Otcovi psí smrt (druhý díl)Otcovi psí smrt (díl první)Tři hořkosladké básněUpíří kousnutí A p o k a l y p s aNad ránem svítá
Mučivý thriller V pasti - s Anthonym Hopkinsem a Billem SkarsgårdemKnížka o Babičce a její autorce je mistrovské díloDalajlámova Moudrost štěstíKVÍZ: Dramatická úmrtí našich celebritTip na výlet: Zahraniční klenot SanssouciKrajina vlků – Místo činu: RolavaNicolas Cage v psychologickém thrilleru THE SURFERStories / Příběhy – Bohemia balet představil nový repertoárHrady CZ po 20.Jana Kirschner, Lenny a Krásný ztráty LiveGolden Kids od zítřka opět spoluKapela Cirku La Putyka – nové album na vinylu i online
Český filmový divák má ještě v živé paměti válečný velkofilm TOBRUK, natočený Václavem Marhoulem před dvěma roky. Na televizní obrazovce se na boje v Tobruku můžete podívat i v stejně nazvaném americkém filmu z roku 1967, který režíroval Arthur Hiller.
O Hillerové Tobruku lze říci, že jde o kvalitně natočenou válečnou dobrodružnou podívanou, jakých Hollywood vytvořil nepočítaně. Je prakticky bez žen, laděn do žluto, bílo, černých barev s přiměřeně patetickou hudbou. Přenese nás do válečné vřavy v Severní Africe, konkrétně do bojů o ochranu přístavu Tobruk proti Rommelovu Afrikokorpsu a čtyřem italským divizím v říjnu 1941 až v dubnu 1942. Nezdůrazňuje však vlastní boje, ale speciální misi skupiny odvážlivců.
Zajatý major Donald Craig (Rock Hudson) z britských pozemních sil je zachráněn skupinou židovských bojovníků a pověřen úkolem sestavit oddíl, který by splnil téměř sebevražedný úkol - dokázal projít libyjskou pouští do Tobruku a pokusil se zbrzdit postup nacistů k Suezu tím, že vyhodí do vzduchu tamní Rommelovy zásoby paliva. Zvláštní jednotka je složena jak z britských specialistů tak i z oddílu německých židů, jimž velí kapitán Kurt Bergman (George Peppard). Jednotka musí bojovat s nástrahami pouště i minových polí, s italskými i nacistickými jednotkami a v neposlední řadě i se zrádcem z vlastních řad.
Hillerův film nezdůraznil fakt, že v lítém zápolení o libyjský Tobruk se bojů zúčastnili i čeští a slovenští vojáci. To připomenul o 41 let později film Václava Marhoula. Pro úplnost: Pamětníci si možná vzpomenou i na jiný český film OÁZA, natočený v roce 1971 Zbyňkem Brynychem, který zachycoval příběh několika mužů, kteří uprchli z cizinecké legie, připojili se k Spojencům a zúčastnili se bojů v severní Africe.
Foto: sms.cz, prima-cool.cz, movieposter.com
Copyright © 2001 -
2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.