Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Na co do kina - 44. týden

01.11.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na co do kina - 44. týdenSedm nových premiér přichází v tomto týdnu do kin. Úroda vskutku nebývalá. Kinomany to přinutí jít každý den do biografu a (při dnešním nelidovém vstupném) také sáhnout hluboko do svých peněženek.

 

I v tomto přehledu musíme být struční. Ještě, že některé filmy již svým názvem či svojí charakteristikou říkají vše potřebné. S názvem drastické série SAW se český divák setkal již pětkrát - od film SAW - HRA O PŘEŽITÍ až pod SAWy označené jen čísly. SAW 3D, který nyní přichází do kin, volně na předchozí díly navazuje. Jde o příběh skupiny přeživších, kteří unikli ze spárů šíleného vraha Jigsawa a hledají spásu u svého kolegy Bobbyho Dagena (Seana Patrick Flanery), muže, jehož temná minulost rozpoutá novou vlnu teroru. Jestliže se o předchozích dílech psalo jako vrcholu naturalizmu a samoúčelných krvavých nechutnostech - co nás asi čeká nyní?

Ostatní filmy naštěstí patří do skupiny, jimž říkám, že se "musí vidět". Společnost Falcon přichází se snímkem THE SOCIAL NETWORK. Režisér David Fincher a scenárista Aaron Sorkin umožňují nahlédnout do okamžiků, kdy vznikal Facebook, nejrevolučnější sociální fenomén nového století. Uskutečňuje se to prostřednictvím odlišných pohledů hyperinteligentních mladých mužů, kteří svorně tvrdí, že právě oni byli u toho, když Facebook vznikl. Výsledkem je drama plné tvoření i destrukce, drama, které sice poukazuje na rozpory v subjektivních výkladech událostí, ale nemůže popřít fakt, že génius v oblasti počítačového programování Mark Zuckerberg za pouhých šest let a s 500 milióny přátel se stál nejmladším miliardářem v historii. To, co v návalu blogování a programování začalo v jeho pracovně, se stalo globální sociální sítí a revolucí v komunikaci…

Tak se rodí facebook

Celovečerní dokument FOR SEMAFOR je Asociací českých filmových klubů uváděn jako „hudební road movie s dvaceti zastávkami.“ Dokumentuje výjimečnou akci, kdy na podzim 2009 se na různých místech ČR pustilo celkem 23 muzikantů a kapel do akce s názvem FOR SEMAFOR. Dokumentarista a kameraman Mirek Janek (Občan Havel, Nachové plachty, Nespatřené...) se proměnil v kronikáře. S malým štábem putoval po malých nahrávacích studiích, domácnostech, divadelních zkušebnách a chalupách (Praha, Brno, Pardubice, Valašská Bystřice, Kokovice...), kde v intimitě, bez publika, hledali současní muzikanti sami za sebe tvar pro písně Suchého a &Slitra.

Tak se natáčel film FOR SEMAFOR

Dvěma výjimečnými filmy přispívá tento týden společnost Artcam. Oba spolu souvisí. Francouzský dokument DVA VE VLNĚ (Deux de la Vague) vzpomene na dva slavné filmaře, kterým se v šedesátých letech podařilo natrvalo změnit klima světového filmu. Oba byli nerozlušní přátelé a oba začali jako novináři. Psali o filmu radikálně a bez předsudků. Byli u zrodu "francouzské nové vlny," objevili pro film Jeana-Paula Belmonda a Jean-Pierre Léauda. Radikálními postoji dokázali dokonce zrušit na jeden rok festival v Cannes a spolu se svými souputníky udali tón francouzské kinematografii druhé poloviny dvacátého století. Řeč je o Françoisi Truffautovi a Jean-Lucu Godardovi - tvůrcích filmů jako Jules a Jim, Nikdo mě nemá rád nebo U konce s dechem. Dokument, tvořený koláží záběrů z filmů, novinových článků i osobní korespondence, se věnuje především vzrušené atmosféře začátku šedesátých let a společné cestě obou režisérů ke slávě, až k jejich následnému dramatickému a nenávistnému rozchodu. Režie: Emmanuel Laurent. Plakát viz úvodník. 

Jean-Luc Godard představí v kinech také svůj nejnovější film s názvem SOCIALISMUS (Film socialisme) s podtitulem "Ideály rozdělují, sny spojují." Sourozenci Florine a Lucien se rozhodnou strávit svůj narozeninový den přemýšlením o významu slov Volnost – Rovnost – Bratrství. S dětskou upřímností položená otázka nedovoluje rodičům omezit se na otřepaná klišé, a tak rodiče a s nimi i tvůrci a diváci musejí bilancovat, odkud vzešly a kam dospěly tyto ideály. Během projížďky výletní lodí po Středozemním moři se otevře horizont s množstvím dalších otázek, příběhů, událostí, iluzí, mýtů a lží. Koláž názorů náhodných pasažérů, mezi nimiž jsou válečný zločinec se svou vnučkou, významný francouzský filosof Alain Badiou, legendární americká zpěvačka Patti Smith, či moskevský pohlavár, se prolíná s různými obrazovými materiály, které nás přemístí do Egypta, Palestiny, Oděsy, řecké Hellas, Neapole či Barcelony.Jean-Luc Godard, enfant terrible světové kinematografie, natočil opus o nenaplněných ideálech západní společnosti plný kritické sebereflexe, nečekaných spojení, umělecké kreativity a vtipu.

SOCIALISMUS - nejnovější film Jean-Luc Godarda

PŘEŽÍT SVŮJ ŽIVOT je nejnovějším filmem Jana &Svankmajera (Něco z Alenky, Lekce Faust, Spiklenci slasti, Otesánek, &Sílení), v němž hrají Václav Helšus, Klára Issová, Zuzana Kronerová, Daniela Bakerová, Emília Došeková, Marcel Nemec, Jan Počepický, Jana Oľhová, Pavel Nový. Evžen, stárnoucí muž, žije dvojí život. Jeden v realitě a druhý ve svých snech. Chodí za psychoanalytičkou, která se mu pokouší vykládat, co jeho sny znamenají. Přijde na určitý rituál, který mu umožňuje kdykoliv navštěvovat své sny. Z nich se dozvídá o svém raném dětství, o vztahu k otci a matce. Když je pak svojí manželkou postaven před rozhodnutí mezi realitou a snem, odchází definitivně do svého snu.

Jan &Svankmajer k filmu a jeho tématu napsal: „Strach ze života je jedním ze základních lidských pocitů. Náboženství, tvorba, láska, sex, hromadění věcí, kterému ušlechtile říkáme sběratelství nebo pejorativně hamounství, honění se za slávou, za penězi, za mocí, to všechno jsou zástupné momenty, které mají tento fatální strach přehlušit. Strach ze života je mnohem silnější než strach ze smrti, o čemž nás přesvědčují tak četné vraždy a sebevraždy, a to jak skutečné, tak i předváděné v televizních seriálech nebo na plátnech kin. Tato temná podzemní řeka protéká naším nitrem a ovlivňuje jak naši aktivitu bdění, tak i náš spánek. Jestli má sen, podle Freuda, splňovat naše tajná i zjevná přání, pak není možné, aby někde v hloubce permanentně nesplňoval základní lidské přání: Přežít svůj život.“

Film Přežít svůj život byl ve světové premiéře uveden na letošním 67. ročníku mezinárodního festivalu v Benátkách, kde jej ve velkém sále na Lidu provázely dlouho trvající ovace festivalového publika.
.

Z filmu PŘEŽÍT SVŮJ ŽIVOT

POZNÁ&S MUŽE SVÝCH SNŮ (You Will Meet a Tall Dark Stranger) je dalším filmem oblíbeného Woody Allena (naposledy Užívej si, co to jde, Vicky Cristina Barcelona, Kasandřin sen, Sólokapr), který přichází do našich kin. Romantická komedie, vypovídající o manželství, rozvodech a nevěře hořkým humorem ilustruje, jak lehké je pro naše iluze ze sebe dělat blázny. Vášně, touhy, sny, neklid i stres vykolejí v životě nejenom manželský pár Alfieho (Anthony Hompins) a Helenu (Gemma Jones), ale i jejich dceru Sally (Naomi Watts) s manželem Royem (Josh Brolin). Poté, co Alfie opustí Helenu, aby dohnal své mládí a věnoval se energické, svobodomyslné dívce na telefonu jménem Charmaine (Lucy Punch), se Helena odvrací od racionálního přístupu k životu a řídí se praštěnými radami kartářky. Sally, nespokojená ve svém manželství, se zamiluje do pohledného majitele galerie Grega (Antonio Banderas) a její manžel Roy, nervózně čekající na reakci na svůj první rukopis, se zblázní do tajemné ženy Die (Freida Pinto), kterou pozoruje z okna svého bytu.

Snímek z filmu Woody Allena POZNÁ&S MUŽE SVÝCH SNŮ
Fota v článku: biegpomilion.blogspot.com, acfk.cs, csfd.cz, artcam.cz, dokina.tiscali.cz a bioscop.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0476 s