Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 22.6.2024, svátek má Pavla 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Horníci z Chile mají vlastní film!

20.11.2010   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Horníci z Chile mají vlastní film! 5. srpna 2010 po zavalení dolu na těžbu mědi a zlata San José, 45 kilometrů od města Copiapó v severním Chile, uvízlo 33 horníků v podzemí. Ten den se začal psát jeden z nejdramatičtějších bojů o přežití v dějinách lidstva, který trval celých 70 dní.

Zavaleným horníkům se ze dne na den změnil život. Museli se ihned psychicky a fyzicky vyrovnat s novým nehostinným prostředím. Jakékoliv zaváhání je mohlo stát život. Od okamžiku zveřejnění zprávy o zavalení horníků čelili veřejní činitelé, záchranáři, inženýři a technici, kteří se záchranné mise zúčastnili, nové výzvě. Museli přijít s různými variantami vyproštění, aby dostali své zavalené kolegy bezpečně na povrch. Nejprve se muselo místo, kde se horníci nacházeli, přesně nalézt a zmapovat. Po tuto dobu nebylo jasné, zda jsou naživu, a proto záchranáři uskutečnili průzkumné vrty. Dne 22. srpna byli horníci nalezeni živí v téměř 700-ti metrech pod zemským povrchem. Zdaleka však neměli vyhráno a začal souboj s časem. Velitelé záchranné operace museli vytvořit zcela novou strategii pro komunikaci se zavalenými dělníky a pro jejich vyproštění. Mezitím se lékaři a odborníci snažili poskytnout horníkům, i když jen vzdáleně, pohodlí a duševní pohodu.

Díky exkluzivnímu přístupu ke třem vrtům (Strata 950, T-30 a RIG-421), které měly sloužit k vyproštění horníků (záchranný plán A, B, C), a také do velína záchranné operace přináší Discovery Channel divákům příběh důlního neštěstí v reálném čase a s reálnými situacemi ve speciálním pořadu Záchrana chilských horníků. Prostřednictvím výpovědí inženýrů, lékařů, psychologů a dalších odborníků, kteří se záchranné akce zúčastnili a neupravených autentických záběrů ukazuje tento dokument, jak může lidstvo pomocí vědy a techniky překonat nejrůznější výzvy a nástrahy.

Záchrana chilských horníků vypráví o skutečných problémech, kterým museli v této odvážné akcii čelit záchranáři i oběti. Exkluzivní záběry umožní znovu prožít příběh horníků, jejich rodinných příslušníků i zachránců. Nakonec budou mít diváci možnost spatřit srdceryvné setkání zachráněných horníků s milovanými rodinami.

V dokumentu také vystoupí chilský prezident Sebastián Pi?era, chilský důlní ministr Laurence Golborne, velitel záchranné operace Andre Sougarett, DR. Jean Romagnoli, který pomáhal udržet horníky na živu, a Dr. Michael Runcán z NASA, který radil, jak přežít ve stísněném prostoru.

Reálný dokument, který pro televizní stanici Discovery Channel vytvořila peruánská produkční společnost Pecha Films, režírovali Guillerma Galdósa a Luisa del Vallea. Na tvorbu pořadu dohlížela Michela Giorelli, více prezidentka pro produkci a výrobu Discovery Networks Latin America/US Hispanic a Brooke Runnette.

&Stáb natáčel dokument celých 8 týdnů. Příprava začala 18. srpna, točilo se od 22. srpna, kdy byli horníci nalezeni živí, až do 14. října, den po ukončení úspěšné záchranné akce.
Zajímavost: Jak se na záchraně podíleli Češi?: K pohodlí horníků přispěli také Češi, respektive česká značka. Společnost Baťa vyrobila zasypaným chilským horníkům speciální obuv a poslala ji pod zem v zásobovací nádobě.

Dokument Záchrana chilských horníků (Chilean Miners Rescue) televizní stanice Discovery Channel divákům nabídne unikátní 3D grafické animace podzemí, exkluzivní filmové materiály, necenzurované výpovědi rodinných příslušníků a dalších účastníků zázračné záchranné operace. Pořad zkoumá vědecké a technické inovace, které umožnily realizaci mimořádně náročné záchranné operace. Dokument Záchrana chilských horníků se bude v České republice vysílat již 21. listopadu ve 21:00.

Zdroj: Markéta Dlesková / Grayling


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4493 s