Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Noc na Karlštejně

28.11.2010   Lena Sawyer   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Noc na KarlštejněKdo by neznal filmový muzikál, kde se Waldemar Matuška v roli krále Cyperského prochází s loutnou mezi gotickými zdmi slavného Karlova hradu a zasněně hledíc k obloze zpívá písničku „Asi do věží“, toužíc po nějaké ženě, nebo – li, řekněme trochu střízlivěji – po nějaké milostné pletce. Pojďme se ale na tuto veselohru Jaroslava Vrchlického podívat trochu detailněji.

Hra byla napsána Jaroslavem Vrchlickým roku 1884 a poprvé byla předvedena národním divadlem o deset let déle. Slavila úspěch a pravidelně se hrávala přímo na nádvoří Karlštejna pod letním nebem, ztvárněná herci národního divadla. Je taškařicí o českém králi Karlu IV., který zbudoval hrad Karlštejn jakožto relikviář svatých ostatků. Do kamenných zdí nesmí vkročit žádná žena. Pravidlo se ovšem rozhodne porušit jeho vlastní manželka – Alžběta Pomořanská. Sama zápletka se přímo nabízí k vytvoření řady humorných scén, i když obsah sám o sobě nemá přílišnou historickou věrnost.

Vzhledem k oblíbenosti i nadčasovosti hry se dá celkem samozřejmě předpokládat, že se tématu rádi ujmou filmaři. První zfilmovanou nocí na Karlštejně ale není výše zmíněný muzikál Zdeňka Podskalského. Již v roce 1919 se tématu chopil režisér Olaf Larus – Racek a v němém filmu představil příběh mladého páru Jaroslava a Růženky, který se při prohlídce hradu, kde utečou přísné matce, opozdí, jsou nuceni přenocovat a ve snu se dostanou do 14. století, kde je zatkne hradní stráž. Petr Cyperský, který zjistí, že se na hradě objeví žena, předvede milence Karlu IV. Ten je však nechá z hradu uprchnout. Při útěku je Petr Cyperský dostihne a odveze k sobě. Stanou se jeho otroky, Jaroslav pracuje na poli, Růženka je v harému. Protože se oba protiví příkazům, dá je Petr svázat a v pytli hodit do vody. Milenci se probudí ze strašného snu, ale právem se obávají, že setkání s matkou bude horší než celý sen. Příští rok navštíví Karlštejn znovu, ale již svoji a s miminkem.

Tohle je první nesmělý pokus o zfilmování veselohry. Druhého se zhostil režisér František Filip v roce 1965 a původní předlohy se v televizní inscenaci drží již o dost věrněji.

A třetí, nejznámější a nejspíš i nejzdařilejší zfilmování má na svědomí režisér Zdeněk Podskalský, který jej natočil roku 1973. Do obsazení filmu zasáhla normalizace, proto si zde nesměli zahrát Jan Werich nebo Jiřina Jirásková. Byla to také poslední role vynikajícího Jaroslava Marvana a dodnes můžeme slyšet herce, jak na hraní s ním v Noci na Karlštejně vzpomínají jako na úžasný zážitek a čest. Texty k populárním písním složil Karel Svoboda a své původní předlohy se drží asi nejlépe.
 
Ve filmu se vyskytuje několik chyb. Některé jsou historické, jiné filmařské
• V úvodní scéně projde v pozadí muž s jízdním kolem
• Ve filmu se během záběrů střídají roční období
• V jedné scéně je na kostýmu Peška vidět zip
• Karel IV. recituje Nerudovy verše
• Nově postavený Karlštejn má oprýskanou omítku a hromosvod
 
Jako poslední pokus proběhlo uvedení hry na muzikálová prkna, nesetkala se však s velkým ohlasem...
 
Foto:  www.jawowic.estranky.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0634 s