Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - BUGSY - gangster - vizionář

03.12.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - BUGSY - gangster - vizionářOrganizovaný zločin, gangsteři, mafiáni - to je nevyčerpatelný zdroj témat pro hollywoodské filmy. Často nejde jen o vymyšlené vyfabulované příběhy, ale o zpracování osudů skutečných postav z gangsterského podsvětí jako je tomu v případě filmu BUGSY.

Jedním ze skutečných, žijících postav nezákonného pólu Ameriky byl Benjamin Hymie Siegel (1926-1947), gangster a psychopat, nepřáteli zvaný nelichotivě BUGSY. Člověk na první pohled elegantní, jemný, galantní a sympatický (však mu dal také filmovou podobu Warren Beatty) přijel na začátku 40. let do Hollywoodu s cílem ovládnout zdejší podsvětí. Zamiloval so do města snů, byl okouzlen jeho třpytivým leskem i dravým nenasytným životem. Brzy se stal hvězdou společnosti, propracoval se do mezi místní elitu a stal se středem zájmu médií. Ukazoval se na veřejnosti s oslňující milenkou Virginíí Hillovou (Annette Beningová), byl ctižádostivý, ješitný a pro obdiv by udělal vše. Jeho druhou temnou stránkou byla krutost, zvíření agresivita, nestálost a nebezpečnost.

Možná by osoba Bugsyho skončila v dějinných análech, kdyby... Kdyby neměl utkvělou vizi - velký bláznivý životní sen, který také dokázal navzdory všem realizovat. Po pravdě řečeno Bugsy měl sny dva - toužil stát se hercem, a druhý postavit v nevadské poušti město "her" s kasiny, hotely, bazény, prostě komplex, který by dal lidem (pochopitelně těm zazobaným) vše, po čem ve skrytu své boháčské duše touží - luxus, hazard, zábavu, sexuální dobrodružství. Bugsy, který dokázal bez výčitek a bez soucitu zabíjet druhé se hercem nestal, ale splnil si svůj druhý sen - položil základy pro město, jehož boom (po jeho smrti) ho vynesl na střed světového zábavního průmyslu - světoznámé Las Vegas.

Iniciaci ke vzniku filmu o Bugsym, o této rozporuplné osobnosti, dal herec, producent (a také režisér) Warren Beaty, který si zároveň řekl o titulní roli. Ve Warrenově podání vychází Bugsy jako velkosvětský elegán, rozhazovačný milionář, za jehož elegancí se však skrývá chladnokrevný zabiják s narušenou psychikou. Ke cti režiséra Barry Levinsona svědčí to, že se jeho film nevěnuje příliš temné stránce Bugsyho povahy, že nepatří násilí, ale že se soustřeďuje na cestu Bugsyho za naplnění jeho snu, jeho klukovsky nadšenou a dychtivou fascinaci, kterou dokázal dovést do úpěšného konce.

Film BUGSY se může pyšnit skvělým hereckým obsazením - od titulního Warrena Beattyho a jeho milenku (filmovou i skutečnou) Annette Beningovou (která mimochodem těsně po natočení filmu porodila Beattymu dceru) až po role gangsterů, jichž se ujali Ben Kingsley, Harvey Keitel a známý hudební producent Bill Graham (ten těsně po natáčení tragicky zahynul). I hudbu sloižil skladatel světového jména Ennio Morricone.

Film v roce 1991 se stal událostí sezóny. Měl 10 nominací na Oscara (proměnil jen dva - za výpravu a kostýmy), byl ale oceněn Zlatým globem za nejlepší film - drama.
***********************************************************************
BUGSY (Bugsy)
USA 1991, režie Barry Levinson,
 uvidíte v neděli 5. prosince od 22,15 hodin na Nova Cinema

Annette Beningová a Warren Beatty ve filmu BUGSY
Foto: fdb.cz, altfg.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0367 s