Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněShahab Tolouie se vrací s další kapitolou projektu Moje cestaMagické kočky 2025: Snění nad kalendářem Festival ARCHITONY inovativně kombinuje hudbu a architekturuJubilejní Velký knižní čtvrtek – každý si najde svojeDas Filmfest ve 3 českých městechZatloukání hřebů – znepokojivý horor Viléma KoubkaPříběh kolouška Bambi v novém kabátěZázračná písně krajina završuje 20leté putování Anety LangerovéKdyž jsme byli sirotci85 roků by bylo spisovateli Jiřímu NavrátiloviUmění prostého života? Návod k použití
Hlodavci obecně mají tu výhodu, že nejsou tak nároční na chov a hlavně nevyžadují, aby s nimi majitel chodil ven a neustále se jim věnoval. Pokud si jich totiž pořídíme víc, dokáží se zabavit a netrpí samotou. Další nesporným kladem je, že u nich nehrozí vytí a štěkot, jejich hlasové projevy jsou naprosto minimální. Rozumní rodiče, jejichž dítka zatouží po zvířátku, pak obvykle koupí morče, či křečka. V posledních letech ale vzrůstají na oblibě hlodavci pro mnohé ještě exotičtí a to osmáci degu, kteří se nazývají také „chilská veverka“ podle země původu. Tito tvorečkové oplývají poměrnou bystrostí a hlavně v noci spí jako lidé. K jejich oblíbenému rituálu rovněž patří tzv. „šlofíček“ po obědě.
Do Evropy se osmáci dostali jako pokusná zvířata, neboť jejich tělíčko nezpracovává cukr, takže trpí často cukrovkou a to dědičnou, čímž byli pro vědce vhodným objektem pro výzkum diabetu. Samozřejmě jsme je mohli a můžeme najít i v zoologických zahradách. Ovšem až v devadesátých letech se výrazně rozšířil domácí chov osmáků.
Délka dospělého osmáka se pohybuje okolo 25 centimetrů včetně ocásku, jehož konec zdobí štětinky. Srst má barvy hnědočerné, ale existují i šedé mutace, které přišly z Nizozemí. Osmákův život není nejdelší, ačkoliv v zajetí může své majitele těšit v průměru pět let, v přírodě se často dostává do rukou dravců a tím se nedožívá více jak dvou let.
Osmáci se řadí mezi velmi výrazně společenská zvířátka. Fungují u nich poměrně pevné sociální vazby. Osmák nemá rád samotu a musí se proto chovat nejméně dva. Nejosvědčenější kombinace v případě, že nechcete přímo pár, jenž vás bude oblažovat přílivem potomstva, jsou dva samečci, nebo samičky.
Březost u samiček osmáků trvá devadesát dnů, pak se jí narodí naprosto úžasná mláďátka. Nejsou to neestetická holátka, ale malé kopie svých rodičů, tedy osrstěná se zoubky, které se mohou hned rozhlížet po světě, neboť vidí.
Rodiče většinou dobře pečují o své potomky, kdy se samička drží „v hnízdě“ a sameček obvykle opodál „drží hlídku“. Bohužel z jednoho vrhu může přijít na svět průměrně šest mladých a tak nastává problém, kam s nimi, když vyrostou. Ne v každém Zverimexu se o ně umí řádně postarat, přeci jen pro mnohé chovatele ještě zůstávají velkou neznámou, což má mnohdy za následek traumata, kdy osmák ztratí kus ocásku jen kvůli neopatrné manipulaci. Osmák se nikdy nesmí za ocásek tahat, automaticky vám zůstane část v ruce a už nikdy nedoroste. Osmákovi tyto „zásahy“ nechávají pak hlavně šrámy v jeho malé dušice. Osmák není vůbec agresivní, neubližuje ani svým kamarádům v kleci, pokud je na ně zvyklý, ani svým majitelům. Jen malí osmáčci si občas spletou prst s nějakou laskominou, tak něžně kousnou, ale v dospělosti se u nich tento zlozvyk plně ztratí. Své světle oranžové zoubky a drápky si musí vytrvale obrušovat a proto potřebují ve svém „obydlí“ najít dostatek větví.
Příště (13. 4. 2004)něco o tom, kde osmáky ubytovat, čím je krmit a zabavit.
miluju je!!!!!
mam dve samicky- miky a viky a v budoucnu si poridim dalsi samicku! proto vsem osmaka doporucju, protoze je to velmi roztomile a zabavne zvire a je mnohem lepsi nez krecek, morce, kralik a jiny hlodavec!!
spí v noci
spí v noci :oD cháchá
Tak osmák není noční zvíře, ten v noci spí, moji tedy určitě, i když největší aktivitu s ohledem na shánění potravy má večer a ráno...
A když se narodí mládata tak co snimi máme dělat můžeme si je hned pohladit nebo tak týden nechat?Děkuji za odpověd.
koradte mi prosim jmeno pro samecka plosiiiim vubec nevim a vcera jsem ho dostala!!!
Saša-Je dobré je těch 24 hodin nechat u maminky, ale na druhou stranu bych doporučila kontrolu, zda jsou všechna živá, a zda je i maminka v pořádku. Jinak i když sáhnete na novorozence, samička s tím nemá problém, jen někdy trochu kouše, pokud k Vám nemá úplnou důvěru.
Andy- no jména jsou různá, Ivana Hurdálková má na svém webu osmáčí kalendář. Někdo pojmenovává osmáky podle nějakého typického jejich znaku, třeba když má zakřivené ouško, tak ouško... Já mám jednoho Pacinku (měl stočené packy trochu jako miminko) a druhý je Prcek, a to proto, že přišel jako malý k dospělým samičkám.
Jinak osmáček by určitě neměl zůstat sám, bude smutný!
osmák degu
máme jen jednoho osmáka a nemá důvěru k lidem mám mi nedovolí mít dva osmáky tak se teť oní starám víc
osmák degu
teda ná mám ale máma mi to nedovolí
Nelo - tak pokud máte doma jen jednoho osmáka, je třeba se mu hodně věnovat, aby mu nebylo smutno.
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.