Porota ocenila inspirativní přístup k odkazu modernismu a postindustriální kultuře. Instalace složená z reliktů průmyslové produkce nalezených v opuštěné tovární zóně působí ironicky i nostalgicky. Ukazuje, jak hluboko je naše současné vnímání umění stále zakořeněno v utopických vizích 20. století, a jak nás tyto romantické ideály stále pronásledují.
Artamonov a
Klyuykov transformovali už nepotřebné formy do monumentální plastiky, natřením jejich povrchu základními barvami je dále vzdálili jejich původnímu účelu a sestavili je do nové konstelace. Porota dále ocenila mistrovský způsob, kterým kombinují plastické formy s malířstvím a instalací. Jakkoli je jejich tvorba plná odkazů k historii umění nabízí přesný komentář k naší proměňující se realitě.
Nominace Do soutěže bylo v letošním roce nominováno či přihlášeno 80 autorů a skupin. Letošního laureáta vybrala mezinárodní porota z těchto kandidátů:
Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov, David Böhm a Jiří Franta, Václav Magid, Jakub Matuška, Alice Nikitinová. Návštěvníci si expozici všech laureátů mohou prohlédnout
do 17. ledna příštího roku v Centru současného umění DOX.
Odměna Laureát získá šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a sto tisíc korun na realizaci výstavy, projektu nebo katalogu během roku 2011. Letos poprvé také obdrží šek v hodnotě 50 000 od klubu mecenášů Triga, jejímž základním účelem je propagovat české umění doma i v zahraničí a umělecké projekty vznikající na území České republiky, získávat finanční prostředky na podporu mladých nadějných českých talentů a kulturní a vzdělávací činnosti.
Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v roce 1990 z podnětu dramatika a spisovatele Václava Havla, malíře Theodora Pištěka a básníka a výtvarného umělce Jiřího Koláře. Prvním vítězem byl Vladimír Kokolia, oceněním se pyšní řada umělců, kteří dnes patří k české špičce.
Laureáti Vasil Artamonov (*1980) a
Alexey Klyuykov (*1983) byli vybráni pro konsistentní kvalitu jejich díla, které zahrnuje širokou škálu médií od performancí, instalací, malířství, sochařství až k sociálním projektům. Tito umělci demonstrují hlubokou znalost historie umění a reagují na impulsy z minulosti, hlavně futurismu a suprematismu. Historii umění používají jako rámec svého průzkumu a svou prací reagují na politické otázky související s vývojem demokratických systémů a kapitalistických ekonomií v bývalém sovětském bloku.
Složení odborné poroty pro rok 2010: Susanne Altmann, nezávislá kurátorka, Německo
Elizabeth M. Grady, nezávislá kurátorka, USA
Joanna Mytkowska, ředitelka Muzea moderního umění ve Varšavě, Polsko
Mira Keratová, nezávislá kurátorka, Slovensko
Pavel Liška, rektor V&SUP, Česká republika
Martin Mainer, umělec, Česká republika
Ondřej Chrobák, kurátor Galerie středočeského kraje, Česká republika
Zdroj a foto: MediaReport