Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip – TOBRUK -bojovali tam také Češi a Slováci

29.10.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip – TOBRUK -bojovali tam také Češi a SlováciČeský filmový divák má ještě v živé paměti válečný velkofilm TOBRUK, natočený Václavem Marhoulem před dvěma roky. Na televizní obrazovce se na boje v Tobruku můžete podívat i v stejně nazvaném americkém filmu z roku 1967, který režíroval Arthur Hiller.

  Dnes 87letý Arthur Hiller byl v té době již zkušeným televizním a filmovým tvůrcem. Jeho největší úspěchy však přišly bezprostředně po TOBRUKU - hlavně slavná romantická LOVE STORY, případně jeho komedie APARTMÁ V HOTELU PLAZA, NEMOCNICE, PRŮVODCE OSAMĚLÉHO MUŽE či NEVIDÍM ZLO, NESLY&SÍM ZLO (tu poslední uvádí den předem 31.10. ve 14,40 Nova Cinema). 

  

O Hillerové Tobruku lze říci, že jde o kvalitně natočenou válečnou dobrodružnou podívanou, jakých Hollywood vytvořil nepočítaně. Je prakticky bez žen, laděn do žluto, bílo, černých barev s přiměřeně patetickou hudbou. Přenese nás do válečné vřavy v Severní Africe, konkrétně do bojů o ochranu přístavu Tobruk proti Rommelovu Afrikokorpsu a čtyřem italským divizím v říjnu 1941 až v dubnu 1942. Nezdůrazňuje však vlastní boje, ale speciální misi skupiny odvážlivců.

 

Zajatý major Donald Craig (Rock Hudson) z britských pozemních sil je zachráněn skupinou židovských bojovníků a pověřen úkolem sestavit oddíl, který by splnil téměř sebevražedný úkol - dokázal projít libyjskou pouští do Tobruku a pokusil se zbrzdit postup nacistů k Suezu tím, že vyhodí do vzduchu tamní Rommelovy zásoby paliva. Zvláštní jednotka je složena jak z britských specialistů tak i z oddílu německých židů, jimž velí kapitán Kurt Bergman (George Peppard). Jednotka musí bojovat s nástrahami pouště i minových polí, s italskými i nacistickými jednotkami a v neposlední řadě i se zrádcem z vlastních řad.

Hillerův film nezdůraznil fakt, že v lítém zápolení o libyjský Tobruk se bojů zúčastnili i čeští a slovenští vojáci. To připomenul o 41 let později film Václava Marhoula. Pro úplnost: Pamětníci si možná vzpomenou i na jiný český film OÁZA, natočený v roce 1971 Zbyňkem Brynychem, který zachycoval příběh několika mužů, kteří uprchli z cizinecké legie, připojili se k Spojencům a zúčastnili se bojů v severní Africe.
Foto: sms.cz, prima-cool.cz, movieposter.com

 *********************************
TOBRUK
USA 1967, režie Arthur Hiller,
na televizní obrazovky uvede PRIMA COOL v pondělí 1.11. ve 22,00 hodin a zopakuje v noci 2.11 od 01,45 hodin.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0231 s