Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Antonio Vivaldi: Mistr zapomenutý na dvě staletí

30.10.2010   Lena Sawyer   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Antonio Vivaldi: Mistr zapomenutý na dvě staletíŽivot jednoho z nejznámějších barokních umělců začne pořádnou patálií. Zdá se, že nepřežije pár dní od porodu. &Stěstěna je mu ale nakloněna, a tak se vypracuje až na ... kněze v sirotčinci! Sluší se však dodat, že již tehdy patří k elitě houslistů.

Antonio Vivaldi – umělec, jehož zná i v dnešním světě moderní hudby každý.

Narodil se 4. března 1678 v Benátkách, pokřtěn jako Antonio Lucio. Ač bylo zvykem křtít novorozeňata až několik dní po porodu, Antonio byl pokřtěn bezprostředně po porodu, i když se dnes už neví, zda kvůli špatnému zdravotnímu stavu nemluvněte nebo kvůli zemětřesení, které ten den Benátky postihlo. Syn holiče, ale rovněž i znamenitého hudebníka a nejspíš i hudebního skladatele, i když toto není dodnes jisté. Což vedlo k tomu, že malý, rudovlasý Antonio dostal první lekce na housle už od svého otce a po projevení značného talentu pokračoval v hudebních lekcích u uznávaného barokního skladatele jménem Giovanni Legrenzi. Při hudebním vzdělávání vystudoval Vivaldi i teologii a v roce 1703 by vysvěcen na kněze. Bohužel vrozená vada zúžení hrtanu, která se později vyvinula až v astma mu komplikovala sloužení mší a proto byl o rok později osvobozen od povinnosti mše sloužit a o další dva roky později skončilo i jeho aktivní kněžství.


Hned po vysvěcení na kněze se stal houslovým mistrem v sirotčinci v Benátkách. Tyto benátské sirotčince fungovaly za účelem poskytnutí ochrany a vzdělání opuštěným dětem. Každý rok byli mistři v sirotčinci voleni správní radou sirotčince. V roce 1709 Vivaldi zvolen nebyl a tím pádem se ocitl bez prostředků. V roce 1711 se do sirotčince ale opět vrátil a za pět let se stal koncertním mistrem. V průběhu svých let byl Vivaldi neuvěřitelně plodný. Zkomponoval množství oper, mnoho instrumentální a vokální hudby. Sonáty, hudební sbírky. Přelomem v jeho tvorbě se stal opus 3, Dvanáct sonát pro jedny, dvoje a čtvery housle a smyččcový orchestr „L’Estro Armonivo‘. Měly obrovský úspěch po celé Evropě, čímž se stal Vivaldi žádaným hudebníkem. Podle účetních záznamů zkomponoval v letech 1723 – 129 na 140 koncertů (k čemuž přispělo i plnění smlouvy se sirotčincem – dva koncerty měsíčně).


V roce 1713 přišel Vivaldi se svojí první operou – Ottone in vila. Setkala se úspěchem. Jeho druhá opera Orlando finto pazzo už však moc velký úspěch neměla. Další opera Arsilda regina di Ponto zase neprošla cenzurou pro lesbický motiv (hrdinka Arsilda se zamiluje do jiné ženy, o níž předpokládá, že je muž) – když však cenzura konečně povolila, sklidila u diváků úspěch.


Od roku 1718 byl Vivaldi tři roky kapelníkem na dvoře Filipa Hessenského, vévody Mantovského komponoval pro potřeby dvora. V tomto období zkomponoval své nejpopulárnější dílo Čtyři roční období – čtyři houslové koncerty inspirované přírodou. Ke každému koncertu napsal báseň.


Jak už to tak bývá, geniální talentovaní umělci končí neslavně a ani Antonio Vivaldi nebyl výjimkou. Měnící se vkus publika začal považovat jeho díla za staromódní, Vivaldi byl nucen rozprodat své partitury a odstěhoval se za císařem Karlem VI. do Vídně, kde doufal, že se stane jeho dvorním skladatelem. I když se tak stalo, císař krátce poté zemřel a Antonio zůstal sám a bez financí. Zanedlouho, 28. července 1741, zemřel a byl pochován v prostém hrobě na nemocničním hřbitově ve Vídni. Na dlouhých 200 let upadla jeho hudba v zapomnění.

Foto: Wikipedia.orgKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Petr - 30.10.2010 - 17:17

Pozor
V článku máte chybu jako Brno, spletli jste se v datu narození, ale pořádně. To by byl A.V. součastník!


Od: Josef - 31.10.2010 - 17:27

narozeniny
....číst jsem přesal hned, jak jsem se dozvěděl , že Vivaldi se narodil v roce 1968!!!


Od: Lena Sawyer - 25.11.2010 - 18:42

Děkuji za upozornění, opraveno :c)


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.026 s