Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněUmění prostého života? Návod k použitíPříběh monstra 20. století – GoebbelsKdyž baron práší po MosteckuJeď, Britt-Marie, jeď!Ukrajina, děti a zvon časuCo mě v září zaujalo na NetflixuDítě prachu zrozené ve válceTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavěNesnězeno přichází s novou spolupracíStačí si počkatGeniální výstava Tima Burtona se v pondělí rozloučí s Prahou. Ještě to stihnete!
Naše vláda, konkrétně levicová poslankyně Levá, chce nařídit komerčním televizím a rádiím užívání spisovné češtiny. Bohužel jde o pravé omezování svobody osobního projevu. Nařízením spisovné češtiny v médiích to začíná a cenzurou to končí.
Souhlasím. Poslankyni Levé by možná mohli prozradit, že nad řadou výrazů, které jsou dnes spisovnou normou běžně přípustné, se ještě docela nedávno varovně zvedalo obočí a vukazováčky.
Svatá pravda, Jano, cit pro jazyk, jakož i jazyk samotný se často podstatně mění.
Tak např. v roce 1947 prý položil Ústav pro výzkum veřejného mínění občanům tuto otázku: Jak byste nazývali ženu, která se stala členkou vlády: ministerka, ministryně, ministerkyně či ministra? Pořadí doporučených odpovědí bylo takovéto: ministra 25 %, ministerka 16 %, ministerkyně 15 %, a současně užívané ministryně bylo na posledním místě s pouhými 11 % :-)))
Zdroj:
http://fs8brezna.ecn.cz/files/pc3feministickalingvistika.html
Rudí opět zvítězili. Nedávno tu bylo MDŽ. Teď tohle. Staré zvyky se pomalu nenápadně vrací. Opravdu to asi skončí cenzurou, i tyto snahy se tu již objevili (Zivčák na TV Prima). Napadá mě citát, jehož autorem je Jiří Dědeček: "Nechme samet sametem, buďto s nimi zametem, nebo oni s námi".
Tak já bych řekla, že to není výrazem její levicovosti. Exoti jsou na obou stranách politického spektra. Třeba u KDU jich je dost a leckdy nebezpečnějších.
Spisovná čeština je krásná řeč, i když striktně ji nařizovat asi není to pravý ořechový. Ale třeba ve zprávách bych ji uvítala, obzvlášť na veřejnoprávní televizi.
O tom nemá smysl jednat;
pochybuji, že má paní poslankyně nějaké lingvistické znalosti. Jazyk není exaktně měřitelný a nelze vymezit jeho spisovnou oblast pro verbální použití tak, aby to mělo smysl. Zde nejde o cenzuru ani politické zájmy, toto celé je pouze demonstrace naprosté hlouposti, amatérizmu, trapnosti a nedostatku vzdělání navrhovatelky.
Martine
Tak nějak úplně přesně:)
Nevím, jestli nařizovat to zákonem je ta správná c
nicméně alespoň veřejnoprávní médium by mělo zachovávat v tomto ohledu jistý standard (když už ho teda máme - stále více se totiž kloním k názoru, že veřejnoprávní televize je zbytečný luxus, protože tu funkci, kterou by měla plnit, stejně neplní a je to tedy v podstatě jen další komerce). V poslední době se na televizi prakticky nedívám - tu a tam zaznamenám pouze pořady pro děti, a tam je to, pokud jde o mluvu, katastrofa - přitom právě tam je to nejdůležitější. A nejde jenom o mluvu. Teď třeba zas běží Arabela. Skvělý seriál. Moje děti ho milují. Ale - celý ten seriál je, když se nad tím člověk hlouběji zamyslí, celkem slušně sexisticky laděný plus další nešvary - třeba když si Mařenka přeje být velká, má okamžitě v hubě cigáro... atd.
To si na sebe paní poslankyně ušila bič. Popadám se za břicho, když si představím Leoše Mareše v Esu, jak mluví spisovně. Koncovky -ej nevymítíme, i kdybychom z nějakého podivného důvodu opravdu chtěli. Shodu podmětu s přísudekm kolikrát neovládají ani vzdělaná lidé a některé intelektuálně bojácnější redaktorky, které neumí ani pořádně vyslovovat, by se museli své texty uči i nazpaměť. Navíc soukromým komerčním médiím, pokud neporušují zákon, nemá stát co nařizovat.
Mám trochu strach, že si na sebe paní poslankyně nic neušila. Komunisti šili 40 let mnohem horší věci a dodnes je tu máme (a naopak jsou čím dál drzejší). Navíc zákon schválila sněmovna ve které nejsou pouze oni, ale i levicový ČSSD a zmatení lidovci.
Myslela jsem vůči veřejnosti. Pochybuju, že by se ve sněmovně hádali kvůli tomu, co i nám přijde jako naprostá volovina. Radši to rovnou schválí.
Problém je,
že spisovně žádní lidé mluvit nedokážou. Málokdo například ví, že (oni) DOKÁŽÍ/NEDOKÁŽÍ není spisovně. A přitom tento tvar z úst redaktorů běžně zaznívá (příklad z ČRo Radiožurnálu). To by se mělo velmi tvrdě postihovat; doufám, že ČRo přijde také o licenci (o; Lidé, prosím, toto je pouze neschopnost poslanců uvažovat v souvislostech; dokážu pochopit, že to nedomysleli, ale oni musí přiznat, že udělali chybu, a musí dostat šanci ju napravit. Ten návrh se nemá z jazykového hlediska o co opřít - to je objektivní kritika, o politických zájmech nemá smysl mluvit.
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.