Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TV tip - FLIRT SE SLEČNOU STŘÍBRNOU - pokus o Škvoreckého

17.12.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TV tip - FLIRT SE SLEČNOU STŘÍBRNOU - pokus o ŠkvoreckéhoKonec šedesátých let v české kinematografii - to není jen "nová vlna" a "československý filmový zázrak" jak se obecně filmům Formana, Menzela, Chytilové, Němce, Juráčka a dalších říká. Točili i režiséři jakési "druhé vlny", často i podle námětů proslulých spisovatelů a jejich filmy se čas od času také objevují na televizních kanálech.

Mezi starší režiséry, kteří si v miunulosti vydobili určité renomé patřil i Václav Gajer (1923-1998). V roce 1953 má sice na svědomí příšerně dogmatický film PŘICHÁZEJÍ Z TMY o skupině diverzantů, kteří "přicházejí z tmy" /myšleno nepřátelského Západu/ aby terorem odvrátili poctivé zemědělce od vstupu do JZD. Trochu to vylepšil ve VINĚ VLADIMÍRA OLMERA (1956), kde se alespoň letmo dotkl problematické mládeže na scestí a uspěl pak o rok později filmem ROČNÍK 21, v němž zachytil osudy českých chlapců, zavlečených za války na nucené práce do Německa. V SEDMÉM KONTINENTU (1960) opět sklouzl do dobové agitky (skupina zkušených dělníků buduje společně se skupinou brigádníků meliorační systém, který má z jihočeských blat vytvořit "Sedmý kontinent" úrodné půdy), polemicky vyzněly KRÁLÍCÍ VE VYSOKÉ TRÁVĚ (1961) o desetiletém chlapci a jeho duševních zmatcích, způsobených jeho setkáním s pokrytectvím a zlodějnou. Poté Gajer opět prokoukl v MÍSTĚ V HOUFU (1964), kde má sice za hrdinu studenta na žňové brigádě, ale jeho agitace je již vědomě směšná.

Po této "průpravě" se Gajer odvážil koncem šedesátých let na dva ambiciozní filmy JAK SE ZBAVIT HELENKY (1967) a FLIRT SE SLEČNOU STŘÍBRNOU (1969), první podle povídky Ilony Borské VDOVEC PO SNU a druhý podle románu Josefa Skvoreckého LVÍČE. V obou se můžete potkat s celou plejádou slavných herců té doby a k jejich poměrnému úspěchu přispěl výraznou měrou i autor scénářů, jímž byl Zdeněk Mahler.

Pro úplnost dodejme, že koncem 70. let natočil Václav Gajer s Tomášem Holým a Gustavem Valachem tři filmy: POD JEZEVČÍ SKÁLOU (1978), NA PYTLÁCKÉ STEZCE (1978) a ZA TRNKOVÝM KEŘEM (1980). Hlavními postavami je starý děda a vnuk z města, kteří k sobě hledají vztah v krásných šumavských exterierech. Jeho tvorba končí začátkem 80. let dvěma filmy pro děti - DIVOKÝ KONÍK RYN a DVA KLUCI V PALBĚ.

FLIRT SE SLEČNOU STŘÍBRNOU
uvádí na scénu nakladatelského redaktora Karla Ledena (Jan Kačer), který se pečlivě vyhýbá možným pracovním i soukromým problémům. Sice vidí problemaické praktiky ve velkém nakladatelství, kde pracuje, ale uniká do svého soukromí. Jeho přítelem je nesmělý tělocvikář Vašek, stydlivý a neobratný ve styku se ženami. Toho hraje herec zcela jiného kalibru (a kupodivu dobře) Pavel Landovský. Vašek požádá svého přítele, aby mu "dohodil" kontakt na tajemnou "slečnu Stříbrnou" (Marie Drahokoupilová). Zkušený svůdce Karel se pokusí uplatnit svůj mužný šarm, ale atraktivnímu zjevu své nové známosti doslova podlehne. Okouzluje ho jak fyzicky tak i svými intelektuálními kvalitami. Za každou cenu ji chce mít pro sebe, jenže všechny jeho snahy ztroskotávají na její neústupnosti.

Byl by to tradiční příběh donchuána a nedobytné krásky kdyby do něj spisovatel &Skvorecký nepřimíchal detektivní záhadu s kriminálním rozuzlením a morálním posláním. Karel až v poslední scéně na redakčním večírku na Slapské přehradě začíná chápat roli tajemné krásky Stříbrné ve flirtu s ním i na smrti jeho šéfredaktora...
Pro úplnost ještě dodejme, že v dalších, nikoli nevýznamných rolích se můžete setkat s Jiřinou Jiráskovou jako volnomyšlenkářskou redaktorkou, Zdeňkem Řehořem jako věčně opilým sarkastickým spisovatelem a a Iljou Prachařem jako nemorálním ředitelem nakladatelství s antisemitskými názory.

&Skvoreckého LVÍČE vyšlo v roce 1969, na samém sklonku Pražského jara, těsně po spisovatelovu úniku do kanadského exilu. Ještě tentýž rok se podařilo natočit podle něj film FLIRT SE SLEČNOU STŘÍBRNOU. Srovnávání románu s jeho filmovým přepisem nevyjde téměř nikdy ve prospěch filmu. Spokojme se tedy s konstatováním Gustava Francla (Film a doba č.10/1969) že " Flirt je něco jako přecezené Lvíče... Najdeme tu všechno - koncové detektivní melodrama, kus společenského románu, trochu milostného flirtování, satirickou zkratku... špetku pivního humoru pro široké vrstvy a jako protiváhu něco maličko absurdního snobismu pro konzumenta rafinovanějších odrůd vtipu atd." Gustav Francl svoji recenzi končí: "Celý ten film dostal v Gajerově pojetí trochu mondénní štych, který se pochopitelně jen málo rýmuje s prostředím, v němž je jeho těžiště. Jinak po řemeslně režijní stránce je to velmi úhledná práce, které chybí právě jen to, co povyšuje dobré řemeslo nad tu úhlednou a vypulírovanou konstrukci a mění ji v umění..."
 
Neprávem opomíjený film může zaujmout i dnešní diváky, o čemž se můžete přesvědčit při jeho televizním uvedení.
Foto: tracker.cztorrent.net a warezforum.eu
***************************************************************
FLIRT SE SLEČNOU STŘÍBRNOU
Československo 1969, režie Václav Gajer,
na obrazovky uvádí TV Barrandov v pondělí 20. prosince od 20 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0406 s