Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Na co do kina - 47. týden

22.11.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na co do kina - 47. týdenUž jste někdy uvažovali nad tím, jaké přívlastky připojují distributoři před slovo "komedie"? Může být: akční, romantická, dobrodružná, hořká, bláznivá atd. - doplňte podle svého. I tento týden je v rubrice "komedie" z čeho vybírat. K tomu pak ještě jedno drama - a kvalitní.

Zůstaňme u komedií. Všechny přívlastky nevyjádří to nejpodstatnější - jestli je komedie dobrá nebo ne, jestli se skutečně budete bavit (možná i smát) nebo odejdete z kina s pocitem nenaplnění či v horším případě otrávení a naštvaní. Ne všechny komedie jsou skutečně zábavné a ne všechny jsou pro každého.

Na americkou komedii ZÁMĚNA (The Switch) by měly povinně jít ženy, které v určitém věku zatouží mít dítě, ale - jak říká svému kamarádovi hrdinka filmu Kassie "chce raději dítě nežli muže." Kassii je čtyřicet let, je svobodná, emancipovaná a strašně touží po rodině. Nenachází však toho vhodného kandidáta na tatínka. A tak se rozhodne pro dítě ze zkumavky. Jako dárce si vybere Rolanda (Patrick Wilson). Tohle rozhodnutí se ovšem nelíbí jejímu nejlepšímu kamarádovi Wallymu (Jason Bateman), který je do Kassie tajně zamilovaný. A tak se odhodlá k zoufalému činu... Jejich životní cesty se poté rozdělí a znovu se setkají až za sedm let, kdy je už na světě roztomilý okatý kluk Sebastian. A Kassie se nestačí divit komu je podobný.... Než film navštívíte, můžete si položit otázku: Je to komedie nebo spíše drama či příběh ze života? Distributor Palace Pictures ujišťuje, že jde o komedii - někde se píše romantickou, jinde hořkou - vyberte si.

ZÁMĚNA je inspirována povídkou Baster spisovatele Jeffreyho Eugenidese, nositele Pulitzerovy ceny. Poprvé se objevila v magazínu The New Yorker a upoutala pozornost scenáristy Allama Loeba, který se rozhodl téma zpracovat ve scénáři. Producenti Albert Berger a Ron Yerxa, kteří mají na kontě takové trháky jako Malá Miss Sunshine, Tajná přání nebo Návrat do Cold Mountain, mají rádi komedie, které se ovšem v druhém plánu dotýkají neuralgických bodů americké společnosti. Problém Kassie je podle Bergera "klasickým dilematem dnešních žen" a téma filmu je takové, že se s ním "spousta diváků ztotožní.“

Režiséři Josh Gordon a Will Speck (Ledové ostří) si vybrali do hlavní role Jennifer Anistonovou (Ex manželka za odměnu, Riskni to s Polly), která se s postavou Kassie naprosto sžila. O své roli říká: „Potkáváme Kassii v okamžiku, kdy dospěla do určitého bodu života a je připravena mít dítě. Znepokojí svého kamaráda, když prohlásí, že chce raději dítě nežli muže. To se mi zdá dost zajímavé. Nevím, zda bych dokázala uvažovat tímto způsobem, ale ona prostě je taková. A určitě existuje spousta žen, které by situaci byly schopny takto řešit. Proto je dobré tohle téma otevřít. Myslím, že je to velmi krásný, nekonvenční příběh.“

Pro roli Wallyho vybrala produkce Jasona Batemana (komediální sitcom Arrested Development, Hancock, Lítám v tom). Ve filmu se objeví také Patrick Wilson, Jeff Goldblum, Juliette Lewis a 6letý Thomas Robinson v roli syna Sebastiana. Jeniffer Anistonová láká diváky: „Myslím, že lidé budou spokojeni. Je to hodně živelná komedie a film je velmi emocionální. Věřím, že přesvědčí lidi o tom, že vždycky máme v životě možnost najít nějakou vhodnou alternativu.“
Jenifer Anistonová s chlapcem podobným (komu???)
*********************************************************
Na trochu jinou -vážněji laděnou - komedii vás zvou tvůrci norského filmu DOMŮ NA VÁNOCE (HJEM TIL JUL). Distributor CinemArt ji uvádí sloganem: TAK TROCHU JINÝ &STĚDRÝ VEČER.

Je &Stědrý večer a několik obyvatel zasněženého norského městečka se připravuje na důležitý okamžik v roce. Tradiční rodinné oslavy se ale příliš konat nebudou. Milenka chystá romantickou atmosféru pro svého ženatého milence a chce prožít Vánoce v romantickém okouzlení, opuštěný manžel se převleče za Santa Clause, aby mohl strávit chvíli se svými dětmi a jiný muž zase jde raději do práce než by strávil &Stědrý večer se svojí ženou. &Stědrý večer spojuje osudy místních obyvatel, kteří sní o lásce, domově a prožívají slavnostní okamžik po svém, ale ne vždy tak, jak by chtěli. Mísí se zde humor i smutek, štěstí a beznaděj, ale stále je přítomna naděje a odpuštění.
 
Láska ve všech svých aspektech, fázích a věku je hlavním tématem šestého celovečerního filmu norského režiséra Benta Hamera, jehož předchozí filmy byly s úspěchem uvedeny v českých kinech (Povídky z kuchyně, Faktótum) a slaví úspěchy i na prestižním canneském festivalu. K jeho stylu patří ironie a nadsázka, civilní herecké výkony u nás málo známých herců, jemný humor a vytříbený cit pro formální ztvárnění. Sám o filmu říká: "Vánoce jsou pro mnoho lidí těžkým obdobím. Je snadné zapomenout, že hřejivé světlo svíček zároveň vrhá stín. Naše křehké životy se stávají ještě krehčími. A není dost balícího papíru, do kterého bychom se mohli zabalit. Díky Leviho přesnému pohledu a soucitnosti vidíme lidi, kterí jsou přehlíženi, opomíjeni. Skrze poetický humor poznáváme v příbězích něco blízkého, aniž bychom zcela rozuměli tomu, kdo nebo co nám připadá tak známé."
Z filmu DOMŮ NA VÁNOCE
*******************************************************************
Třetí komedie je "akční" případně "bláznivá". BENGA V ZÁLOZE (The Other Guys) je zasazená do New Yorku. Poznáte dva detektivy Christophera Dansona a P. K. Highsmitha (Dwayne Johnson a Samuel L. Jackson), kteří jsou těmi nejdrsnějšími a zároveň nejoblíbenějšími (?!) poldy široko daleko. Nepotřebují tetování – to druzí si nechávají na tělo vytetovat jejich podobizny. O dva stoly vedle a o jednu řadu dál sedí detektivové Allen Gamble (Will Ferrell) a Terry Hoitz (Mark Wahlberg). Nejsou to hrdinové - jsou to „benga v záloze“. Allen dělá soudního revizora účtů, který se více zajímá o papírování než o zasahování na ulicích a Terry je tvrdý chlapík, který byl k Allenovi přidělen jako parťák. Komické situace nastanou v okamžiku, kdy se poslední dva pokoušejí předvést své schopnosti na zdánlivě nevinném případu a přiblížit se tím svým ideálům. To už se zvrtne úplně všechno....

Podle názoru jednoho z těch, kdož film viděl, střídají se vynikají momenty s "neuvěřitelně trapnými (u Ferrella je to prý schválně) kreacemi, šokující hysterické herecké výkony s neuvěřitelnými kecy v každé minutě."
Smolaři detektivové ve filmu BENGA V ZÁLOZE (viz též plakát v úvodníku)
********************************************************************
A nakonec drama, které ovšem stojí za pozornost, především pro mladé publikum - V&SE, CO MILUJI (Wszystko, co kocham).

„Vše, co miluji“– je příběhem chlapce, jeho rodiny a přátel zasazený na začátek 80. let. Vidíme svět očima citlivého osmnáctiletého Janka, který žije v polském přímořském městě. Je synem námořního důstojníka a jeho cílem je založit punkovou kapelu, aby mohl nahlas zpívat o věcech pro něj nejdůležitějších. Jeho život naplňuje hudba a první velká láska Basia, ale nic netrvá věčně. Do zkoušek kapely a prvního milování vstupují tehdejší historické události - "Solidarność" (Solidarita) bojuje za svobodu a demokracii, v zemi roste napětí. Manifestace, stávky, nastolení stanného práva – to vše probíhá v pozadí, v popředí je vášeň pro život, radost z mládí, hudba, sex, první vášnivá láska – vše, co je nejkrásnější.

"Souboj idealistického světa mládí se světem dospělých," tak to nazývá režisér filmu Jacek Borcuch. A dodává: "Janek zjistí, že neexistuje žádný únik ze světa dospělých. Musí čelit všemu – bojovat o dívku, rodinu i o svoji budoucnost. Vizuální a hudební část filmu vytváří iluzi těch časů. Kamera sleduje postavy a přibližuje jejich emoce zblízka. Scénografie a hudba – hity polského punk rockového undergroundu obnovují specifickou atmosféru doby před 30 roky a umožňují současnému divákovi porozumět světu, který je pryč, a lidem, kteří v něm žili."¨

V&SE, CO MILUJI je obrovským úspěchem polské kinematografie – byl vybrán do hlavní soutěže nejdůležitějšího světového festivalu nezávislého filmu – Sundance Film Festivalu jako vůbec první polský film v soutěži tohoto festivalu v celé jeho historii. Do kin film záslužně uvádí Film Europe.
Fota v článku: falcon.cz, palacepictures.net, cinemart.cz, filmeurope.cz

Zkoušky budoucí kapely a jejich "zkušebna" ve filmu V&SE, CO MILUJI


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0526 s