohlednic a osobní korespondence se sestrou Jindřiškou „Čiči“, deníků, do kterých si velice precizně zaznamenávala, kolik vážily její rybářské úlovky, kolik se urodilo meruněk na zahradě nebo jaké byly výdaje na chod strážského zámku, který ji přivedl téměř k bankrotu. Zaujme jistě ukázka nábytku z paroží a obraz Strážské černé paní v podobě Destinnové, stejně jako příbory vyrobené na zakázku prestižním klenotnictvím Tiffany & Co. Součástí expozice budou rovněž slavné divadelní /operní/ kostýmy, vějíře, paruky a mnohé další.
Pro návštěvníky bude jistě překvapením zaposlouchat se do dnes již málo známého Destinnové sopránu nebo spatřit Destinnovou na filmovém plátně.
Jako chuťovku bude možné zakoupit „splněný sen“ Emy Destinnové - likér Strážská černá paní, dále čokoládky s vyobrazením nejslavnějších rolí, s nimiž pěvkyně dobyla svět.
K dispozici je systém slev a výhod nejen na samotném vstupném, ale i u partnerů Letohrádku Mitrovských. Pro skupiny dětí a studentů je připraven výukový program, pro dospělé teplý nápoj, křížovka, recept na pochoutku E. Destinnové a soutěž o slosovatelné vstupenky.
V období adventu bude výstava doplněna o floristické dekorace v duchu secese a art deca.
23. října 2010 – 6. ledna 2011 (st – ne 10 – 16 h., přes Vánoce a Nový rok speciální otevírací doba – bude později uvedena na webu)
Letohrádek Mitrovských v Brně
(zdroj tamtéž)
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.