Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - TOUHA - lyrická meditace

26.11.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - TOUHA - lyrická meditaceLyrický povídkový film, který se ve čtyřech epizodách dívá básnickýma očima na čtyři etapy lidského života (dětství až stáří), symbolicky rozdělené do čtyř ročních období (jaro až zima). To je TOUHA režiséra Vojtěcha Jasného z roku 1958, jeden z klenotů české filmové kultury.

V roce 2003 jihokorejský režisér Kim Ki-Duk ve filmu JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA... A JARO propojil čtyři roční období se čtyřmi etapami lidského života od jara (mládí) až po zimu (stáří) s výhledem na další jaro (nová generace). O něco podobného se 45 let před Kim Ki-Dukem pokusil český režisér Vojtěch Jasný. Jen s tím rozdílem, že oproti korejskému filmu, který má jednoho hrdinu, který dozrává od dětství k dospělosti, Jasný volí čtyři různě staré protagonisty. Vojtěch Jasný vytvořil film podle vlastního námětu (jako autorský film) a rozdělil ho na čtyři epizody, odehrávající se v jednotlivých ročních obdobích, do nichž zasazuje své postavy - od malého chlapce Josky v první povídce až po stárnoucí učitelku v povídce poslední.
 
Krajní body lidského věku jsou tak v TOUZE vyjádřeny básnickým podobenstvím a pro každý věk je volena jiná stylizace - od něžného lyrického zpěvu až k tvrdé baladě. První povídka O CHLAPCI, KTERÝ HLEDAL KONEC SVĚTA je ještě plná naivního dětského pohledu na svět, jímž šestiletý chlapec (Jan Jakeš) spolu s tatínkem (Václav Babula) očekává narození sestřičky. Druhá LIDÉ NA ZEMI A HVĚZDY NA NEBI už je lyrickou meditací nad láskou, kterou prožívá v parném létě sedmnáctileta Lenka (Jana Brejchová) s třicetiletým geodetem Janem (Jiří Vala). Podzim života symbolizuje ANDĚLA (Věra Tichánková), stárnoucí udřená venkovanka, vytrvale odmítající jak jediného nápadníka, tak i vstup do zemědělského družstva. Závěrečná povídka MAMINKA pak vypráví o šedesátileté učitelce (Anna Melíšková), jíž zbývají poslední dny života... I tady se ale může koloběh života rozběhnout znovu - narození vnoučka zvěstuje přicházející jaro.

Jasného TOUHA je film o lidských osudech (jakýsi předobraz pozdějších slavných RODÁKŮ), ale také film o sepětí lidí s přírodou. Málokde se najdou takové obrazy harmonie přírody (vynikající kamera Jaroslava Kučery) doplněné podmanivou hudbou Svatopluka Havelky. Pro diváky bude zajímavá také účast mladých hereckých tváří - kromě jmenovaných také třeba Vladimíra Menšíka a Václava Lohniského. Položíte-li si někdy otázku, kdy vznikl takzvaný "český filmový zázrak" šedesátých let, pak první semínka (spolu s Vláčilovou HOLUBICÍ) byla zaseta třeba již tímto filmem.

TOUHA získala v roce 1959 Cenu za nejlepší film pro mládež na festivalu v Cannes.
Fota: terrahoponozky.cz, tv.denik.cz

**************************************** 
TOUHA, Filmové studio Barrandov 1958,
režie Vojtěch Jasný,
uvádí ČT 1 v neděli 28.11. od 15,00 hodinKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0373 s